Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Kentpark Projesi’nin 2 milyon 136 bin TL’ye mal olan 15 bin metrekarelik 1. Etabı dün düzenlenen tören ile açıldı.

Kentpark 1. Etabı’nın açılışında söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri M. Zeki Gürcün,15 bin metrekare alan üzerine kurulu Kentpark 1. Etap Projesi’nin 2 milyon 136 bin TL maliyeti olduğunu, proje kapsamında 9 bin metrekare sert zemin kaplandığını, 4 bin 600 metre rulo çim serildiğini, 46 dekoratif aydınlatma direği yapıldığını, yürüyüş alanları, oturma grupları vs.’ler ile modern ve şık bir hale geldiğini belirterek, Kentpark Projesi’nin 2. Etabı’nın ihalesinin yapıldığını ve dün yer tesliminin üstlenici firmaya sağlandığını söyledi.

BÜYÜMEYE AYAK UYDURAMADILAR
Kentpark Projesi 1. Etabı’nın yapıldığı alanın Adnan Kahveci Parkı olduğunu belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, eskiden çocukların, gençlerin buluşma noktası olduğunu belirterek, “Ailelerin büyük bir mutluluk ve heyecan ile geldiği, buluştuğu Adnan Kahveci Parkı idi burası. Yıllar gelip geçti, Çerkezköy gelişti, büyüdü ama bu büyümeye ayak uyduramayan yerel yönetimler oldu” dedi.

YEŞİL ALANLARI ÜÇE KATLADIK
2014 yılında göreve geldiğinde Çerkezköy’ün yeşil alanlarının büyük kısmının zapt edilmiş, karanlık alanlar, işletmeye verilmiş ve vatandaşın girmekten imtina ettiği alanlar olduğunu vurgulayan Başkan Akay, 2014 yılında Çerkezköy’de aktif olarak kullanılan park alanının 126 bin metrekare olduğunu, 4 yılda Çerkezköy Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ile bu rakamın 323 bin 151 metrekare ilave ederek 4 yılda aktif olarak kullanılan alanları 3 misli arttırarak 450 bin metrekarelere çıkardıklarını ifade etti.

YEŞİL ALANLARI VE PARKLARI VATANDAŞIMIZA GERİ VERDİK
“İşletmelerin kontrol altına aldığı, vatandaşların girmekten imtina ettiği alanları tekrar vatandaşlarımıza geri verdik” diyen Akay, 70’in üzerinde yeni park ve yeşil alanı Çerkezköy’e kazandırdıklarını, işletme halindeki alanları geri alarak vatandaşa verdiklerini ifade ederek, “4 yıl önce Çerkezköy’e bir söz vermiştik ve ‘Çerkezköy bizim dönemimizde sokağa çıkacak’ demiştik. İşte tam da bunu kast etmiştik” diye konuştu.

2’NCİ ETAP DA YAPILACAK
Kentpark Projesi’nin 1. Etabı’nın Çerkezköy’e değer kattığını ve atılacak olan ikinci adım ile Çerkezköy’ün yeşil alanlarına katma değer sağlaaycağını belirten Akay, yapılacak olan 2. Etap ile Çerkezköy’ün KENTPARK Projesi’nin tamamlanacağını söyledi.

PİKNİK ALANI ELDEN GİDİYORDU!
Vatandaşların artık gönül rahatlığı ile park ve yeşil alanlara girdiklerini, çocukların özgürce oyun oynadığını ifade eden Akay, göreve geldiklerinde Kartaltepe Piknik ve Mesire Alanı’nın özel şahıslara işletmeye verilmek üzere olduğunu belirterek, hemen devreye girdiklerini ve 17 hektarlık alanın yeniden tahsisini Çerkezköy Belediyesi’ne gerçekleştirdiklerini ve ardından düzenleme ve yenileme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELDİ
“Yaptığımız düzenlemelerin ardından Kartaltepe Piknik ve mesire Alanımız bugün Çerkezköy’ün çekim alanı, cazibe merkezi haline gelmiştir” diyen Akay, alanın hemen yanı başına 7 bin metrekarelik bir çocuk oyun alanı yaptıklarını ve 23 Nisan Çocuk Oyun Parkı olarak adlandırdıklarına dikkat çekti

DERELERİN ETRAFI YAŞAM ALANI OLACAK
Çerkezköy’ün tüm yeşil alanlarını vatandaşların, ailelerin, kadınların, çocukların kullanımına açtıklarını belirten Vahap Akay, 4 yıl önce seçim beyannamesinde verdikleri sözleri teker teker yerine getirdiklerini belirterek, Pınarça, Kavak Dere ve Çorlu Deresi’nin ıslah çalışmalarının ardından etraflarının yeşil alan ve yaşam alanı haline geleceğini söyledi.

23 HEKTARLIK ALAN NEDEN TAHSİS EDİLMEDİ?
Fatih Camii’nden Kapalı Pazar Yeri’ne kadar vatandaşların yürüyüş alanları, spor alanları içerisinden gidip geleceğini, Kavak Dere’nin ıslahının yapıldığı alanın etrafının yeşil alanlar ile donatılacağını ifade eden Belediye Başkanı Akay, Kartaltepe Piknik Alanı’nın yanında 25 ve 33 hektarlık iki alanın olduğunu belirterek, 2 sene evvel 23 hektarlık alanın Belediye’ye tahsisi için Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvurduk. 1 yıl yazışma sürdü, cevap alamadık. Bakanlığa bizzat gidip, tahsis talebimizi sözlü ifade ettik. 5 Temmuz 2017’de Orman Bakanı’mız, Tekirdağ Milletvekili’miz Veysel Eroğlu’nu ziyarete gittik. Nüfusun hızla arttığını, yeşil alanlara ihtiyaç olduğunu, proje hazırladığımızı söyledik ve projemizi sunduk.

BAKAN BEY TAMAM DEDİ SONRA RET CEVABI GELDİ
Sayın Bakan konuyu değerlendirip, cevap vereceğini söyledi. Pılımızı, pırtımızı toplayıp döndük. Yolda, Bolu’da iken Bakan’ın Özel Kalem Müdürü aradı. Bakan Bey’in olumlu düşündüğünü, onay verdiğini belirterek, konuyla ilgili İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile temasa geçmemizi istedi. Mutlu olduk, teşekkürlerimizi ilettik. 1 hafta sonra ziyarete gittik, Bakan Bey’e anlattıklarımızı, projemizi sunduk. ‘Sayın Bakanımız uygun gördüyse tabi ki yerine getiririz’ dedi Orman Bölge Müdürü. Ve beklemeye başladık. 15 Aralık 2017’de cevap geldi, tahsisin reddedildiği ifade edildi” dedi.

BUNUN HESABINI VATANDAŞA VEREMEZSİNİZ
“Çerkezköy’e hizmet etmeye niyetlenenler ama ‘Sevdamız Çerkezköy’den rahatsız olan arkadaşlara sesleniyorum. Niyetimiz sadece ve sadece, Türkiye’nin 81 ilinden bu topraklara gelip, gururla, mutlulukla, huzurla, birlik ve kardeşliğini pekiştirmek için Çerkezköy’de yaşayan insanlara hizmet etme sorumluluğunuz var” diyen Başkan Akay, “Sizin sorumluluğunuz yerel yönetimin yapmaya çalıştıklarına müdahale etmek olmamalı. bunun hesabını yarın bu vatandaşlara veremezsiniz” diyerek sözlerini tamamlarken, yatırımı kente kazandıran Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve emeği geçenlere teşekkür etti.