TEMA Vakfı yetkilileri Çerkezköy’e gelerek, Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisinde kurulması planlanan kömürlü termik santral hakkında bölge halkıyla görüşerek konu hakkında incelemelerde bulundu.


ULUSAL BASIN MENSUPLARI DA TAKİP ETTİ
TEMA Vakfı Genel Müdürü Oben Akyol, Çerkezköy Temsilcisi Nilüfer, Kapaklı Temsilcisi Ali Ülger ile TEMA Vakfı yetkililerinin katıldığı inceleme gezisini ulusal ve yerel basın mensupları takip etti.
SANTRALİN VERECEĞİ TAHRİBAT KONUŞULDU
Yetkililerden TEMA Vakfı Genel Müdürü Oben Akyol ve TEMA Vakfı Çevre Politikalar Bölüm Başkan Yardımcısı Özlem Katısöz, basın mensuplarına bölgenin coğrafi özellikleri ve bölgede kurulması planlanan ömürlü termik santral hakkında bilgilendirmede bulunarak santralin yol açacağı tahribatlardan bahsetti.
BÖLGE HALKINI DİNLEDİLER
Kafega’da gerçekleşen bilgilendirme toplantısının ardından Kapaklı’nın Pınarça Mahallesi’ne giden heyet, santrale karşı direnişin simgesi olan Pınarçalı kadınlarla bir araya geldi. Bölge halkının şikayetlerini dinleyen TEMA yetkilileri ve basın mensupları, halkın santrale karşı verdikleri tepkiyi ilk ağızdan dinledi.
PINARÇALI KADINLARIN HAKLI SERZENİŞLERİ
İlknur Bozkaya: “Bize tüketmeyin diyorlar, gelip Trakya’ya bu santrali kuruyorlar. Neden üreten bir toplumken bizi tüketen bir topluma çevirmeye çalışıyorlar? Gittik Zonguldak’ta Çatalağzı Termik Santrali’ni gördük, herkes orada öldük bittik diyor. Neden Trakya’yı yok etmeye çalışıyorlar, neden çiftçileri yok etmeye çalışıyorlar?’’
Fevziye Buğa: ‘’Avrupa’da bu santralleri kaldırıyorlar da neden bu eski teknolojiyi Trakya’ya getiriyorlar? Buralar yok edildikten sonra termik santralin, elektriğin ne anlamı var?’’
Hanife Aslan: ‘’Seçim zamanları oy istemeye geliyorlar, şimdi neredeler? Sağlık Bakanlığı nerede? Biz nereden nefes alacağız, nasıl yaşayacağız? Gelsinler şikayetlerimizi dinlesinler’’


ORMAN KATLEDİLECEK
Pınarçalı kadınlarla uzun uzadıya konuşan ve dertlerini dinleyen yetkililer daha sonra santralin kurulması ve bu esnada katledilmesi öngörülen ormanlık alanda incelemelerde bulundu.