24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin ardından siyasi partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının Tekirdağ genelindeki oy oranları ve milletvekilleri de belli oldu. YSK’nın açıkladığı sonuçlara göre CHP ve AKP Tekirdağ’da toplam 3 Milletvekili, İyi Parti ise 1 Milletvekiline sahip oldu.

Çerkezköy Havadis- 24 Haziran Pazar günü yapılan seçimlerin ardından siyasi partiler ve Cumhurbaşkanı adaylarının Tekirdağ genelindeki oy oranları da belli oldu.
CHP YİNE BİRİNCİ PARTİ
Toplam 754 bin 793 seçmenin bulunduğu Tekirdağ genelinde seçime katılım oranı yüzde 89,5 olurken, sandıklardan çıkan sonuçlara göre geçerli oyların yüzde 38,2’sini yani 253 bin 331’ini alan CHP, Tekirdağ’da birinci parti oldu. CHP aldığı bu oy ile Tekirdağ’da toplam 3 milletvekili çıkardı.
AKP ARAYI KAPATIYOR
Geçmiş dönemlerde Tekirdağ genelinde büyük farkla CHP’nin gerisinde kalan AKP, 24 Haziran’da aldığı oy oranı ile CHP ile olan farkı oldukça kapatmış görünüyor. AKP Tekirdağ genelinde aldığı yüzde 34,7’lik yani 229 bin 912 oy ile Tekirdağ’dan 3 vekil birden çıkarmayı başardı.
İYİ PARTİ MHP’Yİ GERİDE BIRAKTI
24 Haziran seçimlerinin Tekirdağ’daki sürpriz partisi ise İyi Parti oldu. İyi Parti Tekirdağ’da aldığı yüzde 11,8’lik yani 77 bin 898 oy ile MHP’yi geride bırakarak Tekirdağ’dan bir milletvekili çıkarmayı başararak sürpriz yaptı.
KORAY ÖNSEL KIL PAYI KAÇIRDI
Çerkezköy ve Kapaklı’nın yakından tanıdığı MHP Tekirdağ Milletvekili 1. Sıra adayı Koray Önsel, MHP’nin yüzde 7,6 yani toplam 50 bin 116 oy almasına rağmen kıl payı Milletvekilliğini kaçırdı. Önsel’e en çok destek ise Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinden geldi.
KİMLER MİLLETVEKİLİ OLDU?
24 Haziran sonuçlarının ardından Tekirdağ’daki toplam 7 Milletvekili koltuğunun 3 CHP, 3 AKP ve 1 İyi Parti olarak dağılırken, Tekirdağ’dan Ankara’ya Milletvekili olarak giden isimler de belli oldu. Sonuçlara göre Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygün ve Candan Yüceer CHP’den, Mustafa Şentop, Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül AKP’den milletvekili seçilerek Tekirdağ’ı temsil etme hakkı kazandılar. İyi Parti’den ise Enez Kaplan Milletvekili seçilerek Tekirdağ’ı temsil etme hakkı kazandı.
KİMLER KAYBETTİ
Toplam 7 Milletvekili bulunan Tekirdağ’da Milletvekilliğini kazanan isimlerin yanı sıra kaybeden isimler de adından söz ettirdi. Geçen dönem milletvekili olan CHP’li Emre Köprülü bu dönem milletvekili aday listesinde dördüncü sırada yer aldığı için meclise giremeyen isimler arasında yer aldı. CHP’den 5. Sıra Milletvekili adayı olan Tekirdağ eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç da Meclise giremedi.