10.1 C
Çerkezköy
24 Ekim Pazar, 2021
spot_img

Euroasia Cityliyiz Evelallah, Elveda Akasya Sokak

”Eşrefpaşalıyız evvelallah, bizde yamuk olmaz abi” diyordu kaytan bıyıklı, esmer tenli, her haliyle ağır, civanmert aynı zamanda mahçup, bir o kadar da mağrur delikanlı.
”Kız sen İstanbul’ul neresindensin? Üsküdar mı, Sarıyer mi, Tarabya mı, Kadıköy mü?” diye soruyordu bir başka bıçkın ve çapkın civanımız. Heybeli’de mehtaba çıkıyordu her gece sevdalılarımız.. Çamlıca’nın üç gülüydü taze kızlarımız. Emirgan’da randevulaşıyor, İstiklal’de dolaşıyor, Boğaziçi’nde bir rüyanın içine dalıyor ,Kordon’da göz atıyorduk manitalara.
Gazipaşa uğrak yerimiz, Taşhan iş yerimiz, Gençlik Caddesi tur yerimiz, Salı Pazarı alışveriş yerimiz, Bakkal Hasan veresiye defterimizdi.
Sırtı yere gelmez, bileği bükülmezdi Kemal Paşalılar’ın. Karagümrük dendi mi akan sular dururdu. Bir başkaydı Esentepe kızları. Başıboş dolaşılamazdı Çayırlık’ta. Beşyol, Altıparmak, Çiftkaldırım, Dikili, Yıldırım, Fevzi Paşa, Medrese Arası, Tepeköy, Şirince, KaranfilSokak ve ille de her bucakta, ilçede, ilde mutlaka var olan Atatürk Mahallesi, Gazi Caddesi ya da Ata Apartmanı. Hangisini sayalım, saymakla biter mi? Her bir mahalle ya da semt ayrı ayrı kendine özgü özellikleriyle ama ille de isimleriyle öyle güzeldiler ki. Her semtin bir kaidesi, disiplini disiplin eden bir büyüğü, hatrı sayılanı, sözü dinleneni vardı. Selam vardı, hal vardı, hatır vardı. Uzun süre görülmemek dikkat çeker, merak edilir, aranır, sorulurdu. Aşılmazlar birlikte aşılırdı. İsimler gibi anane ve gelenekler de özdü.
Zaman çok değişti. Her şey ama her şey değişime uğruyor. Bu değişime uğrayanlardan biri de yapılaşma ve dev konutlar. Koca koca mahalleler hatta köyler artık dev firmaların inşaa ettiği sitelerde alt alta, üst üste beton yığınları halinde bir yerde toplanıyor. Kimine göre çağa göre olması gereken, kimine göre ise komşuluğun, selamın sabahın bittiği nokta. Tartışılabilir, farklı fikirler ve düşünceler ortaya konulabilir; bu işin başka yanı.
Olayın bir başka yanı var ki eyvah eyvah! Bu dev sitelerin isimleri! Hemen hemen hepsi yabancı isimle yükseliyor şehrin kenarında. Dream City, My Forest City, Euroasia City, Mall of İstanbul, Torium, Nishistanbul, Flex… Daha niceleri niceleri. Bu yabancı isimli konutlar sadece büyük kentlerde değil, Anadolu’ya doğru açıldığınızda da görmek mümkündür. Biz işyerlerinin yabancılaştığıyla yakınırken hemen dibimizde ileride mahallelerin, köylerin, kentlerin yerlerini alacak bu yerler sessizce avucumuzdan uçuveriyor. Yabancılaşıyoruz… Artık olmayacak Hacı Nabi Mahallesi, Şükrü Paşa, Kirazlık, Bahçelievler, Beşyüz Evler, Somuncu Baba, Karacaahmet, Cumhuriyet Caddesi…
Yeni randevuları The Marina’ya verin, yerinde olmayacak çünkü Yakupoba.
Yürü be Euroasialı Arap Celal, Aris Park Residencelı Şemsi kim tutar sizi.

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar