Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Köprülü mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘BASININ SAYGINLIĞINI KORUMAYA DEVAM EDİYORLAR’
‘‘Tüm basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Mesleği gazetecilik olan muhabir, yazar, kameraman, foto muhabiri, haber müdürü, yazı işleri sorumlusu, genel yayın yönetmeni tüm basın çalışanlarımız; her türlü baskıya, iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından yoksun bırakılmalarına karşın, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunmaya, basının saygınlığını korumaya devam etmektedirler.

‘İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞIYORLAR’
Gazeteciler, bugün AKP Hükümeti’nin sürdürdüğü antidemokratik uygulamalara karşı çıkma sorumluluklarını sürdürmeye, iletişim özgürlüğüne sahip çıkmaya çalışmaktadırlar. Demokrasiyi ve özgürlükleri getireceğini söyleyen ve “ileri demokrasi” vaat ederek iktidar olan AKP Yönetimi’nin hedef aldığı kurumların başında yazılı-görsel basın ve çalışanları gelmiştir. Hükümetin kendisini eleştiren, farklı görüşü savunan gazeteciler, yayıncılar için açtığı davalar her geçen yıl artmakta, ekonomik kriz bahane edilerek ya yandaşlık, ya iş ikilemiyle karşı karşıya bırakılmış olan gazetecilerimizin üzerindeki baskılar sürekli bir şekilde ağırlaşmaktadır.

‘GAZETECİLER SUÇLANIYOR’
Her türlü zorlama ve baskıya karşı özgürce işini yapmaya çalışanlar ise ya işten atılmakta ya da yandaş iş adamı patronları tarafından haberleri sansürlenmektedir. Ülkemizdeki mevcut durumda ne yazık ki AKP Hükümeti, gazetecileri bir savcı gibi suçlamakta, işten atılmaları için talimatlar verebilmektedir.

‘MESLEK ONURLARINI KORUYAN GAZETECİLERE SAYGILARIMI SUNUYORUM’
Güvencesiz çalıştırmanın yasaklanması, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması ve gazetecilerin gasp edilen haklarının geri verilmesi; iktidarların düşünce ve ifade özgürlüğüne, örgütlenme hakkına saygılı olduğu, tüm bunların yerine getirildiği 10 Ocaklar’da “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlamak dileği ile çalışan, çalıştırılmayan, işsiz veya en güç koşullarda bile meslek onurlarını koruyan tüm gazetecilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’’

Haber: Ekin Avcı