15.1 C
Çerkezköy
28 Eylül Salı, 2021
spot_img

İzmir’in Dağlarında Kentsel Dönüşüm

İstanbul’da doğmadım lakin İstanbul’u pek sevdim. Çocukken nadiren gezmeye gelir, Anadolu’ya geçmeden dönerdik. Tren Sirkeci’ye kadar gelirdi. Vapurla Kadıköy’e geçmişiz, ben pek idrak edememişim anlaşılan. Muhtemelen pek canlı bir saatte geçmemişiz ki vapurda müzik yapanlar yokmuş. Müzik yapıyor olsalardı unutmazdım çünkü vapura bindiğimi.
Vapurda ilk müzik duyduğumda çok keyif almıştım. O zamanlar telefonlar video kaydetmediğinden (En azından benimki kaydetmiyordu) iliklerime kadar tadını çıkarabiliyordum. İzmir Marşı’nı ezbere bildiğimi de o gün fark ettim. Nereden, nasıl öğrendim bilmiyorum ama ezbere biliyordum. Vapur, deniz, İzmir Marşı… Her şey muazzam… Tüyler diken diken… Sonra fark ettim ki her geçen gün biraz daha fazla yerde çalınmaya başladı İzmir Marşı. Sonraları daha da fazla… Her programın, her kutlamanın sonunda, her sokağın başında İzmir Marşı var.
Dostlar, biliyorum; hoşunuza gidiyor İzmir Marşı’nı her yerde duymak. Yüksek sesle söylemek. Fakat atladığınız bir nokta var. Neden bu kadar yüksek sesle söylemek zorunda hissediyoruz kendimizi? Neden İzmir’in dağlarındaki çiçeklerden herkesin haberi olsun istiyoruz?
Size bir itirafta bulunayım. O yüksek ses, memleketin karın gurultusunu bastırmak için çıkıyor. İçimiz kemiriliyor, duymak istemiyoruz. Bağırıyoruz. Daha çok bağırıyoruz. Daha çok hurdacı diye bağıracağız. Ve maalesef bir gün sesimiz kısılacak. Daha kalabalık, daha da birlikte söylemedikçe sesimiz kısılacak. Bu şarkıyı milletçe sevmedikçe karnımız daha da guruldayacak.
Açız.
Bağımsızlığa, özgürlüğe açız.
Bilime, medeniyete açız.
Memlekete açız.
Dostlar, size bir itirafta bulunayım. İzmir’in dağlarında kentsel dönüşüm başladı.

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar