7 Şubat gecesi yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığından 2 bin 585 kişi kamu görevinden çıkarılırken 17 kişi ise göreve iade edildi. Bu kapsamda Çerkezköy’de 8, Kapaklı’da 6 öğretmen görevinden ihraç edildi. Ancak KHK kapsamında Çerkezköy ve Kapaklı’da ihraç edilen 14 öğretmenin 7’sinin Eğitim-Sen Üyesi olması akıllarda soru işaretleri bıraktı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke genelindeki öğretmenlerin Fetö/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan ihraç edildiği düşünülürken, yayınlanan son KHK gösterdi ki Fetöcülerin yanı sıra hükümete muhalif sendikalara üye olan öğretmenlerin de meslekle ilişikleri kesildi. Zira bağlı bulundukları ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Çerkezköy ve Kapaklı’da ihraç edilen 7 Eğitim-Sen Üyesi öğretmenden, 29 Aralık 2015 günü ülke genelinde yapılan ‘Savaşa hayır, barışı savunacağız’ toplu eylemine katılarak bir gün iş bıraktıkları gerekçesiyle savunmalarını istemiş.

Çerkezköy Havadis- 686 sayılı KHK kapsamında Çerkezköy ve Kapaklı’da meslekten ihraç edilen 14 öğretmenin 7’si Eğitim-Sen üyesi çıktı.

ÇERKEZKÖY’DE 8, KAPAKLI’DA 6 ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ
7 Şubat gecesi yayınlanan 686 sayılı KHK kapsamında Çerkezköy’de 8, Kapaklı’da ise 6 öğretmen görevden ihraç edildi. Çerkezköy’deki 8 Öğretmenin 5’inin Eğitim-Sen Üyesi, 2’sinin Eğitim-Bir-Sen Üyesi olduğu görülürken, bir öğretmenin ise herhangi bir sendikaya kaydı bulunmadığı öğrenildi. Kapaklı’da ihraç edilen 6 öğretmenin ise 2’sinin Eğitim-Sen’li olduğu bilinirken, diğer 4 öğretmenlerin de Eğitim-Bir-Sen ve diğer sendikalara üye olduğu öğrenildi.

BELGEDE HÜSEYİN ERDOĞAN’IN İMZASI VAR!
22 Eylül 2016 tarihinde Çerkezköy’de görev yapan Eğitim-Sen’li öğretmenlere gönderilen ve ‘Savaşa hayır, barışı savunacağız’ toplu eylemine katıldıkları gerekçesiyle savunmaları istenen tebligatta, geçtiğimiz günlerde görevden alınan dönemin ilçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan’ın imzası bulunuyor. Bilindiği gibi İlçe Milli Eğitim eski Müdürü Erdoğan, sendika ayrımı yaptığı gerekçesiyle sık sık Eğitim-Sen, Türk-Eğitim Sen ve Eğitim-İş sendikalarının eleştirilerine maruz kalmış, sonunda görevden alınmıştı.

AT İZİ İT İZİNE Mİ KARIŞTI SAHİDEN?
Yayınlanan son KHK ile ülke genelinde görevden alınan Akademisyen ve Öğretmenlerin neredeyse büyük çoğunluğunun Fetö/PDY ile uzaktan yakından alakası olmaması iktidar çevrelerinin dahi tepkisini çekerken, akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği, ‘At izi it izine karıştı’ cümlesini getirdi. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetö/PDY terör örgütü ile yapılan mücadelenin bazıları tarafından sulandırıldığını ve bu nedenle yanlış görevden almalar ve mağduriyetler yaşandığını dile getirmişti.

Haber: A.Kadir Kıldıze