CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, Uğur Mumcu’nun 24. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı. Köprülü, mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘DEMOKRASİNİN ÜZERİNDE KARA BİR LEKE’
‘‘Uğur Mumcu’yu ölümünün 24. yılında özlemle anıyoruz. Türk Basını’nın keskin kalemi, yılmaz bir Atatürkçü olan araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen, cinayeti azmettirilenlerin ortaya çıkarılamaması, demokrasinin üzerinde kara bir leke olarak durmaya devam etmektedir. Dönemin hükümeti cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğunu söyledi.

‘BUGÜN BU SORUMLULUK AKP HÜKÜMETİNE AİTTİR’
O sözü veren hükümet yetkililerinin bugün hayatta olmamaları; devletin verdiği sözü ve sorumluluğunun bittiği anlamına gelmemektedir. Devletin devamlılığı ilkesi gereği bugün bu sorumluluk AKP hükümetine aittir. Bu sözü yerine getirmek de yine hükümetin görevidir. Aydınlık bir Türkiye için kalemiyle gerici ve bölücülere karşı savaşan Mumcu; hayat boyu izinden gittiği Atatürk devrim ve ilkeleri bugün büyük bir saldırı altındayken, yıllar öncesinden bizleri uyarmış, Cumhuriyet ve devrimlerin tehlikede olduğunu o günlerden bildirmiştir.

‘TOPLUMUMUZUN AYDINLANMASINA KATKI SAĞLAMAKTADIR’
Bugün haklılığı çok daha net olarak görülen Mumcu’nun öngörülerinin yanında, bizlere bu gerici ve bölücü saldırılar karşısında nasıl mücadele etmemiz gerektiğini de göstermiştir. Uğur Mumcu’nun Atatürkçüler’e bıraktığı, azmi, kararlılığı, araştırmacılığı, gerçek gazeteciliği ve gerçek demokratlığı toplumumuzun aydınlanmasına katkı sağlamaktadır. Kuvayi Milliye ruhunu her zaman taşımış ve gerçek bir vatansever olan Mumcu’yu kendi satırlarıyla saygı ve özlemle anıyoruz:’’

‘ÇÖZÜM YOLLARI ÖZGÜRLÜKLE ARANMALIDIR’
‘Din duygularının ve dince kutsal kavramların, siyaset adına kullanılması ile din din olmaktan çıkar, siyasetin aracı olur. Siyaset ticarete, ticaret siyasete, din de her ikisine araç edildi mi, artık bu sömürü düzeninin sonu gelmez. Ancak özgürlükçü ve demokratik toplumlarda bu siyaset- tarikat-ticaret üçgeni ile savaşılır. Kapalı rejimlerde ise bu akımlar, devlet kadrolarını, sinsi ve karanlık yöntemlerle ele geçirirler. Atatürk’ün laiklik ilkesi ancak özgürlükçü demokrasilerde var olabilir. Demokrasilerde, çözüm yolları yasaklarda değil, özgürlüklerde aranmalıdır.’ ’’

Haber: Ekin Avcı