gülerçin1Çerkezköy Havadis- Polis Teşkilatının 168.yıldönümü dolayısıyla, Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji öğrencileri,  İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak’ı makamında ziyaret ettiler.

5-A SINIFI ÖĞRENCİLERİNDEN KUTLAMA

Polis Teşkilatının 168.yıldönümü etkinlikleri tüm yurtta olduğu gibi Çerkezköy’de de çeşitli etkiliklerle kutlandı. Polis haftası dolayısıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü ziyaretçi akınına uğrarken, en anlamlı misafirleri de minik öğrenciler oldu. Özel Gülerçin Koleji 5-A sınıfı öğrencileri dün saat 13.30’da İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak’ı makamında ziyaret ederek kendisine çiçek takdim ettiler. minik öğrencileri makamında ağırlayan Kocabıçak, öğrencilerden gelen sorular karşısında da zaman zaman zor anlar yaşadı.

ÖĞRENCİLERDEN SORU YAĞMURU

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, unutamadığınız bir olay var mı? Bu meslek dışında başka hangi meslekte çalışmak isterdiniz? Polislerin eğitimli köpekleri oluyor sizin hiç köpeğiniz oldu mu? Bu göreve başladığınız da hiç korktunuz mu? Polis olmamız için ne yapmamız gerekir? Mesleğin en önemli yönü ve zorlukları nelerdir? Gibi sorular yönelttiler.

HALKA FAYDALI OLACAĞIM BİR MESLEK SEÇERDİM

Kendisine yöneltilen soruları tek tek cevaplandıran Kocabıçak, “unutamadığım ilk olay, İmar bank operasyonuna katılmıştım ve o operasyonda yaşadıklarımı unutamıyorum. Bu meslek dışında seçebileceğim diğer meslekler ise, Hâkim, savcı, avukat halka yararımın dokunabileceği bir mesleği seçerdim. Narkotikte çalıştığım dönemlerde narkotik köpeği vardı ama benim değil, Polis teşkilatının  köpeğiydi. Polis köpekleri eğitimlerini Gölbaşı’nda ki köpek eğitim merkezimizde alıyor. Her operasyon için ayrı eğitilmiş köpeklerimiz var ve bunlardan bahsedecek olursak da arama kurtarma, narkotik, ceset arama gibi eğitimli her türde köpek mevcuttur” dedi.

ZAMANLA KORKUNUN ÜSTESİNDEN GELDİM

Göreve ilk başladığında korkudan ziyade büyük bir heyecan yaşadığını kaydeden Kocabıçak, “korku normal bir duygu bizler silah taşıyan kişileriz. Canımız tehlikede olduğu için haliyle korkuyorduk. Ama zamanla bu korkunun da üstesinden geldim. 13 yaşımda polis okuluna katıldım, o zamanlarda tabii ki hayatımızı nasıl bir düzene sokabileceğimizi planlayamıyorduk ama şöyle bir şey diyecek olursak polis üniformasını sevdiğim için polis olmak istedim. Polis memuru olmak isteyenler KPSS sınavına girerek olabiliyorlar. Öncelikle Polis olmak için sağlığınızın düzgün olması gerekiyor ve polis kolejine girecekseniz 4 sene polis koleji 4 senede polis akademisi eğitimlerini tamamlayıp mezun olduktan sonra amir yardımcısı olarak işe başlayabiliyorsunuz” diye konuştu.

GÖREVİMİ SEVEREK YAPIYORUM

Halkın güvenliği, öğrencilerin okullarına güvenli ve rahat gidebilmeleri ve ailelerin endişelerini ortadan kaldırmanın en önemli görevleri  olduğunu ifade eden Murat Kocabıçak, “çocuğum acaba okula rahat gidip gelebiliyor mu gibi endişeleri ortadan kaldırılmak bizim mesleğimizin en önemli bir özelliğidir. Herkes uyurken bizim görev yaptığımız zamanlar oluyor. 2-3 gün hiç uyumadığımız günlerimiz oluyor. Polislik, eğer sevmiyorsanız yapılacak bir meslek değil. Ben 11 yıl İstanbul’da, 4 yıl Elazığ’da, 2 yılda Bilecik’te görev yaptım. 1995 yılında görevime başladım ve hala severek görevimi yapıyorum” açıklamasında bulundu.

GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLEDİLER

Öğrencilerin sorularına tek tek cevap vererek minik öğrencilerin mutlu eden Emniyet Müdürü Kocabıçak, daha sonra öğrencilere sorular yönelterek dersleri hakkında bilgiler aldı. Öğrenciler merak ettikleri soruların cevaplarını aldıktan sonra Murat Kocabıçak’a görevinde başarılar dileyerek ziyaretlerini sonlandırdılar.