Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği (ÇGVD) Başkanı Murat Akay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çerkezköy’de görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Basın mensuplarının çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Akay, başarılar diledi.

GARDEN CAFE’DE TOPLANILDI
Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çerkezköy Garden Cafe’de düzenlediği kahvaltı programına ÇGVD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Çerkezköy’de görev yapan basın mensupları katıldı.

TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BİR KUTLAMA
Sözlerine, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlayan ÇGVD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akay, “Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür. 1961-1971 arasında ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak değiştirilmiştir. 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan ‘212 sayılı kanun’ adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

DOKUZ PATRON OLAYI
Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul, ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. ‘Dokuz patron olayı’ olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca ‘Basın’ adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ halini aldı.”

BAŞARILAR DİLEDİ
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün ortaya çıkışı hakkında bilgiler verdikten sonra basın mensuplarını tek tek kutlayan Akay, görevlerinde başarılar diledi.