metin dönmezCumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, Çerkezköy Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısında Başkan Ali Ertem’le yaşadığı polemik sonrası bir basın açıklaması yaptı.

Çerkezköy Havadis- Nisan Ayı Meclis Toplantısında Ali Ertem ile polemik yaşayan Metin Dönmez, basın açıklaması yaptı.

“ÇİĞ YEMEDİK Kİ KARNIMIZ AĞRISIN”

Çerkezköy’ün yerel yönetiminde eksik ve yanlış uygulamalar yapıldığını, Belediye Yönetiminin de halkın ve muhalefetin gözünü boyamaya çalıştığını belirten CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez; “Bugüne kadar Çerkezköy’de yaşayanların yararına olan her karara CHP grubu olarak evet dedik. 4 yıldan bu yana CHP olarak şaibe yaratacak herhangi bir karara evet demedik. Zaman zaman bazı dedikoducu şahıslar, CHP’nin ‘red’ verdiği kararlara dahi ‘evet’ demişiz gibi söylemlerde bulundular. Bu şahısları siyaset içerisinde haddini bilmez olarak tanımlıyorum. Biz çiğ yemedik ki karnımız ağrısın” dedi.

“MECLİSTE ‘İTTİFAK’ VAR”

Çerkezköy Belediye Meclisi’nde CHP’li 9 tane Meclis Üyesi bulunduğunu kaydeden Dönmez; “Mecliste AKP ve DP’li Meclis Üyeleri arasında bir ittifak söz konusu. Bu nedenle her istedikleri kararı oy çokluğu ile rahat bir şekilde geçirebiliyorlar. Bizim uygun görmediğimiz kararlar karşısında ‘red’ oyu vermekten başka yapabileceğimiz bir şey olmuyor. Kamuoyu bu durumu çok iyi bilmeli ve yapılan dedikodulara kulak asmamalıdır” diye konuştu.

“CEVAP ALAMIYORUM”

9 yıldan bu yana Yönetimde olan Belediye Başkanı Ali Ertem ve Belediye Yönetiminin zaman zaman yandaşlarına rant sağlamak maksadı ile yanlış uygulamalar yaptığını kaydeden Dönmez; “Biz bu tarz yanlış uygulamaların sürekli karşısında olduk. Hatta basın aracılığı ile birçok kez Başkan Ertem’e, yapılan yanlış uygulamalar hakkında sorular yönelttim ancak hiçbir zaman cevap alamadım” ifadelerini kullandı.

“SGK İL MÜDÜRÜNÜ YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM”

Çerkezköy Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısının ikinci oturumunda yaşanan tartışma nedeni ile Başkan Ertem’e tekrar soru sormak istiyorum diyen Dönmez; “Geçtiğimiz hafta SGK Tekirdağ İl Müdürü bir açıklama yaptı. Öncelikle kendisini bu cesur açıklamasından ötürü yürekten tebrik ediyorum. SGK İl Müdürünün yapmış olduğu bu açıklamayı her Devlet Memuru yapamaz” şeklinde konuştu.

“BELEDİYEDE HACİZ OLACAK BİR ŞEY KALMADI”

SGK İl Müdürünün Çerkezköy Belediyesi’nin SGK’ya olan borcu hakkında çok cesur açıklamalarda bulunduğunu yineleyen Dönmez; “İl Müdürünün açıklamasına göre yaklaşık olarak 7 milyon anapara, 7 milyon da faiz olmak üzere Çerkezköy Belediyesi’nin SGK’ya toplam 14 Milyonluk bir borcu bulunuyor. Yine İl Müdürünün ifadelerine göre bu borç kısa zamanda ödenmez ise, haciz işlemi başlatılacak. İşin komik tarafı ise Çerkezköy Belediyesi’nde haciz işlemi uygulanacak bir şey kaldığını pek zannetmiyorum” dedi.

“BELEDİYEYİ 7 MİLYON FAZİ ÖDEMEK ZORUNDA NEDEN BIRAKTINIZ?”

Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’e, Belediyeyi 7 milyon liralık faiz ödemek zorunda neden bıraktınız diye soran Dönmez; “Çerkezköy Belediyesini sadece SGK’ya 7 milyon faiz ödemek zorunda bıraktınız. Ayrıca Belediyeyi ‘vergi yüzsüzleri’ listesine soktunuz. 9 yılda belli bir plan yapsaydınız da borçları ödeseydiniz. 7 milyon liralık para da sokağa atılmamış olurdu. 7 milyon lira ile Çerkezköy’e ne kadar yatırım yapılırdı haberi var mı acaba Sayın Ertem’in? Ben bugüne kadar Devlete bu kadar borcu olan CHP’li bir Belediye duymadım” diye konuştu.

“ÖZTRAK CADDESİ’NDEKİ İŞYERİ KİME AİT?”

Meclis toplantısında oy çokluğu ile kabul edilen Umut Danış’ın dilekçesi hakkında da açıklama yapan Dönmez; “Vatandaş 3 buçuk metre olan dükkan yüksekliğini 6 metreye çıkarmak için dilekçe vermiş. Bu dilekçe de Mecliste oy çokluğu ile kabul edildi. Ben Başkan Ertem’e sormak istiyorum. Öztrak Caddesi Kiler Market yanındaki arazide bulunan işyeri kime aittir? O işyerinin yüksekliği neden 3 buçuk metreden fazladır? Henüz Mecliste işyeri yüksekliği ile ilgili karar yeni alınmışken, o vatandaş işyerini neden önceden yüksek inşa etmiştir? Yoksa bu karar önceden bu ihlali gerçekleştirenler için de mi alınmıştır?” ifadelerini kullandı.

“O CADDENİN GARANTİSİ YOK MU?”

Başkan Ertem’in Meclis Toplantısında İller Bankasından kullanılacak olan 3 buçuk milyonluk kredi talebi için yetki istemesi hususuna da değinen Dönmez; “Bu kredi istenirken gerekçe olarak asfalt dökümü belirtildi. Ancak asfaltlanacak yerler arasında Cengiz Topel Caddesi de yer alıyor. Bu cadde 5 yıl önce Yüklenici firma tarafından yapılırken, Belediye ile yapılan sözleşmede kaç yıl garanti kapsamı verildi? Eğer bu caddeye garanti verilmediyse nasıl böyle bir ihaleye göz yumuldu? Garantisi varsa neden tamiratı için Belediye’nin bütçesinden pay isteniyor?” şeklinde konuştu.

“BUGÜN YAP YARIN BOZULSUN ÇÖZÜM DEĞİL”

Çeşitli caddelerde geçtiğimiz aylarda kaldırım, park ve asfaltlama çalışmalarının yapıldığını kaydeden Dönmez; “Bu işler için geçen yıl bütçeye ek olarak 5,3 milyon liralık kredi çekildi. Ama görüyoruz ki çekilen para ile yapılan asfaltlarda hemen bozulmalar meydana geldi. Başkan Ertem yollar için yüklenici firmadan taahhüt aldığını belirtiyor ama bu işler bugün yap yarın bozulsun yöntemi ile mi yapılacak?”  dedi.

“KENDİ EVİNİZİN BÜTÇESİ GİBİ KULLANIN”

Çerkezköy Belediye Yönetimine Çerkezköylü hemşerilerim adına seslenmek istiyorum diyen Dönmez; “Lütfen Belediye Bütçesini, kendi evinizin bütçesiymiş gibi kullanın. Düşük maliyetlerle en kaliteli işleri yapmaya özen gösterin” diye konuştu.