osbcikarmasiCHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ardından da Çerkezköy Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyaret etti. CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve Erdoğan Toprak’a CHP Tekirdağ Milletvekilleri Dr. Candan Yüceer, Emre Köprülü ile CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da eşlik etti.

CHP Milletvekilleri Faik Öztrak, Erdoğan Toprak, Candan Yüceer, Emre Köprülü ile Engin Özkoç Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulundu.

“SANAYİCİNİN SIKINTILARINI, GEREKLİ MERCİLERE İLETİCEĞİZ”

Geçtiğimiz gün, ÇOSB müdürlüğünü ziyaret eden CHP heyetinde Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, İlçe Başkan Yardımcısı Erdoğan Fıçıcı ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu. CHP’li heyeti ÇOSB Başkan Vekili M. Gürdal Adal ile ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan karşıladı. CHP’li vekiller sonrasında ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ve ÇOSB yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaret konuşan Faik Öztrak, ‘’Partimizde yeni bir yapılanmaya giderek sanayicilerimizle iletişimimizi artırmak adına İş Dünyası Dayanışma ve Diyalog birimi kurduk.  Bu birimin başına da sanayici kökenli genel başkan yardımcılarımızdan Erdoğan Toprak getirildi. Amacımız bu işbirliğini sürdürerek sanayici ve iş adamlarımızın sıkıntılarını, şikâyetlerini başta iktidar olmak üzere gerekli mercilere iletmektir” dedi.

“TÜRK SERMAYESİNİN GÜÇLENMESİNİ İSTİYORUZ”

İlk defa bir siyasi partinin böyle birim kurduğu bilgisini vererek söze başlayan Erdoğan Toprak, ’’Kurduğumuz birimin beşte biri bu işi yapan sanayici kökenli milletvekillerimizden oluşuyor. Bundan sonra bu ziyaretlerimiz artacak. Daha önce Malatya ve Bursa’da bu toplantıları gerçekleştirdik. Daha önce bu illerde yaptığımız toplantılarda da farklı parti mensubu vatandaşlarımızla bu konuların istişaresini yaptık. Biz iş dünyasının önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz.  Biz önce Türk sermayesinin güçlenmesini istiyoruz.  Türk sermayesinin güçlenmesi Türk ekonomisinin güçlenmesi anlamına gelir, onun için sanayici iş adamlarını bu ülkeye hizmet veren kamu görevlileri olarak görüyoruz. Bu konuda ucuz enerji, altyapı gibi hizmetlerin sanayiciye büyük bir ivedilikle ulaştırılması taraftarıyız.” Şeklinde konuştu.

İŞ GARANTİLİ, LİSE PROJESİ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, ‘’Bugün siyasi parti ayırımı yapmadan bizleri ziyaret eden milletvekillerine teşekkür etmek istiyorum. Genel başkanı da burada ağırlamak bizleri mutlu eder. Çerkezköy, 60 bin sigortalı çalışan, ailelerini de katarsak 180 bin kişilik bir çalışan, potansiyeline sahip. Bunun yanında Çorlu başta olmak üzere birçok ilçemize de katkı sağlayan büyük bir sanayi alanı niteliğindedir. Bizler de burada bir sivil toplum kuruluşu olarak görev yapıyoruz. Sanayicilerimize bütün ihtiyaçlarını en ucuz şekilde onlara sağlamaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız ve 17 dakika süren bir elektrik kesintisi bile burada firmalarımıza büyük bir zarar yaşattı. Bu andan itibaren elektrik kablolarını yer altına alma işlemi ve 80 km’lik bir beton yolu organize sanayi bölgesi içerisinde faaliyete geçirdik. Bunun yanında 500 kişi kapasiteli ve tüm Trakya bölgesinin sembolü olacak bir konferans salonunun temelini atacağız. Burada hem toplantılarımızı gerçekleştirmeyi hem de konser, eğitim gibi aktivitelerin düzenlenmesini planlıyoruz. Sosyal sorumluluk çalışmaları çerçevesinde meslek lisesi yapımına başlayacağız. Yabancı dil ağırlıklı olacak lisemizden iş garantili mezunlar vereceğiz. Tamamen kendi imkânlarımızla bu projeleri hayata geçiriyoruz. Burada bizim büyük bir ağırlığımız var. Yaptığımız çalışmaları gören vatandaşlarımız ‘OSB yapıyorsa gidilmeli’ mantığıyla hareket ediyor. Bu da bizi memnun ediyor.” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET KENDİ SANAYİCİSİNE SAHİP ÇIKMIYOR”

İş Dünyası Dayanışma ve Diyalog Birimi’nin oluşturulmasındaki bir başka sebebin ise hükümetin kendi sanayicisine sahip çıkmaması olduğunu söyleyen Faik Öztrak,” Türkiye imalat alanında 1990 yılında dünya sıralamasında 13. Sıradaydı. 2005 yılında ise 15 sırada yerini aldı. Biz üreten bir Türkiye prensibiyle çalışıyoruz. Ancak hükümet bu konuda gerekli adımları atmakta geç kalıyor. Biz geçtiğimiz günlerde teşvik yasasının süresinin uzatılması yönünde bir tasarı sunduk. Biliniz ki sanayicilerimiz için iyi şeyler düşünüyoruz ve iyi şeyler olacaktır.  Aramızdaki diyaloğu sürdürmek istiyoruz” diye konuştu.

“ÇOSB sadece ekonomik değil sosyal anlamda da destek sağlıyor”

ÇOSB’un sadece ekonomik alanda değil sosyal anlamda da Çerkezköy’e destekler sağladığını belirterek söz alan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, ”ÇOSB’de asfaltsız yol yok. Altyapı sorunu da büyük ölçüde aşılmış. Burada sanayicilerimizin ÇOSB çatısı altında olması gerçekleştirilecek projelerde de büyük avantaj sağlıyor. En büyük sorunlardan biri olan su kirliliği ve sıkıntısı ÇOSB’un çalışmaları neticesinde azami seviyeye indirildi. Tarıma uygun olmayan alanlarda da sanayi kuruluşlarının yer alması sevindirici bir gelişme. Çok az firma tarıma uygun alanlarda faaliyet gösteriyor. Onların da buradan taşınması en kısa sürede gerçekleşecek diye düşünüyorum. Ekonomik göstergelerin de bu kadar kötü olduğu dönemde canla başla çalışmalarını takdir ediyorum.” şeklinde konuştu.