4 Şubat akşamından itibaren Çerkezköy’ü etkisi altına alan kokunun sebebi belli oldu. O güne ait kamera görüntülerinin incelenmesi sonucunda, 2 kişinin 2 farklı tanker ile Beyazsu Sokak’ta bulunan kanalizasyon kapağından kimyasal atık deşarj ettiği ortaya çıktı. Tankerlerin Çerkezköy’de faaliyet gösteren bir fabrikadan çıktığı belirlenirken, söz konusu fabrika hakkında soruşturma başlatıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
4 Şubat akşamından itibaren Çerkezköy’ü etkisi altına alan kokunun sebebi belli oldu. O güne ait kamera görüntülerinin incelenmesi sonucunda, 2 kişinin 2 farklı tanker ile Beyazsu Sokak’ta bulunan kanalizasyon kapağından kimyasal atık deşarj ettiği ortaya çıktı.Tankerlerin Çerkezköy’de faaliyet gösteren bir fabrikadan çıktığı belirlenirken, söz konusu fabrika hakkında soruşturma başlatıldı. Yoğun olarak Gazi Osman Paşa Mahallesi’nde etkisini hissettiren koku nedeniyle Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda eğitim öğretime ara verilmişti. Çevrede yaşayan vatandaşlar, yayılan koku nedeniyle sağlık problemi yaşadıklarını belirtirken, yetkililerce yapılan açıklamanın gecikmesinden de şikayet etti.

‘CEZALANDIRILACAKLARINA OLAN İNANCIMIZ TAMDIR’
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, ‘‘Olaydan 11 gün sonra kamera kayıtlarından olayın ortaya çıkması sevindirici olduğu kadar düşündürücüdür. Savcılık soruşturulması başlatılan bu olayı gerçekleştiren vicdansızların en ağır şekilde cezalandırılacaklarına olan inancımız tamdır. Faili belli olan kokunun giderilmesi ile ilgili TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi’nin çalışmaları devam edecektir. Olayın başından itibaren hassasiyet gösteren başta Çerkezköy Kaymakamımıza, TESKİ, Çevre İl Müdürlüğü, Namık Kemal Üniversitesi yetkililerine, olayı sürekli takip eden basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.’’ dedi.

VATANDAŞ TEPKİLİ
Yetkililer konuyla ilgili çalışmalarını sürdürürken, vatandaşlar kokuya sebebiyet veren kimyasal atığı kanalizasyon kapağından deşarj eden fabrikanın isminin açıklanmasını bekliyor. Evlerinde dahi kokuya maruz kalan vatandaşlar, sorumluların en ağır cezayı alması konusunda gerekenin bir an önce yapılmasını istiyor.

Haber: Ekin Avcı