AKP iktidarı döneminde adeta ‘yap-boz’a dönen eğitim sistemi, öğrenci ve velileri mağdur etmeye devam ediyor. Son olarak Liselere Yerleştirme Sınavı LYS’nin sonuçlarının açıklanmasının ardından Çerkezköylü birçok öğrenci istediği okula yerleşemezken, bir kısmı da açıkta kaldı. Yaşadıkları mağduriyet nedeniyle Çerkezköy Hükümet Konağı önünde toplanan öğrenci velileri ise Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ten mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Çerkezköy Havadis- LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Çerkezköy’de birçok öğrenci, yeterli puanı olmasına rağmen istediği okula yerleşemedi. Birçoğu da açıkta kaldı.

MİLLİ EĞİTİM’DEN BİLGİ ALDILAR
LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde sınav yönetmeliğinde bulunan ‘bulunuşluk’ maddesi ile ilgili yaşanan sorunlar Çerkezköy’de Metin Seçkin Ortaokulu ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda da yaşandı.

GEREĞİ YAPILACAK
Durumdan mağdur olan Metin Seçkin Ortaokulu öğrenci velileri bilgi almak için önce Okul İdaresine sonra da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitti. Çocuklarının mağduriyetinin giderilmesini isteyen veliler, bu mağduriyetin giderilmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti.

BİR DÖNEM BOŞ GEÇTİ, AYDA BİR ÖĞRETMEN DEĞİŞTİ
Çocukların 75. Yıl Ortaokulu’nda eğitim görürken son sene Metin Seçkin Ortaokulu’na nakillerinin yapıldığını ifade eden veliler, ‘’Çocuklarımızı, son seneleri olmasına rağmen nakil yaparak buraya getirdiler. Eğitim öğretim yılının yarısı zaten boş geçti. Diğer yarısında da ayda bir öğretmen değişti. Öğrenciler, sınav yılında yaşanan bu sıkıntı yetmiyormuş gibi şimdi de sistemden kaynaklandığı söylenen sorunlar nedeniyle istedikleri okullara yerleşemediler. Okulda ‘bulunuşluk süresi’ maddesi nedeniyle mağduriyetimiz söz konusu. Yeni açılan okullarla alakalı olarak çocuklarımız son senelerinde yeni yapılan okula geçirilerek okulda bulunuşluk maddesi kapsamında 2 dönem o okulda kayıtlı olarak gözükmediği için sistemde gözükmüyor ve açıkta kalıyorlar. Bizim mağduriyetimiz bu. Çocuklarımız yeni okuldan mezun gözükmüyor.’’ dedi.

DÜŞÜK PUANLI ÖĞRENCİLER YERLEŞTİ
6 Ağustos Pazartesi günü 2’nci yerleştirmelerin olacağını dile getiren öğrenci velileri; ‘’2’nci yerleştirme zamanına kadar bulunuşluk maddesi ile ilgili bir düzenleme getirilmez ise bizim çocuklarımız yine yerleşemeyecek. Zaten kontenjanlar dolmuş. Ek kontenjan açılsa bile bizim çocuklarımız gitmesi gerektiği okula gidebilecek mi? Bizim çocuklarımızın altında puan alan çocuklar şu an okullara yerleştirildi. Bizim çocuklarımız gitmeleri gerektiği okullara gidemeyecek. Ortalaması 45 puan olan öğrenci ile 92 olan bir öğrenci bir değil. 92 puan alan öğrencimizin hak ettiği yerde olmasını istiyoruz. Yüksek puan alan öğrencimiz neden meslek lisesinde kalsın? Hak ettiği yerde olması gerekmiyor mu? Yeni açılan okullardan kaynaklanan ‘Okulda Bulunuşluk Süresi’ gibi öğrencilerle alakasız olan sistemsel bir problem yüzünden mağdur olmak istemiyoruz. Bunun dışındaki tüm kriterleri kabul ediyoruz” dedi.

BAKANLIĞA BİLDİRİLDİ
Konu ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “Konu ile ilgili öğrenci sayısını, Anadolu Lisesine yerleşemeyen, Meslek Lisesine yerleşen, boşta kalan öğrencileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdik. Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki daire başkanlığına da başvurduk. Bu durumun çözülmesi için çalışıyoruz. Şu an onlardan cevap bekliyoruz. Mutlaka 6’sına kadar sonuçlanır diye umut ediyoruz. Okulların yerleşme sistemi zaten puan ortalaması değil. Birincisi kayıt alanı, ikincisi okulda bulunuşluk, üçüncüsü tercih önceliği. Bu öğrencilerin mağdur olmasının sebebi de ikinci madde olan bulunuşluk maddesi. Metin Seçkin Ortaokulu dışında bir sorunumuz daha var. Çerkezköy’e tayin olan tüm çocuklarla ilgili sıkıntılarımız var. Bu üç tane nakilde mağduriyet doğuran okulda bulunuşluk maddesinin düzeltilmesi lazım. Sorun bu. Bu üç nakilde sorun düzeltilse sorun da düzelecek. Bunun için gece gündüz uğraşıyoruz’’ dedi.