Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bölgede görev yapan gazetecileri öğle yemeğinde ağırladı. Gerçekleştirilen programda konuşan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘BÜYÜK GURUR KAYNAĞI’
‘‘Sözlerime, öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutlayarak başlamak istiyorum. Bölgemizde mesleğinizi icra ederken gösterdiğiniz özveri ve çaba her zaman belirttiğimiz gibi takdire şayandır. Bölgemizde bizim gözümüz ve kulağımız olan siz değerli basın mensuplarını bu anlamlı günde ağırlamaktan ayrıca mutluluk duymaktayız. Halkın tarafsız, eksiksiz ve doğru haber akışıyla bilgilendirilmesi, demokratik ve şeffaf toplum olmanın öncelikli şartlarından biridir. Basın çalışanlarımızın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki yükümlülüklerini en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar hiç kuşkusuz büyük bir gurur kaynağıdır.

‘BAŞARILAR DİLİYORUM’
Gazetecilerimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi yönünde atılan adımlar, ulusal ve yerel medyamızın gelişimi açısından da önemli bir rol oynayacaktır. Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basınımızın, halkımızı doğru bilgilendirmenin yanı sıra, birlik ve beraberliğimizin korunması, ülke meselelerinin çözülmesine katkı sağlaması noktasında yapıcı bir rol üstlenmesi de ayrıca üzerinde durulması gereken bir başka önemli noktadır. Bu düşüncelerle Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyor, başarılar diliyorum.

TÜRKİYE’NİN GENEL DURUMUNDAN BAHSETTİ
Konuşmamın bu kısmında, Türkiye’nin genel durumuyla ilgili birkaç söz söylemek isterim. Sizin de malumunuz olduğu üzere, ülkemiz 2016 yılında, bir ülkenin karşılaşabileceği en büyük ve ciddi sorunlarla karşılaştı. Buna en büyük örnek, geçtiğimiz Temmuz ayının ortalarında bir terör örgütü mensuplarının demokratik düzeni devirip iktidara el koyma girişimini gösterebiliriz. Tüm bu yaşananlarla birlikte 2016 yılını geride bırakan Türkiye’nin ekonomik açıdan nasıl bir performans meydana getirdiğini birkaç rakamla da olsa ifade etmek isterim.

‘ÖNCEKİ YILIN RAKAMLARINI YAKALAMAMIZ BÜYÜK BAŞARI’
2016 yılı ihracatımız 2015 yılına göre sadece binde 8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dünyada büyük bir durgunluk yaşanırken bizim bir önceki yılın rakamlarımızı yakalamamız bence büyük bir başarıdır. Enflasyon rakamlarına baktığımızda da çok kötü bir tablonun olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Şöyle ki; dövizdeki çok şiddetli yükselişe rağmen Aralık ayı enflasyonu yüzde 1.64 ve yıllık enflasyon da yüzde 8.53’de kaldı. Bunu şöyle açıklayayım, bu rakam Merkez Bankası’nın da hedefinin çok küçük oranda üstüne çıkan bir enflasyon rakamıdır.

‘FİNANSAL KAYNAKLARIMIZI TL’YE DÖNÜŞTÜRDÜK’
Bunun yanı sıra büyümenin üçüncü çeyreğinde beklenen gerileme oldu. Ama son çeyrekte büyümenin yükselişe geçmesi ve yüzde 3’ler dolayında seyretmesini bekliyoruz. 2017 hedefimizi ise şimdiden söyleyeyim yüzde 4’ün altında değildir. Bunların tümüne bakarsak Türkiye’nin ekonomisinin güçlülüğünü de görmüş oluruz. Beni asıl mutlu edense yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yaşadığımız birlik, beraberlik ve dayanışmadır. Bunun da en güzel örneğini TL’ye verilen destekte gördük. Biz de ÇOSB olarak finansal kaynaklarımızı TL’ye dönüştürerek bu çalışmayı destekledik.

‘KARMA BİR OSB HALİNE GELDİ’
Bu düşüncelerimizin yanı sıra, ÇOSB olarak yaptığımız ve yapacağımız çalışmalardan da kısaca bahsetmek isterim. Bildiğiniz üzere 1976’da kurulan ÇOSB, Türkiye’nin en büyük ve en köklü OSB’lerinden birisidir. ÇOSB’nin büyüklüğünü sadece kapladığı alanla değil, Türkiye ekonomisine yaptığımız katkıda görmek gerekiyor. Bölgemizdeki farklı ölçeklerdeki üretim tesislerimizin büyük çoğunluğu Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. Çeşitli ölçeklerdeki firmalarımızda yaklaşık 70 bin kişi istihdam edilmektedir. Bölgemizde doluluk oranı yüzde 90’lara ulaşmış durumdadır. Yakın tarihe kadar tekstil alanında daha çok bilinmesine rağmen ÇOSB, kimya, plastik, lastik, kauçuk, elektrik-elektronik, gıda ve özellikle son yıllarda ilaç sektöründe ciddi sayıda işletmenin yer aldığı karma bir Organize Sanayi Bölgesi haline geldi.

PROJELERİ ANLATTI
ÇOSB açısından 2017 yılı içerisinde büyük ölçüde tamamlamayı planladığımız önemli bir projemizden özellikle bahsederek devam etmek istiyorum: Bu projemiz ÇOSB Elektronik Belge Yönetim Sistemi’dir.ÇOSB Müdürlüğü tarafından kurulacak Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile öncelikli olarak kurum dışından bölgeye gelen ve kurum içindeki belgelerin takibe alınması amaçlanmaktadır. EBYS ile Bölge Müdürlüğü içinde farklı birimlerde kullanılan belgelerin takibi, tüm formların elektronik ortama aktarılması, süreçlere bağlı olarak işlemlerin elektronik ortamda izlenebilirliğinin sağlanması, kurum dışına gönderilen evrakların elektronik imza ile imzalanarak Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile karşı tarafa gönderilmesi hedeflenmektedir. Proje, birimler arasında ve kurum dışı yazışmalarda bilgi akışını hızlandıracaktır. Ayrıca ÇOSB çalışanlarının gerçekleştirilecek bu çalışma sonrasında mobil uygulamalar vasıtasıyla sisteme erişimi ve kullanması mümkün olabilecektir.

2017 SONUNDA TAMAMLANACAK
2017 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen EBYS projesi iki kısımdan oluşacaktır: 2017 yılı mart ayına kadar tamamlanacak bu projenin birinci kısmında Elektronik Belge Yönetim Sisteminin kurulumu için gerekli donanımlar temin edilerek gelen-giden evrak ve satın alma süreçlerinin yazılımları oluşturulacaktır. Projenin ikinci kısmında kurum içerisinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kapsamında farklı birimlerde kullanılan formların kurumsal iş akışına bağlı olarak EBYS sistemine dahil edilmesi ve sistemin kurulumunun 2017 yılı sonunda tamamlanması beklenmektedir. Bu ikinci kısımda e-imza uygulamaları da sistemin uygulamalarına katılacaktır.

ÇALIŞMA VERİMLİLİĞİNİ YÜKSELTECEK
ÇOSB bünyesinde kurulacak bu sistem (EBYS) sayesinde kurum içi-kurum dışı yazışmalar hızlanarak, güncel evrakların ve geçmiş dönemlerde toplanan evrakların elektronik sisteme dahil edilerek takip edilebilirliği (izlenebilirliği) ve saklanması öngörülmüştür. Ülkemizde bulunan pek çok OSB’ye ve diğer kurumlara da örnek teşkil edecek bu projenin, Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışma verimliliğini de yükseltmesi planlanmıştır.’’

PROGRAM SONA ERDİ
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler’in, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye’nin genel durumu ve ÇOSB’nin çalışmalarına değindiği konuşmalarının ardından, karşılıklı sohbet eşliğinde gerçekleşen yemek programı sona erdi.

Haber: A.Kadir Kıldıze