4 Şubat akşamından itibaren Çerkezköy’ü etkisi altına alan ve özellikle Gazi Osman Paşa Mahalesi’nde daha çok hissedilen koku nedeniyle Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda eğitim-öğretime ara verilmişti. Kokunun yoğun olduğu dönemde birçok öğrencinin halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve boğazda yanma şikayetiyle Gazi Osman Paşa Aile Sağlığı Merkezi’ne başvurarak oradan da Devlet Hastanesi Acil Servis’ine sevk edildiği öğrenildi. Bazı öğrencilerin şikayetleri devam ederken, okul çevresindeki koku ise henüz tamamen bitmiş değil.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE BAŞVURDULAR
4 Şubat akşamından itibaren Çerkezköy’ü etkisi altına alan ve özellikle Gazi Osman Paşa Mahalesi’nde daha çok hissedilen koku nedeniyle Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda eğitim-öğretime ara verilmişti. Kokunun yoğun olduğu dönemde birçok öğrencinin ve okulda görev yapan öğretmenlerin halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve boğazda yanma şikayetiyle Gazi Osman Paşa Aile Sağlığı Merkezi’ne başvurarak oradaki hekimlerin muayenesinden geçtikten sonra Devlet Hastanesi Acil Servis’ine sevk edildiği öğrenildi.

ÇEVREDE KOKU DEVAM EDİYOR
Benzer şikayetlerle Aile Sağlık Merkezi’ne başvuran kişi sayısı yetkililer tarafından açıklanmazken, bazı öğrenci velilerinin ise konuyla ilgili olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şikayette bulunduğu öğrenildi. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrika tarafından Gazi Osman Paşa Mahallesi Beyazsu Sokak’ta bulunan rögardan kimyasal atık deşarj edilmesi sonucu çevreye yayılan koku, mahallede ve Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu çevresinde azalarak da olsa etkisini hala gösterirken bazı öğrencilerin halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve boğazda yanma şikayetleri ise devam ediyor.

KAYMAKAM AÇIKLAMA YAPACAK
Yetkililerden alınan bilgiye göre, çevreye yayılan koku nedeniyle eğitim-öğretime ara verilen Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda toplamda 8 günlük bir eğitim kaybı yaşandı. Aynı dönemde velilere İlçe Kaymakamlığı tarafından okula gelmeyen öğrencilerin yok yazılmayacağı açıklaması yapılmıştı. Okulda yaşanan 8 günlük eğitim kaybının ise cumartesi günleri verilecek ek dersler ile kapatılacağı alınan bilgiler arasında. Rögardan deşarj edilen kimyasal atığın ne olduğu henüz açıklanmazken, Çerkezköy İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban’ın konuyla ilgili olarak çarşamba günü açıklama yapacağı öğrenildi.

Haber: Ekin Avcı – Özlem Yılmaz Kıldıze