Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ve eski ilçe başkanları Metin Dönmez, Birol Öztürk ile Hasan Demir,  yeni anayasa referandumu için Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Camcı ve eski ilçe başkanlarının neden ‘‘Hayır’’ dediklerini anlattığı toplantıya CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca ve Yönetimi ile CHP Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra Çerkezköy Belediyesi CHP’li Meclis Üyeleri de katıldı.

‘ESKİ BAŞKANLARIN HEPSİNİ DAVET ETTİM’
Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen ve Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, eski ilçe başkanları Metin Dönmez, Birol Öztürk ile Hasan Demir’in yeni anayasa referandumu ile açıklamalarda bulunduğu toplantının açılış konuşmasını CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı gerçekleştirdi. Metin Dönmez’in kendisini arayarak, Nisan ayında yapılması öngörülen yeni anayasa referandumu için bir açıklama yapacağını söylediğini ifade eden Camcı, “Açıklamanın yapılacağı yerin parti binamız olmasını istedim. Eski başkanımızın bu duyarlı davranışından yola çıkarak da diğer eski başkanlarımızın hepsini aradım ve davet ettim.” dedi.

‘PARTİ MESELESİ DEĞİL, MEMLEKET MESELESİ’
Gündemin anayasa değişikliği olduğunu belirten Camcı, “Ben bunu rejim değişikliği olarak ifade ediyorum. Bu bizim ya da bir başka partinin meselesi değil. Bu bizim ya da bir başka parti başkanının meselesi de değil. Bu mesele memleket meselesidir. Bu konuda tüm ilçe başkanlarımın da duyarlı olduğunu görüyorum. Her gecenin bir sabahı; o sabahın da bir sahibi vardır. Bu sabahın sahibi de biziz. Bizi anayasa değişikliğine tamamen karşıymışız gibi göstermeye çalışıyorlar. Çağın gereklerine göre anayasalarda tabii ki değişiklikler yapılabilir. Ancak bu anayasa teklifi tam olarak kabul edildiği takdirde dikta rejimi ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

‘ANAYASA DEĞİŞİRSE DÜZELECEK Mİ?’
18 yaşındaki vatandaşların milletvekili seçilebilmesinden, anayasa teklifi kabul edildiği takdirde Devlet Başkanı’nın tek sözüyle feshedilebilecek olmasına rağmen milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasına kadar mantığa sığmayan pek çok ibarenin bulunduğuna dikkat çeken Camcı, referandumda ‘Hayır’ diyeceğini ve o güne kadar sahaya inip vatandaşlara yeni anayasa paketinin neler getireceğini anlatacağını söyledi. Ülkenin şimdiki vaziyeti hakkında da konuşan Camcı, “Ekonomik kriz bitti mi? Terör bitti mi? İşsizlik bitti mi? İstikrar var mı? Eşit gelir dağılımı var mı? Gelecek endişesi taşımayan var mı? Adalet var mı? Basın özgürlüğü var mı? Eğitim öğretim bilim ve akıl yolunda mı? Huzur var mı? Hayır yok. Anayasa değişirse bunların hepsi düzelecek mi? Hayır.” diyen Camcı, “İnsanlara bunu anlatacağız. Partimiz bir karar aldı. Bu konuyla ilgili sahaya indiğimizde parti amblemimizi takmayacağız. Bizim amblemimiz vatandır.” dedi.

‘HAYIRLI GÜNLER GÖRECEĞİZ’
CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı’nın ardından eski başkanlardan Metin Dönmez de kısa bir konuşma yaptı. “Hayırlı günler. Burada hayırlı bir iş için toplandık. Hayırlısıyla hayırlı günler göreceğiz.” Diyerek konuşmalarına başlayan Dönmez, “Bu vatana hizmet etmek bizim görevimiz. Şu anki en büyük sıkıntı insanların ayrımcılığa sürüklenmesi. Şimdi de inançlılar ve inançsızlar olarak ayırmaya çalışıyorlar. ‘Hayır’ diyecek olanlar inançsız mı oluyor? Ülkenin geleceğinden korkar hale geldik. Her sabah uyandığımızda ‘Acaba gece bir felaket oldu mu?’ endişesini taşıyoruz. Şu an zaten fiili olarak başkanlık sistemiyle yönetiliyoruz. Anayasayı bu fiiliyata uydurmaya çalışıyorlar. Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde başkanlık sistemi yok. Sadece Amerika’da var ama onların da parlamentosu kuvvetli. Bizde öyle değil ki. Bizim ülkemiz 3. dünya ülkesi değil. Hiç kimse bu sistemin iyi bir şey olduğuna beni inandıramaz. Belediye Başkanı bile meclis üyeleri olmadan karar alamıyor. Ülke bu anayasayla dikta rejimine doğru gidiyor. Bunun bilincinde olarak insanlarımıza bilgi verelim. Bu ülke bizim ortak paydamız. Gece gündüz bu konuda çalışmalar yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIN DAVASI’
Ülkede 75 yılda yapılan borcun Ak Parti iktidarı döneminde 4’e katlandığını söyleyen Birol Öztürk ise “KPSS, Anayasa Değişikliği, Ergenekon ve son olarak da FETÖ olmak üzere dönem dönem bir sürü insanı mağdur ettiler. Bu insanların mağduriyetleri giderildi mi? Hayır. Dönem dönem insanların hakları gasp edilmişti. Şimdi ise ülke gasp ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti tek adam için kurulmadı. Bu, Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşların davası. Duyarlılığınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

‘IRAK VE SURİYE’YE DÖNECEĞİZ’
Son olarak CHP Çerkezköy Eski İlçe Başkanı Hasan Demir de bir konuşma yaparak, “Türkiye önemli bir sıkıntının eşiğinde. Bu sınavda herkes üzerine düşeni yapmalı. Herkes sağduyulu bir şekilde vaziyeti vatandaşlara anlatmalı. Bu Türkiye’nin varlığıyla ilgili bir mesele. Türkiye’de birlik ve beraberliğimizi devam ettiremezsek Irak ve Suriye’ye döneceğiz. Bu anlayışı savunuyorsak yan yana oturmayı, aynı sofrayı paylaşmayı, omuz omuza yürümeyi bilmemiz gerekiyor. Referandumda CHP kazanacak. Aksi takdirde bu intihar olur. Kalbi Türkiye için atan herkesin bilinçli davranması gerekiyor. 12 Eylül Anayasası’nda tabii ki değişiklikler yapılabilir. Ama bunu dikta rejimi haline getirmek akıl karı değildir. Bu  ülkenin tek parça halinde kalabilmesi için ‘Hayır’ dememiz gerekiyor. Mesele Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu veya Devlet Bahçeli değil. Bunlardan sonra başa kim gelecek? Bunu kimse düşünüyor mu? Bu ülke meselesidir. Kendi ülkemizin değerlerine sahip çıkmalı ve bu haksızlıklara karşı ‘Hayır’ demeliyiz.” diye konuştu.