Asil Çelik işyerinin ardından Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası’na (EMİS) bağlı fabrikalardaki grevlerin Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasının ardından Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen bir basın açıklamasında bulundu. Şen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘GREV HAKKI KEYFİ BİR ŞEKİLDE GASP EDİLİYOR’
‘‘Birleşik Metal-İş’in başlatmak üzere olduğu grev, bir kez daha gece yarısı alınan Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün ertelendi. Adına erteleme dense de bu kararın fiilen yasaklama anlamına gelen bir hak gaspı olduğu bilinmektedir. Grev hakkı gibi evrensel bir hakkın, milli güvenliği bozma gibi soyut ve keyfi bir gerekçe ile gasp edilmesi hükümet tarafından bir gelenek haline getirilmiştir.

‘12 EYLÜL DARBECİLERİNİN YASAKLARINA BAŞVURUYORLAR’
Türkiye’de grev hakkı fiilen yok edilmiştir. 12 Eylül darbecileri, grev hakkını sadece toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık olması halinde tanımış ve bunun dışındaki tüm grev türlerini yasaklamıştı. AKP İktidarı ise 12 Eylül darbecilerinin yasaklarına sık ve keyfi bir biçimde başvurarak toplu sözleşme uyuşmazlıklarında grev hakkının kullanılmasını Bakanlar Kurulu kararları ile engellemektedir.

‘İŞÇİ SINIFI İÇİN İNANDIRICILIĞI YOKTUR’
2003 ve 2004’te lastik ve cam, 2005’te maden, 2014’te cam ve maden, 2015’te metal ve bugün yine metal iş kolundaki grevleri engellemeye yönelik kararlara imza atan AKP İktidarı, işçi sınıfının bu hakkını tamamen ilga etmektedir. Keyfi olarak her etkili grevi durdurmak için ezbere kullanılan, karar metinlerine kopyalanıp yapıştırılan milli güvenlik gerekçesinin işçi sınıfı için hiçbir inandırıcılığı yoktur.

‘GEREKÇESİ MİLLİ GÜVENLİK DEĞİLDİR’
Ülkeyi yönetenler için işçilerin kitlesel ölümü değil kitlesel grevi güvenlik sorunudur. Türkiye’de sadece geçen yıl 1970 işçi çalışırken ölmüştür. AKP döneminde 17 binin üzerinde işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. 15 yıldır bu ölümler sürerken ne TBMM ne de Bakanlar Kurulu gece yarısı apar topar karar almıştır. Anlaşılan o ki bugünlerde çokça andıkları millet milyonlarca işçi ve ailelerinden değil bir avuç sermayedardan oluşmaktadır. Kimse kimseyi kandırmasın. Grev yasaklarının gerekçesi milli güvenlik değildir.

‘İŞÇİ SINIFI HAKKINI KİMSEYE TESLİM ETMEYECEK’
Gerçek amaç, işçinin evine götüreceği ekmeği, işverenin ve Yüksek Hakem Kurulu’nun insafına bırakmaktır. Milyonların hakkını, hukukunu bir avuç azınlığın insafına terk eden düzen demokratik bir düzen değildir. İşçi sınıfı, ekmeğini, kaderini ve haklarını hiç kimseye teslim etmeyecek, birliğini ve dayanışmasını güçlendirerek direne direne kazanacaktır. Unutulmasın ki sendikaları Birleşik Metal-İş’in çatısı altında işi, ekmeği için onurlu bir mücadele yürüten metal işçileri hiçbir zaman yalnız kalmayacaktır.’’

Haber: Ekin Avcı