Sık sık siyasi parti değiştirmesiyle bilinen AKP Çerkezköy İlçe Başkan Yardımcısı, Saadet ve Has Parti eski ilçe başkanı Ercan Erdoğan, AKP Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği İstasyon Mahallesi Dayanışma Toplantısında kullandığı ifadelerle tepki topladı. Erdoğan, toplantıda yaptığı açıklamada kullandığı “Bu ülkenin inançlı kesimi olarak yeter artık demek için gelecekte bir daha bu sıkıntılarla karşılaşmamak için başkanlık sistemini destekliyoruz” ifadesiyle ‘Evet’ oyu verenlerin inançlı, ‘Hayır’ oyu verenlerinse inançsız olduğunu ima etti.

Çerkezköy Havadis- Ercan Erdoğan, yaptığı bir açıklamada ‘Hayır’ oyu verecek olanların inançsız olduklarını ima ederek tepki topladı.
İŞTE O İFADELER
Marmara Haber Gazetesi’nden Celal Karakurt’un haberine göre Ercan Erdoğan’ın AKP Çerkezköy İlçe Teşkilatı İstasyon Mahallesi dayanışma toplantısında kullandığı ifadeler şu şekilde.
GEÇMİŞİN YARA İZLERİNİ TAŞIYACAK
Parlamenter sisteme karşı oluşlarının sebebini açıklayan Ercan Erdoğan, “Bu sistem sayesinde Adnan Menderes asıldı, bu sistem sayesinde 1980 darbesi yapıldı, adalet yerini bulsun diye bir sağdan bir soldan insanlar asıldı, 5 bin insanın akıbeti bilinmiyor, bu sistem sayesinde vatandaşın seçtiği Cumhurbaşkanı Özal, Demirel tarafından Çankaya’ya hapsedildi. Bu sistem sayesinde Erbakan koltuğundan edildi, askerler Erbakan’ı Başbakanlık binasında tokatlamaya çalıştı. Sırf baş örtülü olduğu için Merve Kavakçı meclisten dışarı atıldı. Bu sistem sayesinde mecliste azınlıkta olan bir partiye hükümeti kurma yetkisi verildi. Bu demokratik sistem sayesinde 28 Şubat kararları alındı. İmam Hatip Liselerinin kapatılmasına sebep olan bu parlamenter sistemdi. Başı kapalı olan kızların okul kapılarında yerlerde sürüklenmesine sebep olan sistem bu sistemdi. Okulu birincilikle bitiren baş örtülü kızımızı diploma töreninde hakaretlerle kovan sistem bu sistemdi. Kur’an kurslarının yasaklanmasına sebep olan, oğlunun yemin törenine baş örtülü anneyi almayan sistem bu sistemdi” dedi.
KILIÇDAROĞLU’NA CEVAP VERDİ
Erdoğan, “Bu zalimliklerle bir daha karşılaşmamak adına başkanlık sistemini destekliyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı mecliste başörtülü vekiller olmayacaktı, ikna odalarında kızlarımızın başörtüleri zorla çıkartılacaktı, Erdoğan’ın yerine bir başkası olmuş olsaydı e-muhtıralar darbeler başarılı olacak, askeri vesayet devam edecekti” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ”Neyimize yetmedi bu parlamenter sistem” sözlerine cevap veren Ercan Erdoğan, “Bu ülkenin inançlı kesimi olarak yeter artık demek için gelecekte bir daha bu sıkıntılarla karşılaşmamak için başkanlık sistemini destekliyoruz” dedi.
İKTİDAR OLMAK FORMALİTEYDİ
“Sizin pek demokratik olan parlamenter sisteminiz sayesinde iktidar olmak formaliteydi. ”İktidar olabilirsiniz ama muktedir olamazsınız” diyordunuz. İktidar anayasayı değiştiriyor ama sizin zihniyetiniz, ”Anayasa’ya aykırı” diyerek geri çeviriyordu. Bu mahkemeler sayesinde seçilmişlere her türlü ayarı veriyordunuz. İstediğinizde partileri kapattırıyor, siyasi liderleri yasaklı konuma düşürüyordunuz” diyen Erdoğan, “Parlamenter sistemin alaşağı edilişini hazmedemiyorsunuz. Elinizdeki kudreti kaybediyorsunuz ”Bunu kan akmadan başaramazsınız” demeniz bu yüzden” dedi.

Haber: A.Kadir Kıldıze