Türkiye İhracatçılar Meclisi Ocak Ayı İhracat Rakamları Hattat Holding Hema Endüstri A.Ş.’de gerçekleştirilen bir toplantı ile açıklandı. Toplantıda, Ocak ayı ihracatının yüzde 15 artış ile 10 milyar 528 milyon Dolar’a ulaşarak 49 ayın rekorunu kırdığı açıklandı.

YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Türkiye İhracatçılar Meclisi Ocak Ayı İhracat Rakamları Hattat Holding Hema Endüstri A.Ş.’de gerçekleştirilen bir toplantı ile açıklandı. Gerçekleştirilen programa, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Ayşe Doğan ve Mustafa Yel, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öge, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ile Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat ve birçok sanayici katıldı.

49 AYIN REKORU KIRILDI
Hattat Holding Hema Endüstri A.Ş.’de düzenlenen toplantı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yaptığı açıklamaya göre, Ocak 2017 ihracatı yüzde 15 artışla 10 milyar 528 milyon dolar olurken son 49 ayın artış rekoru kırıldı. Son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artışla 143 milyar 588 milyon dolar oldu. Ocak Ayı ihracatı, miktar olarak ise yüzde 21,2 artış gösterdi.

‘ZAMAN TİCARETİN ÖNÜNDEKİ DUVARLARI YIKMA ZAMANI’
Toplatıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “4 yıldan beri ilk defa böyle artış gördük bu bir tarihi andır. Tahminlerimizin bir bir gerçekleşmeye başlaması hedeflerimize ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor. 2017’yi atılım yılımız ilan ederken bu başarıları yakalayacağımızı öngörmüştük. Bu tahminlerimizin gerçekleşmeye başlaması hedeflerimize yakın olduğumuzu gösteriyor. Ülkemiz yıllık bazda en yüksek yabancı yatırımı 2007 yılında aldı ve tam 19 milyar dolar giriş oldu. Türkiye’nin o yıl yatırım yapılabilir notu da yoktu. Temel göstergelerimiz iyi. Bu sebeple not indirimlerine rağmen, yatırım almaya devam edeceğimize inanıyoruz. Merkez Bankası’nın attığı önemli adımlar var. Kurlarda istikrar sağlamak adına bu hamleyi önemli buluyoruz. Bugün artık duvar örerek, kapı kapatarak ticaret yapılmayacağını biliyoruz. Ticarete konulan her engel, sadece engelin arkasında kalana değil, önünde durana da zarar veriyor. Artık zaman kapıları açma, ticaretin önündeki duvarları yıkma zamanıdır.’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Ekin Avcı