REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Demokrasiyi ve vatan savunmasını Müftülük anlatacak!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Demokrasiyi ve vatan savunmasını Müftülük anlatacak!
A. Kadir Kıldize
A. Kadir Kıldize( a.kildize@gmail.com )
22
11 Temmuz 2019 - 16:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merhaba kıymetli okur,
Çerkezköy Kaymakamlığı tarafından 10 Temmuz Çarşamba günü ilçe genelindeki gazetelere ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kutlama programı gönderildi.
15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıldönümü, Çerkezköy Kaymakamlığı tarafından tertip edilen bir dizi etkinlikle anılacak. Ancak tarafımıza gönderilen programda bir ayrıntı benim dikkatimi çekti. 13 maddeden oluşan programın 1. maddesinde; “12 Temmuz 2019 Cuma günü saat 15.00’de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda ’15 Temmuz Demokrasi Gecesi ve Vatan Savunması’ konulu konferans düzenlenecektir. (İlçe Müftülüğünce)
Programı okuduktan sonra, Çerkezköy Müftülüğünü aradım ve telefona çıkan şahsa, bahse konu konferansın kim tarafından verileceğini sordum. Telefondaki şahıs da konferansın Müftü Vekili Vaiz Mahmut Öztekin tarafından verileceğini söyledi.
Ben bu vesileyle Çerkezköy Kaymakamlığı’na, Çerkezköy Müftülüğüne ve Çerkezköy kamuoyuna bir soru sormak istiyorum. İlçe Müftülüğünde vaizlik yapan bir kişi, bahse konu konferansta vatandaşa demokrasiyi mi anlatacak, vatan savunmasını mı?
Şimdi ben bunları yazıyorum diye birileri bana ‘Din düşmanı’ yakıştırması yapacak biliyorum ama ben yine doğru bildiğimi anlatmaya devam edeceğim.
Öncelikle vaizliğin tanımını sizlerle paylaşmak istiyorum. Mevzuatta vaizlik; “Cami ve mescitler ile cezaevi ve diğer mekânlarda her türlü vasıtadan yararlanarak toplumu dinî konularda bilgilendiren ve Başkanlığın hizmet alanlarında irşat, rehberlik, inceleme ve araştırma hizmetlerini yürüten vaiz ve cezaevi vaizi kadrolarındaki personeli” diye tanımlanmış.
Kıymetli okur, şunu söylemek istiyorum aslında. 15 Temmuz’u anlamak için, 15 Temmuz’un neden yaşandığını da sorgulamak gerekir.
Konferansta konuşacak olan vaiz, 15 Temmuz’un sebebinin, insanların dini duygularını istismar eden bir cemaatin devlet kadrolarında yerleşerek güçlenmesi olduğunu anlatabilecek mi?
Devlet kadrolarında tarikatların ve cemaatlerin yapılanmasının doğru olmadığını, kadroların liyakata göre belirlenmesi gerektiğini anlatabilecek mi?
Ya da en basitinden bu vaiz arkadaş, ‘Ben vaizim, benim işim dini konularda toplumu bilgilendirmek. Ben sizlere demokrasi ve vatan savunması hakkında sağlıklı bilgi veremem’ demeyi düşünüyor mu?
Demokrasi ve Vatan savunması ciddi bir iştir kıymetli okur. Bunu gerçekten hakkını vererek insanlara anlatmak istiyorsanız, iyi bir akademisyene ve iyi bir ordu mensubuna ihtiyacınız olmalı. İşte burada da yine liyakat dediğimiz şey devreye giriyor. Eğer müftülükte vaizlik yapan birine Demokrasi ve Vatan savunması konulu konferans verdiriyorsanız, verdiğiniz konferans kocaman bir ‘hiç’ olmaktan öteye gitmez.
Kalın sağlıcakla…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com