kapaklı-büyükşehir yasasıKapaklı Belediyesi Büyükşehir yasası ile ilgili bilgilendirme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kapaklı Belediyesi, “6360 Sayılı, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun” ile ilgili olarak ilçedeki, köy ve beldelere bağlı mahalle muhtarlarına yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.

24-28 Mart tarihleri arasında Kıbrıs’ta düzenlenen eğitim seminerine, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, İlçe ve bağlı belde ve köy muhtarları ile görevli belediye personeli katıldı.

 

DÖNMEZ BÜYÜKŞEHİR YASASI’NI ANLATTI

 

Eğitim seminerinde MİHDER Genel Başkanı Mehmet DÖNMEZ tarafından, 6360 Sayılı 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair kanunla kapanan belediyelerinin izleyeceği yol haritası ve nüfusu 2.000’in altında olup kapanan belediyelerin durumu, Tören, Temsil ve Ağırlama Giderleri, Yazışma Kuralları hakkında bilgiler verildi.

MUHTARLARIN SORULARI CEVAP BULDU

Harita ve Kadastro Mühendisliği ODTÜ Öğretim Görevlisi Cemal İŞLEYİCİ, 644 sayılı KHK ile Belediyelerden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilen yetkiler, Yapı Denetim, İmar Cezaları, 3194 sayılı İmar Kanunu hakkında bilgiler verdi. Muhtarların imar konusu hakkında gelen sorularını cevaplandırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ‘’ İlçemizi ilgilendiren bu önemli yasa hakkında fikir alışverişinde bulunmak için bir araya geldiklerini belirterek, seminere katılan muhtarlara teşekkür etti.

“MUHTARLAR BİZİM HİZMET ORTAĞIMIZDIR”

Muhtarlarımız, bizim hizmet ortağımızdır. Hepiniz seçilerek geldiniz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde taşıdığınıza inanıyorum. Halkımız kimin kendisine hizmet ettiğini, kimin içten ve samimi olduğunu çok iyi değerlendiriyor. Bu görevler fedakârlık istemektedir. Önümüzdeki yerel seçimlerden sonra büyükşehir statüsünü alacağız. Köylerimizin köy tüzel kişiliği kalkarak mahalleye dönüşecek, bu konuda köy muhtarlarımız büyükşehir yasasıyla birlikte köylerimizde oluşabilecek değişiklilikleri iyi kavramalı ve ona göre hareket etmelidirler. Allahın izni ile bu süreci inşallah muhtarlarımızla birlikte el ele vererek beraber değerlendireceğiz.

ŞEHİTLERİ DE ZİYARET ETTİLER

Seminerlerin tamamlanmasının ardından son gün Kıbrıs Turu yapıldı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit düşen ve yaklaşık 300 şehidin temsili anıtının bulunduğu Boğazköy Şehitliği’ni ziyaret ederek şehitler için dua okudular. Barış Harekatına Kapaklı’dan katılıp şehit düşen Vahit İnce’nin mezarı başında dua ettiler.  Panoramik Girne Turu,Yavuz Çıkartma Plajı, Barış ve Özgürlük Anıtı ve Müzesi (1974 Kıbrıs Barış Harekatında Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve Binbaşı Fehmi Ercan’ın şehit oldukları ev)  Açıkhava Müzesi,  Karaoğlanoğlu Şehitliği, Panoramik Lefkoşa Turu, Barbarlık Müzesi (Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarının şehit edildikleri ev), Panoramik Magosa Turu, Muratağa / Sandallar Köyleri Şehitliği,  Namık Kemal Zindanı, Panoramik Kapalı Maraş Bölgesi Turu ile geziler sona erdi.