Çerkezköy Belediyesi’nin Haziran ayı Meclis toplantıları tamamlandı. Meclis Başkan Vekili Uğur Erem Başkanlığı’nda gerçekleştirilen ikinci oturumda Kızılpınar’daki yolların yapılması için, 7 milyon TL, bankalardan kredi çekilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Açılış ve yoklama ile başlayan Belediye Meclis toplantısında ilk olarak Çerkezköy sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki Belediye hisselerinin satışı görüşülerek, 4 adet hisse satışı ve bir adet hisse devri İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

KREDİ TALEBİ OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Hisse satışının kabul edilmesinin ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 23.05.2018 gün ve 794 sayılı kredi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresinin görüşülmesine geçildi. Bu gündem maddesi ile ilgili Meclise verilen bilgide Mayıs ayındaki Meclis Toplantısında İller Bankasının Kızılpınar’daki yol yapım çalışmaları için 15 milyon TL’lik Çerkezköy Belediyesi’nin kredi talebini kabul etmemesi üzerine bankalardan 7 milyon TL kredi çekilmesine karar verildiği ve çekilecek kredinin faiz oranının İller Bankası faiz oranını üzerinde olmaması yönünde karar alındığı belirtilerek, uygulamada bankaların en düşük kredi faiz oranının 1.54 olduğu, İller Bankası’nın faiz oranının ise 1.333 olduğu belirtildi. Bu durumda kredi çekmenin olanaksız olduğu ve Mayıs ayındaki Meclis kararının iptal edilerek, kredi çekilmesi için Belediye Başkanı Vahap Akay’a tam yetki verilmesi talebinin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldüğü ve Komisyonun oy çokluğu ile kredi çekilmesine onay verdiği ifade edilirken, AKP’li Meclis Üyeleri bankalardan çekilecek kredinin faiz oranının İller Bankası faiz oranını aşmaması durumunda krediye karşı olmadıklarını, aşması durumunda ise karşı olduklarını belirttiler. Yapılan müzakereler sonucunda bankalardan 7 milyon TL kredi çekilmesi için Başkan Vahap Akay’a yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NDEN EĞİTİME 100 BİN TL DAHA KATKI
Daha sonra bir önceki toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Metin Seçkin Ortaokulu’nun borçlarının ödenmesi için 250 bin TL yardım yapılması talebi görüşülerek, 100 bin TL yardım yapılması oy birliği ile kabul edildi ve ardından bir önceki toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderilen İhsan Engin Vekili Av. Hasan Öztürk’ün 91 ada 6 parsele ilişkin uzlaşma talebi dilekçesi görüşülerek, oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamada sadece AKP’li Şükrü Dumanlar ret oyu kullandı.