sgk il müdürlüğüSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tekirdağ İl Müdürü Mahmut Kotan, düzenlediği basın toplantısında hem SGK’ya borcu olan Çerkezköy Belediyesi’ne haciz sinyali verdi hem de Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ’ı eleştirdi.

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ’ı, esnafın ‘kayıt dışı’ personel çalıştırmasına destek olmakla suçlayan SGK Tekirdağ İl Müdürü Mahmut Kotan, Çerkezköy ve Kızılpınar Belediyelerine de haciz sinyali verdi.

“YEREL DENETİMLER YAPIYORUZ”

SGK Tekirdağ İl Müdürü Mahmut Kotan, Salı Günü saat 10.30’da SGK Çerkezköy Müdürlüğü’nde bir basın açıklaması yaptı. Tekirdağ genelinde, kayıt dışı personel çalıştırılmasının önüne geçmek maksadı ile yerel denetimler yaptıklarını belirten Kotan; “Yapmış olduğumuz denetimler kapsamında ciddi neticeler elde ettik. Tekstil, deri, inşaat ve hizmet gibi sektörlerde gerçekleştirilen denetimlerde, kayıt dışı personel çalıştıran işletmeleri tespit ederek, işçilerin mağduriyetinin giderilmesini sağladık. Amacımız ceza yazmak değil, işçi haklarının korunmasını sağlamak” diye konuştu.

“ESNAF ODASI DENETİMLERİ YANLIŞ ALGILADI”

Tekirdağ genelinde gerçekleştirdikleri denetimler kapsamında Çerkezköy’de de denetimler yapacaklarını, bu denetimlerden Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı da haberdar ettiklerini belirten Kotan; “Fakat Oda Başkanı Sayın Ali Bozdağ, denetimleri haber vermemizi yanlış algıladı. Biz kendisine denetim yapacağımızı bildirdik fakat tarih vermedik. Ama daha sonra Sayın Başkan Oda Üyelerine mesaj atarak denetimleri haber vermiş, üstelik tarih de bildirmiştir” ifadelerini kullandı.

BOZDAĞ’IN MESAJINI OKUDU

Yapacakları denetimi Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bildirdiklerini fakat tarih belirtmediklerini ifade eden Kotan; “Ancak Sayın Ali Bozdağ, üyelerine gönderdiği mesajda tarih de belirtmiştir” dedi. Kotan ardından basın mensuplarına, Ali Bozdağ’ın Oda Üyelerine gönderdiği, ’10 Mart 2013 tarihi itibari ile SGK tarafından denetim yapılacağından, işyerinizde SGK’sız çalışan personelinizi bir müddet uzaklaştırın’ mesajını okudu.

“BU YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL”

Esnaf Odası Başkanı Ali Bozdağ’ın yaklaşımının doğru olmadığını kaydeden Kotan; “Yaşanan olay sonrasında kendisine telefon açtım ve konu ile ilgili açıklama yapmasını istedim. Kendisine, esnafı kayıt dışı personel çalıştırmaya teşvik ettiğini, bu yaklaşımı yüzünden kendisini üst yönetimine şikayet edeceğimi bildirdim. Fakat aradan 10 gün geçmesine rağmen Sayın Bozdağ henüz bir açıklama yapmadı” şeklinde konuştu.

“MESAJDAN SONRA DENETİM YARIM KALDI”

Bozdağ’ın mesajından sonra Çerkezköy’de yapılan denetimlerin yarım kaldığını belirten Kotan; “Maalesef mesaj nedeni ile denetimlere ara vermek zorunda kaldık” dedi. Amaçlarının ceza yazmak olmadığını belirten Kotan; “Bizim amacımız ceza yazmak değil, çalışan haklarının korunmasını sağlamaktır. Çalışanların haklarının korunması adına, yarım kalan denetimlere tekrar başlayacağız. Üstelik bu kez cezalar daha ağır olacak” diye konuştu.

“OSB DE DENETLENECEK”

Denetimler kapsamında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikaların da denetleneceğini belirten Kotan; “OSB’de faaliyet gösteren fabrikalar hakkında, maaşların düşük gösterildiğine dair şikayetler alıyoruz. Bu bağlamda ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan ile irtibata geçtik. Kendisine de ÇOSB’de faaliyet gösteren fabrikalara denetimlerde bulunacağımızın bilgisini verdik” ifadelerini kullandı.

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NİN BORCU 13 MİLYONU AŞTI

Açıklamasının sonunda Belediyelerin SGK borçlarına da değinen Kotan; “Maalesef SGK’ya borcu olan kurumlar sadece özel sektörde faaliyet gösteren işletmeler değil. Belediyelerin de SGK’ya yüksek miktarlarda borçları bulunuyor” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu’na en fazla borcu olan Belediyenin Çerkezköy Belediyesi olduğunu belirten Kotan; “Çerkezköy Belediyesi’nin 13 milyon 978 bin 447 TL, Kızılpınar’ın 997 bin 250 TL, Karaağaç’ın 304 bin 808 TL SGK’ya borcu bulunuyor. Kapaklı ve Veliköy Belediyesi’nin ise borcu bulunmuyor” şeklinde konuştu.

BELEDİYELERE HACİZ YOLDA

Milyonları bulan Belediye borçlarının nasıl tahsil edileceği yönünde de bilgi veren Kotan; “Devlet, Belediyelerin SGK’ya olan borçlarının tahsil edilebilmesi için takas yolunu açtı. Yani SGK’ya borcu olan Belediyeler, kendilerine ait gayrimenkullerini borçları karşılığında SGK’ya verebilecek” dedi. Belediyelere her zaman olumlu yönde yaklaştıklarını belirten Kotan; “Biz her zaman Belediyelere karşı olumlu adımlar attık. Maalesef aynısını Belediyelerden göremedik. Şimdi adım atma sırası Belediyelerde. Ya bu borcu ödemek için bir adım atarlar ya da borca istinaden haciz işlemi başlatmak zorunda kalırız” diye konuştu.