tms1Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi, Çerkezköy’de faaliyet gösteren B/S/H, Arçelik ve Hema’da çalışan sendika üyesi işçilerle birlikte Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda protesto gösterisi düzenledi. Yaklaşık 5 bin kişi ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’i protesto eden Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi Üyeleri, hep bir ağızdan haykırarak, hak ettikleri zammı alacaklarını belirttiler.

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi Üyesi olan yaklaşık 5 bin işçi, dün saat 16.30’da Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’i protesto etti.

“BASIN VE KAMUOYUNA TEŞEKKÜR ETTİ”

Yoğun yağmura rağmen Türk Metal Sendikası’na bağlı binlerce işçinin katıldığı protesto gösterisinde konuşma yapan TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak; “Bizler, metal işçileriyiz. Bizler, üretenleriz. Bizler, emeğiz, alın teriyiz. Bizler, emek denen o en yüce değerin temsilcileriyiz. Biz, bir hak mücadelesi veriyoruz. Bu mücadeleyi, emeğimiz için, ekmeğimiz için veriyoruz. Bugün burada, haklılığımızı her zaman yanımızda olan değerli basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşmak için toplandık. Bizim kutsal davamızda sesimizi duyuran değerli basın mensuplarına, bizden çıkan seslere hak verip, bizi destekleyen kamuoyuna teşekkür ediyoruz” dedi.

“MALİ TABLOLARI İNCELEDİK”

Türkiye’nin sosyo-ekonomik durumunu değerlendirdiklerini belirten Koçak; “Otomotivdeki, beyaz eşyada, elektronik ve demir çelikteki işyerlerinin mali tablolarını inceledik. Bunların yanına, metal işçilerinin gerçeklerini ve taleplerini de ekleyerek, bir teklif hazırladık. 9 Ocak 2013 tarihinde metal işkolunda çalışan 115 bin metal işçisi adına, patronların sendikası MESS ile masaya oturduk. 96 maddeden oluşan sözleşmemizi ve taleplerimizi MESS patronlarına sunduk. 9 Ocak tari­hinden itibaren 6 oturum yaptık” diye konuştu.

“HAKKIMIZI ALANA KADAR KONUŞACAĞIZ”

Birinci 6 ay için yüzde 18 istediklerini belirten Koçak; “Onlar yüzde 4,6 önerdiler. Biz, yakacak zammında, izin yardımında, bayram harçlığında yüzde 24 dedik. Onlar, yüzde 9 önerdiler. Biz, barış içinde bir çalışma ortamı dedik. Onlar, esnek çalışma dediler. Biz de ‘hayır’ dedik ve uyuşmazlık zaptını tuttuk. Bundan sonra onların anlayacağı dilden konuşacağız. Hakkımızı alana kadar konuşacağız” ifadelerini kullandı.

“YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ”

MESS tarafından kendilerine önerilen zammın yüzde 4,6 olduğunu belirten Koçak; “Sırtlarını dayadıkları yer ise TÜİK. Sözleşmeleri, enflasyon otomatiğine bağlamaya alışmışlar. Diyorlar ki TÜİK’in ilk 6 ay enflasyonu yüzde 1,14. Biz yüzde 4,6 veriyoruz. Daha ne istiyorsunuz diyorlar. Ama aynı TÜİK’in enflasyon bültenindeki diğer sayfalara bakmıyorlar. Çünkü işlerine gelmiyor. Yangından mal kaçırır gibi, bültenden enflasyon kaçırıyorlar” şeklinde konuştu.

tms2

“DİĞER SAYFALAR ‘ZAM ÇİLESİNİ’ YAZIYOR”

TÜİK’in enflasyon bültenindeki diğer sayfaların dikkate alınmadığını kaydeden Koçak; “Ne yazıyor o diğer sayfalarda biliyor musunuz? Orta gelirlinin, işçilerin, memurların, emeklilerin zamlardan çektiği çileyi yazıyor. 1,14’ün yalan olduğunu yazıyor. MESS patronlarının görmek istemediği o sayfalarda TÜİK, doğalgazdaki, elektrik, odun kömürdeki yıllık artış yüzde 20’den fazla diyor.TÜİK, sudaki, LPG’deki, metrodaki zam yüzde 15’ten fazla diyor.TÜİK, ekmekte, ayçiçeği yağında, makarnada zam yüzde 10’dan fazla diyor. O bültende TÜİK bunları da söylüyor” dedi.

“BÜLTENE ŞAŞI BAKIYORLAR”

MESS patronlarının TÜİK’in enflasyon bülteninde yer alan bu satırları sevmediklerini belirten Koçak; “Onlar, sadece 1,14’ü seviyor. Onun için TUİK’in enflasyon rapo­runa şaşı bakıyorlar. Günün gerçeklerini görmüyorlar. Günü görmüyorlar. Ama biz, onların gözüne gözlüğü takacağız. Göstereceğiz onlara. Günü de göstereceğiz. Günlerini de göstereceğiz” diye konuştu.

“BİZ VİCDAN DEDİKÇE, ONLAR CÜZDAN DİYORLAR”

Biz üretelim, kazanalım dedikçe,onlar, ezelim, sömürelim, diyorlar diyerek sözlerine devam eden Koçak; “Biz, barış içinde bir çalışma ortamı dedikçe, onlar, barışa tuzak kuruyorlar. Biz, alın terinin karşılığını istedikçe, onlar, daha fazla kar diyorlar. Biz hak dedikçe, onlar yok diyorlar. Biz vicdan dedikçe, onlar cüzdan diyorlar. MESS Patronları, ucuzluğa alışmış. Bize esnek çalışmayı dayatıyorlar. Sözleşmeye koyalım diyorlar. Unutmasınlar ki biz Türk Metal’iz. Türk Metal’i ucuz sendikalarla karıştırmayın. Bu isteği kabul eden, sendika değildir, sendikacı değildir. Bunu kabul eden namerttir” ifadelerini kullandı.

“ARTIK GÜNDEMİ BİZ BELİRLEYECEĞİZ”

Bugün Türkiye’nin her yerinde metal işçileri, MESS patronlarının sağduyudan uzak, kadir kıymet bilmez bu yaklaşımlarını protesto etmektedir diyen Koçak; “MESS, duyarsız kalmaya devam ederse, olacakların sorumlusu biz değiliz. Bugüne kadar, gazetelerin ekonomi sayfalarında çalıştığımız fabrikaların karları gündemi belirledi.  Ama artık, otomotivde, demir çelikte, beyaz eşyada gündemi biz belirleyeceğiz. Biz, yani, ben, sen, o… Yani bütün metal işçileri.. Yani bütün Türk Metal Yönetimi.. Yani bütün Türk Metal üyeleri” şeklinde konuştu.

“BUGÜNE KADAR HAKIMIZ İÇİN YAŞADIK”

Yola Çorlu’dan çıktıklarını belirten Koçak; “Mücadele bayrağımız, şimdi tüm bölgelerde, tüm işyerlerinde dalgalanıyor. Bu bayrak, MESS patronları bize olan borcunu ödeyene kadar gönderde kalmaya devam edecektir. Genel Başkanımızın dediği gibi, bundan sonra gündemi biz belirleyeceğiz. İnsanca yaşama hakkımızı kimsenin ayaklar altına almasına izin vermeyeceğiz. Biz bugüne kadar, bu hak için yaşadık. Bundan sonra da bunun için yaşayacağız” dedi.

tms4

“BARIŞ OLMAZSA, ÜRETİM DE OLMAZ”

Üreten insana sevgi istediklerini belirten Koçak; “Emeğine saygı istiyoruz. Şunu unutmasınlar ki, insana sevgi, emeğe saygı olmadıkça, huzur da yok. Huzur olmadıkça, barış da yok. Ve barış olmadıkça, asla ve asla üretmek de yok, yok, yok” diye konuştu.

“MÜCADELEYİ BÜYÜK PATRONLARA KARŞI VERİYORUZ”

Mücadelelerinin emek ve ekmek için olduğunu belirten Koçak; “Mücadelemiz barış içindir, demokrasi içindir. Mücadelemiz insanca yaşamak içindir. Bu mücadeleyi büyük patronlara karşı veriyoruz. Bu mücadeleyi tek başına Türk Metal olarak biz veriyoruz. Diğerleri, entrika peşinde. Ellerinde çamur, dillerinde iftira ile metal işçilerine saldıracaklar. Bu kişiler, bazen sendikacı maskesi ile çıkacaklar karşınıza, bazen ideolojik bir yayın organı olarak, bazen de bir internet sitesi olarak saldıracaklar. Biz, patronlarla mücadele ederken, onlar patronlara çalışacaklar. Bunlar, sıfırcılardır. Bunlar, bugüne kadar sözleşmelerinde sıfırın üstünde bir rakama gücü yetmeyenlerdir” ifadelerini kullandı.

“GAZAMIZ MÜBAREK, YOLUMUZ AÇIK OLSUN”

Hak ettikleri zammı alana kadar yollarına devam edeceklerini belirten Koçak sözlerine; “Biz yolumuza devam edeceğiz. Bunlara izin vermeyeceğiz. Bunlara prim vermeyeceğiz. Eğer, bu mücadeleden zaferle çıkmak istiyorsak, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Gazamız mübarek, yolumuz açık olsun” diyerek son verdi.