21.1 C
Çerkezköy
22 Ekim Cuma, 2021
spot_img

Dünya bir misafirhane, peki Mars?

Geçtiğimiz günlerde NASA uzaydan canlı yayın yapıyor, Facebook üzerinden izleyebiliyoruz. Aynı anda dünyanın her yerinden izleniyor canlı yayın. Ve aynı zamanda da her milletten insan yorum yapıyor yayına. Çoğunu anlamıyorum ama yorumların yanına koydukları ifadelerden falan az çok kestirebiliyorum yazdıkları şeyleri. İngilizce yazanlar da ‘‘inanılmaz, muhteşem, oraya gitmek istiyorum’’ minvalinde yorumlar yapıyor. Derken Türkçe bir yorum geldi.
As bayrakları as as as…
NASA’nın uzaydan yaptığı canlı yayına gelen Çince, İspanyolca, İngilizce, Fransızca ‘‘inanılmazlı, muhteşemli’’ yorumların arasında Türkçe bir yorum: ‘‘Dünya bir misafirhane, bizler de misafir.’’
Haydaaa…
Bu sırada, Mars’ta şehir kurma konusunda adımlar atılıyor. ‘‘Mars’a gidelim gitmesine de ne yaparız, nasıl yaşarız, orada hayatta kalabilmek için neler yapabiliriz?’’ temalı çalışmalar yapıyor bilim insanları. SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk, “Mars’ta ölmek istiyorum; ama iniş sırasında değil.” falan diyor. Yani her türlü gidecek, yerleşecek adam oraya. Mars’ı vatan, Dünya’yı sıla eyleyecek. Beni Kızıl Gezegen’in kum fırtınasında yıkasınlar diyor da tek derdi başarılı bir iniş yapabilmek.
Eee dünya bir misafirhane, bizler misafiriz. Mars ne alaka şimdi? Dünya üzerinde misafir olan, ohooo Mars’ta neler olmaz!
Velhasıl, NASA’nın uzaydan yaptığı canlı yayına gelen Türkçe yorumun ardından insanlığa olan inancımın son zerresi de tası tarağı toplayıp Mars’a yerleşiyor. Ben de herkes gibi erkenden emekli olup Ege’de bir sahil kasabasına yerleşerek organik tarıma geçme kararı alıyorum böylelikle. Yorum yapan arkadaşa da buradan sesleniyorum:
‘‘Misafir ol gel bana, börekler açayım sana.’’

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar