9.1 C
Çerkezköy
6 Aralık Pazartesi, 2021
spot_img

ÇTSO’da okul yaptırma tartışması

 Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Meclis toplantısına gündem maddesinde yer alan Çerkezköy Eğitim Kampusuna yapılması planlanan okul tartışması damgasını vurdu.
MECLİS TOPLANTISI BAŞKAN YARDIMCILARIYLA GERÇEKLEŞTİ
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası bugün(16 Şubat Salı Günü) Şubat ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Saat16.30’da başlayan meclis toplantısına ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva ve ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker katılmazken yönetim kurulu başkanlığını temsilen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Akın, meclis başkanlığını ise ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Asım Yavuzarslan yaptı. Yoklama ve saygı duruşu ile başlayan meclisin gündeminde 2016 yılı Ocak ayı gelir gider cetvelleri, banka cetveli, mizanın görüşülmesiyle oy birliği ile kabul edildi. Meclisin 3. Gündem maddesinde ise Çerkezköy Eğitim Kampüsü içerisine ÇTSO tarafından yaptırılması görüşüldü ve bu gündem maddesindeki tartışmalar gündem yarattı. Meclisin diğer gündem maddelerinde ise Hannover Messe fuarı için meclis üyelerinden görevlendirme yapıldı ve boşalan komisyonlara yeni kişiler meclis üyeleri arasından tayin edildi.
SEKTÖRLERİ HAKKINDA FİKİRLERİNİ PAYLAŞTILAR
ÇTSO Meclis Başkanlığını yürüten Asım Yavuzarslan, gündemde yer alan maddelere geçmeden önce farklı sektörlerden olan meclis üyelerinin faaliyet gösterdikleri sektörlerin durumları hakkında görüşlerini beyan etmelerini istedi. Söz hakkı alan Muharrem Yamaç Türkiye’nin beyaz eşya sektöründe Avrupa’yı geride bırakarak Çin’in ardından 2. Sırada olduğuna dikkat çekti. Meclis üyesi Yamaç “Bölgemizde bulunan Bosch da dahil olmak üzere BSH’de 90 ülkeyi buradan yönetiyor. Çinliler Türkiye’den ortak arıyor. Türkiye’yi dünyanın merkezi olarak görüyorlar. Frika ve Asya piyasasına girmek istiyorlar. Bu yıl için sektörde %5’lik büyüme bekliyoruz.”dedi. Perakende satış sektörü adına konuşan isim ise Mehmet Danyeli oldu. Meclis üyesi Danyeli “Yıl başından beri perakende sektöründe bir durulma var. Ayın 17’sinde sigortalar açıklandı. Beklenen indirimler olmadı. 300-500 kişi çalıştıranların Allah yardımcısı olsun.”dedi. İnşaat sektörü adına sö hakkı alan ÇTSO Başkan Yardımcısı İsmail kın ise olumlu bir görüş beyan ederek sektörün yeni gelişmelere ve değişimlere açık olduğunu belirtti.
ÇTSODA OKUL YAPTIRMA TARTIŞMASI (4)“BU OKULUN ALTINDAN KALKARIZ”
ÇTSO’nun gerçekleşen Meclis toplantısında gündem yaratan tartışma ise odanın Çerkezköy Eğitim Kampüsüne yaptırmayı planladığı okul oldu. 24 derslikten oluşan Sosyal Bilimler Lisesi hakkında görüş beyan eden meclis üyeleri arasında farklı görüşler ve kısa süreli atışmalar dikkat çekti. Meclis üyesi Rahmi Yılmaz, odanın yurt dışı ve yurt içi gezilerinde harcanan miktara dikkat çekerek “27 tane meclis üyesi iş adamı arkadaşımızdan rica ediyorum. Hepsi Çerkezköy’ün saygın sanayici ve iş adamlarıdır. Odamızın yurt dışı ve yurt içi gezilerine harcadığı miktar 500 ila 600 bin civarında bir paradır. Gezileri kendi cebimizden karşılarsak bu okulun altından kalkarız.”dedi.
“OKUL YAPMAK TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İŞİDİR”
ÇTSO meclisinin okul gündemi hakkında konuşan bir diğer kişi ise Hacı Mehmet Erdoğa oldu. Meclis üyesi Erdoğa “Okul yapmak Türkiye Cumhuriyetinin işidir. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Cumhuriyetinden büyük değildir. Bizim daha önceden laboratuar projemiz vardı. Ben sanayimdeki bir numuneyi test ettire bilmek için İstanbul’a kadar gidiyorum. Benim gibi kaç tane sanayici var burada. Tabi ki de okul da önemli yararlı ama Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasının birinci görevi buradaki sanayicilere üyelere hizmet etmek değil mi?”dedi. Konu üzerine söz alan bir diğer isim ise Meclis üyesi Muharrem Yamaç oldu. Yamaç “Okul yaptırmaya karşı değilim ama Avrupa ziyaretlerimizde de gördük inceledik. Bölgesel ARGE’ler oluşturarak daha iyi işlere yatırım yapmış oluruz. Hem Avrupa’da bu konuda destekler veriyor.”dedi.
“SANAYİCİ GELİYOR AMA BURADA YAŞAMIYOR İSTANBUL’DA YAŞIYOR”
Konu üzerine söz hakkı alan meclis üyesi Rahmi Yılmaz, Çerkezköy’ün aldığı göç oranından bahsederek “Çerkezköy’ün nüfusu gün geçtikçe artıyor. Öğrenci sayısı da artıyor. Bizim sosyal sorumluluk alanımız gereği böyle bir okul yaptırarak hayırlı bir iş yapmış olacağız. Buraya gelen sanayiciler burasının havasından, suyundan, yolundan, insanından yararlanıyor. Sanayici geliyor ama burada yaşamıyor İstanbul’da yaşıyor.”dedi ve sanayicilerin Çerkezköy’e katkıda bulunması gerektiğini ifade etti.
“BİR KURUŞLUK YARDIM ALMIYORUZ BİR YERDEN, BUNLAR BİLİNSİN”
Bunun üzerine tekrar söz hakkı alan Hacı Mehmet Erdoğa “Rahmi bey diyor ya sanayici buradan kazanıyor, İstanbul’da yaşıyor. Rahmi bey bizim bulunduğumuz bölgede devlet yolu bana yapmadı. Araziyi cebimden aldım. Yolu cebimden yaptım. elektriği cebimden götürdüm. Telefonu fiber optik kabloyu cebimden getirdim. Ben yolun tamirini hala cebimden karşılıyorum. Sizin oraya yol gelmiş olabilir ama Veliköy bölgesine yol gelmedi ve yolu bize kilitlediler. Şuan da bir kuruşluk yardım almıyoruz bir yerden, bunlar bilinsin.”dedi.
“HERHALDE VELİKÖY’E KADAR HAVADAN GELİYOR”
Hacı Mehmet Erdoğa’nın sözleri üzerine araya giren ÇTSO Meclis Başkanlığı görevini yürüten Asım Yavuzarslan “Her şeyi devletten beklememek lazım.”dedi. Bunun üzerine Erdoğa “Başkan zaten beklemiyorum. Zaten bir yardım almadık ta bu bilinsin.”dedi. Mecliste tansiyonun yükseldiği sırada son konuşan isim Rahmi Yılmaz oldu. Meclis üyesi Yılmaz “Başkan sataşma var bir şey söylemek istiyorum. Mehmet bey herhalde Veliköy’e kadar havadan geliyor. Geçtiğiniz yol devletin yolu değil mi?”dedi. Konunun daha fazla iki konuşma haline dönüşmemesi adına ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Asım Yavuzarslan araya girerek tartışmayı sonlandırdı. Tartışma konusu olan okul yaptırma konusundaki gündem maddesi ÇTSO meclisinden oy birliği ile geçti.
 
HABER: Ramazan FİŞEK

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar