13.1 C
Çerkezköy
3 Ekim Pazartesi, 2022
spot_img

ÇTSO Fildişi Heyetini ağırladı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Fildişi Sahili Kalkınma Ajansı ve delegasyonlarını ağırladı.  
fildişi 2 web
ETKİNLİK PERŞEMBE GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ
Perşembe günü 09:30’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasına 35 kişilik bir grupla gelen Fildişi Sahilli Delegasyonlarını ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Akın, ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker ve Oda üyeleri karşıladı.
GENİŞ KATILIM
Ziyaret programına Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve çok sayıda sanayicide katıldı.
“AFRİKA ÜLKELERİ İLE DİYALOG BAŞLATTIK”
Karşılamanın ardından ÇTSO Konferans salonunda gerçekleşen toplantıda ilk olarak Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Taha Ülker söz aldı. Başkan Ülker, “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu dönemde üyelerimize özellikle ihracat noktasında katkı sağlamayı hedefledik ve bu kapsamda bizim için büyük önem arz eden Afrika ülkeleri ile diyalogumuzu geliştirme adına DEİK’in de büyük katkılarıyla önemli çalışmalar başlattık. İki ülke arasında yarım asra dayanan diplomatik ilişkiler, ekonomik ve ticari ilişkilerle yeni bir boyut kazanmış ve bu gelişmelere eş olarak Temmuz 2012’den beri Türk Hava Yollarımız Abidjan’a doğrudan sefer gerçekleştirmeye başladı.” dedi.
fildişi1 web
“EKONOMİK VE TİCARİ TEMEL 2005’TE ATILDI”
Ülker konuşmasının devamında iki ülke arasında ekonomik ve ticari temellerin 2005 yılında atıldığını vurgulayarak, “gerçekleştirmeye başladı.
Kakaonun anavatanı, turizmin cenneti dünya çapında futbolcusuyla hafızalarımızda yer eden Fildişi Sahili ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin temelini 2005 yılında imzalanan Ticaret Anlaşması ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır. 2012’den bu yana giderek artan İkili ticaret hacmi, 2014’te 332 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Bugün Fildişi Sahili iş heyeti ve Türk firmalarımızın gerçekleştireceği görüşmelerle birlikte, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel ve özellikle ekonomik ilişkilerin daha da güçleneceğini temenni etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.
TEŞEKKÜR ETTİ
ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker’in ardından kürsüye Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay geldi. Kısa bir karşılama konuşması yapan Kubilay, “Öncelikle Fildişi Sahilli İş Heyeti dostlarımızı selamlıyorum. İlk önce Ülkemize sonrada İlçemize hoş geldiler. Sizleri burada görmemize vesile olan ÇTSO Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin sayılı OSB bölgelerinden bir tanesi konumunda. Sizlere bu güzel sanayi kentini tanıtmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum.” şeklinde konuştu.
HEDEF ÜLKELER ARASI EKONOMİK İŞLER
Kaymakam Kubilay’ın ardından Kürsüye Fildişi Sahili Kalkınma Ajansı Başkan Vekili Kinapara Coulibaly geldi. Coulibaly, ilk olarak kendilerini en iyi şekilde ağırlayan  ÇTSO’lu Yönetime teşekkür ederek, “Fildişi Sahili olarak Ülkemizde büyüme hızı
Yüzde 8 civarında. Biz bu sayıyı yüzde 10 olarak hedefledik. Ülkede eğitim seviyesi yüksek ve nüfus kalabalık. Ekonomik olarak ise burada her sektörden delegasyonlar var. Bu ziyareti düzenlememizdeki en önemli hedef ise ülkeler arası ekonomik işbirliği geliştirmek.” dedi.
ODA TANITIMI YAPILDI
Konuşmaların ardından ise Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tanıtım sunumu yapıldı. BSH Devlet ve Resmi İlişkiler Koordinatörü ve aynı zaman ÇTSO Meclis Üyesi olan Muharrem Yamaç oda hakkında Fildişi Sahilli İş Heyetine bilgi aktardı.

Benzer Haberler

spot_img

En Son Haberler

kapaklı haberler