İlaç sektöründe yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu vurgulayarak konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi sundu.

‘BİLİME YETERLİ ÖNEM VERİLMİYOR’
‘‘Ülkemizde bilime yeteri kadar önem verilmediği ve bu yüzden ilaç sektöründe batıya bağımlı olduğumuz için, hastalarımız birçok ilacı yurtdışından gelmesini beklemek zorunda kalmaktadır” diyen Köprülü, Hareket sinir hücrelerinden kaynaklı nöro-müsküler bir rahatsızlık olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığını meclis gündemine taşıdı. CHP’li Köprülü, yurtdışında yapılan aşı çalışmalarının yüzde 95 oranından yüksek sonuçlar elde edilmesinin, hastalara büyük bir umut olduğunu kaydetti.

‘ÜLKEMİZ BAĞIMLILIĞI SÜRDÜRÜYOR’
Sağlık Bakanı Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle konuyu gündeme taşıyan Köprülü, ilaç sektöründe Batı’ya bağımlılığın ancak bilimsel çalışmalara kaynak ayırılması ile bitirilebileceğini ifade ederek, “Bu araştırma geliştirme çalışmalarını yapacak olan üniversitelerimize yeteri kaynak ayrılmıyor. Ne yazık ki, ülkemiz birçok alanda olduğu gibi bu alanda da bağımlılığını sürdürüyor.” dedi.

SORU ÖNERGESİ SUNDU
Köprülü önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
‘‘Genelde kas hastalıkları, özelde ise SMA hastalığının tedavisi için ülkemizde yapılan ilaç, aşı vs gibi yapılan çalışmalar nelerdir?
Bakanlık olarak, yurtdışında bu hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalar takip edilmekte midir?
Bu hastalık özelinde (SMA için) yurtdışında geliştirilen ilaç veya aşıların ülkemize getirilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
Kas hastalarının sosyal yaşama tam ve etkin katılımını sağlamak, hastaları doğru bir şekilde bilgilendirmek ve yönlendirmek, fiziksel, sosyal ve ruhsal olarak mümkün olan en iyi duruma getirmek, hastalıkların nedenlerine ve tedavilerine yönelik araştırmaları bilimin ve etik kuralların rehberliğinde desteklemek üzere kurulmuş derneklere, bu hastalığın tedavisindeki gelişmeler hakkında bakanlığınız tarafından ne tür bilgilendirmeler yapılmaktadır?’’

Haber: Ekin Avcı