25.1 C
Çerkezköy
30 Eylül Cuma, 2022
spot_img

“Öğrencilerin okul masrafları 5 bin lirayı geçiyor”

İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, son fiyatlara göre bir öğrencinin okul masraflarının 5 bin lirayı geçtiğini söyledi.

İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, okulların açılmasına kısa bir süre kala, artan fahiş kırtasiye ve okul masraflarını eleştirdi. Erseçkin, sadece kırtasiye fiyatlarının bu yıl yüzde 300 zamlandığını belirterek, esnafın da vatandaşın da artan fiyatlardan rahatsız olduğunu dile getirdi.

“YÜZDE 500’LERE VARAN ARTIŞ YAŞANDI”

Erseçkin, yaptığı açıklamada: “12 Eylül’de başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılı öncesi, bir öğrencinin okul masrafları geçen seneye göre yüzde 500’leri aşarak 5 bin lirayı buluyor. Bu yıl sadece kırtasiye malzemeleri yüzde 300 artış gösterdi. Servis fiyatları henüz netlik kazanmasa bile 650-700 bandında olması bekleniyor. Öte yandan okul kıyafetleri de bin liranın üstünde bir rakamla satışa sunuluyor. Bu ekonomiyle en önemli vizyonumuz olan eğitim nasıl sağlanacak?” dedi.

“KIRTASİYE MASRAFLARINDA 3 BİN TL’Yİ AŞAN FİYATLAR”

Son fiyatlara göre birinci sınıfa başlayacak bir öğrencinin defter, kalem, silgi, boya gibi malzemelerinden oluşan ihtiyaç listesinin en az 1.500 TL’yi bulduğunu ifade eden Erseçkin; “Kalitesine göre artış gösteren malzemeler bu yıl toplamda 3 bin TL’yi aşıyor. Geçen yıl bu rakam 500 TL idi. Bu yıl kırtasiye malzemelerinin fiyatları geçen yıla göre aşırı yükseldi. Bir top A4 kağıdının fiyatı geçen sene 19 TL iken bu sene 100 TL oldu. Test kitapları 50 TL’den 200 TL’ye yükseldi. Öyle bir durumdayız ki esnaf da vatandaş durum karşısında ne yapacağını bilmiyor” dedi.

“SERVİS ÜCRETLERİ DE ETKİLENDİ”

Benzin ve mazota gelen zamların servis ücretlerini de etkilediğini ifade eden Erseçkin, “Henüz Tekirdağ’da öğrenci servis ücreti henüz açıklanmadı. 650-700 TL bandında olması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl ortalama 400 liradan yapılan servis ücreti de bu yıl malum ekonomiden dolayı aşırı artış gösteren diğer kalemlerden” ifadelerini kullandı.

“OKUL KIYAFETLERİ DE ARTIŞ GÖSTEREN DİĞER KALEMLERDEN”

Bir diğer kalem ise okul kıyafetleri olduğunu belirten Erseçkin, “Geçen yıla göre okul kıyafeti, eşofman, spor ayakkabı gibi temel ihtiyaçlarının fiyatları da fahiş miktarda arttı. Öğrencilerin okul kıyafetleri, eşofman takımı, spor ayakkabı, klasik ayakkabı gibi sadece en temel ihtiyaçları baz alındığında geçen yıl 515 lira tutan ana sınıfı öğrencisinin gideri bu yıl 1457 lira, 1040 lira tutan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin giderleri bugün sırasıyla 2 bin 387 lira, 2 bin 567 lira ve 3 bin 146 liraya yükseldi” sözlerini kaydetti.

“ÖĞRENCİLER NASIL OKULA GİTSİN?”

Bu fiyatlar nedeniyle nitelikli eğitimin sekteye uğrayabileceğini belirten Erseçkin, “Bu fiyatlarla öğrenci nasıl okula gitsin ve nitelikli bir eğitim alsın? Çok uçuk rakamlara satılan bu ürünler nedeniyle temel ihtiyaç malzemelerimizi bile alamıyoruz. Bu konuya acil çözüm bulunması gerekiyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha nitelikli eğitim alabilmesi için kırtasiye ve okul giderlerinde acil önlem alınması gerekiyor. En uygun test kitabının fiyatı bile 100 lirayı buluyor. Hal böyle iken öğrenci nasıl test kitabı alsın ve eğitimini sekteye uğramadan tamamlasın?” dedi.

Benzer Haberler

spot_img

En Son Haberler

kapaklı haberler