Kapaklı Belediyesi “Kapaklı Mekansal Hava Kalitesinin Belirlenmesi ve Hava Kirliliği Haritasının Çıkarılması Projesi” kapsamında Kapaklı Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in katılımıyla bir konferans gerçekleştirdi.

YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Kapaklı Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in katılımıyla gerçekleştirilen konferansa Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer ve Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın yanı sıra belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, dernek başkanları ve çok sayıda Kapaklılı vatandaş ile daire amirleri ve çalışanları katıldı.

KAPAKLI’NIN HAVA KALİTESİ ANLATILDI
Düzenlenen konferansta, Kapaklı Mekansal Hava Kalitesinin Belirlenmesi ve Hava Kirliliği Haritasının Çıkarılması Projesi çalışmasını yürüten Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer ve Kapaklı Belediyesi Çevre Yüksek Mühendisi Hüseyin Özel tarafından Kapaklı’ın hava kalitesi anlatıldı.

‘HİZMET AĞIMIZ GENİŞLEDİ’
Programda konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek, programın amacının Kapaklı’nın hava kalitesi değerlendirilmesi ve hava kirliliği olup olmadığını değerlendirmek olduğunu ifade etti. Mandalı, Kapaklı’nın ilçe oluşuyla beraber değişen demografik yapı ve hizmet sınırlarını açıklayarak Kapaklı’nın konumunu ve çevresinde yer alan sanayi bölgelerinin kapsadığı alanlardan bahsetti. Mandalı, konuşmasının devamında “Her yıl ortalama bir ilçe göçü ile daha da büyüyoruz. İlçe olmamızla beraber hizmet ağımız genişledi. Yatırımlarımız ve hizmetlerimiz devam ediyor.” dedi.

ÇALIŞMALARIN SÜRESİ ANLATILDI
Konferans’ın açılışında konuşan Kapaklı Belediyesi Çevre Yüksek Mühendisi Hüseyin Özel, yapılan çalışmanın ne kadar süre içinde gerçekleştirildiği ve Kapaklı’nın hava kalitesi haritalarının oluşturulması konularına değinerek sözü Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’e bıraktı. Konuşmasına katılımcılara teşekkür ederek başlayan Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘HALK SAĞLIĞININ KORUNMASI AMAÇLANMIŞTIR’
‘‘Sanayi ve nüfusu hızla gelişmekte olan Kapaklı İlçesinde hava kalitesini SO2, NO2, O3ve uçucu organik bileşikler (benzen, toluen, etilbenzen, ksilen) temelinde belirlemek; atmosferik kirliliğin zamansal ve mekansal değişkenliğini ortaya koymak ve muhtemel kaynaklarını tespit etmektir. Böylece ilçedeki karar vericilerin planlama süreçlerinde alacakları kararlara mekansal veri üretilecektir. Ayrıca, kirlilik azaltım stratejilerine ve halk sağlığının korunmasına ışık tutacak nitelikte sonuçların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.

‘ÖNEMLİ BİR KONUMA SAHİP’
Kapaklı ilçesi güneydoğusunda kurulmuş olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne yakınlığı ile ayrıca Çerkezköy-Çorlu yolu ve Çerkezköy-Saray-İstanbul yollarının kavşak noktasında bulunması ile önemli bir konuma sahip olduğunu ifade eden Tecer sözlerini şöyle sürdürdü: İlçe ulaşımın kolay olması ve sanayinin bölge genelinde yerleşmiş olması nedeniyle her geçen gün göç almakta, bu durum trafik ve endüstri kaynaklı hava kirliliği açısından kritik bir alıcı ortam oluşturmaktadır. Kapaklı’da Btex ve inorganik kirleticilerin ölçümleri yaz döneminde 4 Ağustos 2015-19 Ağustos 2015 kış döneminde 09 Şubat 2016-22 Şubat 2016 tarihleri arasında pasif örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma periyoduna ait meteorolojik veriler Marmara Temiz Hava Müdürlüğü (MTHM) istasyonundan temin edilmiştir.

‘KİRLETİCİ KONSANTRASYONLAR YÜKSEK’
Çalışma kapsamında bu durumlar göz önüne alınarak Kapaklı ilçe merkezi ve kırsalında 50 nokta belirlenerek örnekleme tüpleri yerleştirilmiştir. Kapaklı ilçe atmosferinde gerçekleştirilen yaz dönemi ve kış dönemi zamansal ve mekansal hava kirletici ölçümlerinden; organik ve inorganik kirleticilerin öncelikli olarak sanayi ve kent trafiğin den etkilendiği, sanayi bölgesi ve buraya yakın yerleşim bölgelerinde kirletici konsantrasyonlarının yüksek çıktığı anlaşılmıştır. Kentin güneybatısının kuzey ve doğu bölgesine göre daha kirli olduğu tespit edilmiştir.

‘SORUMLULUK HİSSETMELİYİZ’
Yaklaşık 20 bin litre hava soluruz. Soluduğumuz hava yaşam kaynağı olun oksijenle beraber hava kirleticileri de ciğerlerimize taşır. Egzersiz yaparken veya dışarıda ağır bedensel işler yaparken, çalışırken, çocuklar koşup oynarken en az 10 kat daha fazla hava soluruz. Kirliliğe mutlaka bir şekilde katkı yaptığımızı kabul edip, sorumluluk hissetmeliyiz. Yaşadığımız bölgenin hava kalitesini öğrenip ve bu konuda sürekli günlük bilgi edinmeliyiz. Eğer o gün dışarıda herhangi bir aktivite planlıyorsanız, dışarıda oynayan çocuklarınız varsa yaşlı iseniz, astımlı iseniz, akciğer veya kalp hastası iseniz bu bilgi size o günkü hava kirliliğinden nasıl korunacağınız konusunda yardımcı olacaktır.’’

PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Konferansın sonunda Tecer, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı. Katılımlarından dolayı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’e Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın plaket ve çeşitli hediyeler sunmasının ardından konferans sona erdi.

Haber: Ekin Avcı