10.1 C
Çerkezköy
23 Ekim Cumartesi, 2021
spot_img

Çerkezköy’e metro müjdesi!

İstanbul Platformu’nun Çengelköy Yakamoz Restaurant’da düzenlediği toplantıda yatırım ve hizmetler hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanlığı’nın Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzanan banliyö hattını modern bir hafif metroya dönüştüreceğini söyledi
topbaşİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Platformu’nun Çengelköy Yakamoz Restaurant’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzanan banliyö hattının modern bir hafif metroya dönüştüreceğini söyledi.
RAYLI SİSTEMLERE 12 MİLYAR TL YATIRIM
Topbaş, yaptığı konuşmada, İstanbul’a her alanda 60 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını kaydederek,“İstanbul’a geçmişle hesap edilemeyecek kadar çok büyük yatırımlar yaptık. Şehrin alt yapı, su, atık su ve çevre sorunlarını çözdük. Ulaşım sorununu çözmek için de çok büyük yatırımlar yaptık. Seferberlik gibi düşünerek İstanbul’un her yanının metroya kavuşmasını arzu ettik ve sadece raylı sistemlere 12 milyar TL yatırım yaptık. 2019 yılına kadar raylı sistemleri 400 kilometreye çıkartacağız. 2016’da günlük 7 milyon, 2019’da 11 milyon insan metro kullanacak. Dönemimizde ayrıca 276 kavşak ile 400 kilometrenin üzerinde yeni yol yaptık. İstanbul’da denizi çok iyi kullanacak çalışmalar da yapıyoruz”  diye konuştu.
GEBZE’DEN ÇERKEZKÖY’E KADAR HAFİF METRO OLACAK
İETT’ye bin 705 yeni otobüs aldıklarını, halk otobüslerinin yenilenmesiyle şehrin toplam 3 bin yeni otobüse kavuşacağını aktaran Topbaş, Ulaştırma Bakanlığı’nın Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzanan banliyö hattını modern bir hafif metroya dönüştüreceğini söyledi. Marmaray’a metroların bağlanması, yapımı süren Avrasya tüneli ve 3. köprünün de devreye girmesiyle İstanbul trafiğinin rahatlayacağını aktaran Topbaş, “Birbirine entegre bütün bu ulaşım sistemleriyle şehrin ulaşımını rahatlatmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki yakın gelecekte İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız aracını almadan, bu toplu ulaşım ağıyla daha hızlı, kaliteli ve güvenli erişimi tercih edecek” dedi. (KAYNAK: RADİKAL)

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar