10.1 C
Çerkezköy
6 Aralık Pazartesi, 2021
spot_img

En kapsamlı araştırma kanıtladı: Covid-19 aşıları ne kadar koruyor?

Fransa’da yapılan geniş kapsamlı bir araştırma, Delta varyantına karşı bile ciddi Covid-19 vakalarını önlemede oldukça etkili olduğunu gösterdi

Fransa’da 22 milyon kişinin incelendiği yeni bir araştırmada, tüm dünyada 4 milyon 800 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs pandemisini durdurmanın en etkili yolunun aşılar olduğunu kanıtladı.

Ölme olasılığı yüzde 980 daha az

Pfizer/BionTech’in de aralarında yer aldığı çeşitli aşıları inceleyen bilim insanları, enfeksiyonlara değil ciddi Covid-19 ve ölümün önlenmesine odaklandı.

Araştırmanın sonuçları, aşıların Delta varyantına karşı çok güçlü bir koruma sağladığını ve bunun beş ay boyunca sürdüğünü gösterdi. Bilim insanları, 50 yaşın üzerindeki 22 milyon kişiye baktı ve aşı yaptıranların hastaneye kaldırılma veya ölme olasılığının yüzde 90 daha az olduğunu buldu.

En kapsamlı araştırma

Bununla birlikte, sonuçlar ABD, İngiltere ve İsrail’den gelen önceki araştırmaların sonuçlarını doğruluyor. Fakat, araştırmacılar yeni çalışmanın şimdiye kadar yapılan türünü en çalışması olduğunu söyledi.

11 milyon aşılanmış, 11 milyon aşılanmamış

Çalışma kapsamında bilim insanları, Fransa’nın aşı kampanyasını başlattığı Aralık 2020’den başlayarak Temmuz 2021’e kadar 22 milyon insanın verilerini topladı. 11 milyon aşılanmış insanla 11 milyon aşılanmamış kişinin sonuçlarını karşılaştırıldı. Karşılaştırılanlar ise aynı yaş ve cinsiyetten olan kişiler.

Covid-19 riski yüzde 90 azaldı

Fransız hükümetiyle yakın çalışan bağımsız bir ilaç güvenliği araştırma grubu olan Epi-Phare tarafından yürütülen araştırmaya göre, ikinci bir dozdan 14 gün sonra aşılı katılımcıların şiddetli Covid-19 riski yüzde 90 azaldı.

Delta varyantına karşı yüzde 92 etkili

Diğer taraftan, aşılamanın Delta varyantından ciddi hastalığa karşı 75 yaş ve üstü insanlar için yüzde 84, 50-75 arası insanlar için yüzde 92 koruma sağladığı görüldü.

Epi-Phare Başkanı ve epidemiyolog Mahmoud Zureik AFP’ye verdiği demeçte, “Çalışma, Pfizer/BioNtech, Moderna ve AstraZeneca aşılarını kapsıyor, ancak çok daha sonra izin verilen ve Fransa’da daha az yaygın olarak kullanılan Jannsen’i kapsamıyor” dedi.

Öte yandan, çalışmanın sonuçları beş aya kadar şiddetli Covid-19’a karşı aşı korumasının azalmadığını gösterdi.

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar