CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesiyle, Ergene Havzası’ndaki Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB) yaklaşan bakanlık kredisi geri ödemelerini TBMM gündemine taşıdı. Ergene Havzası’ndaki ıslah OSB’lerde bakanlık kredisiyle yapılan arıtma tesisleri için geri ödemelerin kısa süre içinde başlayacağını belirterek, “Ekonominin zor günlerden geçtiği bu dönemde, yapılacak bu ödemeler firmalara çok büyük yükler getirecektir. Kredi geri ödemeleri için firmalara kolaylık sağlayacak düzenlemelerin acilen yapılması gerekiyor.” diyen Öztrak, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 

‘KREDİ ÖDEMELERİ BAŞLAYACAK’
‘‘Muratlı Islah Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 Nisan 2014 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlanan Muratlı Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapım işleri tamamlanmak üzeredir. Üç yıl geri ödemesiz, on yılı geri ödemeli Bakanlık kredisiyle yapılan Atıksu Arıtma Tesisi’nin ihalesinin ve ilk hak ediş ödemesinin üzerinden 2 buçuk yıl geçmiştir. Birkaç ay içinde kredi geri ödemeleri başlayacaktır. Bu çerçevede, altyapı hatlarının bulunmaması nedeniyle, tesis ve mülk sahiplerine altyapı hizmeti verilemeyen Muratlı Islah OSB’nin, 165 bin TL’lik aylık aidat gelirine karşın önümüzdeki 10 yıllık süreçte Atıksu Arıtma Tesisi ve Altyapı İnşaatı için yaklaşık 60 milyon TL harcama yapması beklenmektedir.

‘BAKANLIK KREDİSİ YENİDEN YAPILANDIRILACAK MI?’
Henüz kullanılmayan bu sistemlerin parasının, şu anda kendi arıtma tesislerini kullanan firmalardan alınmaya başlamasının söz konusu firmalara çok büyük yükler getireceği ortadadır. Tüm bu sebeplerle, firmalara kolaylık sağlayacak düzenlemelerin acilen yapılması gerekmektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar düşünüldüğünde; özellikle Ergene Havzası’nda kurulan ıslah OSB’lerdeki Atıksu Arıtma Tesisleri için kullandırılan Bakanlık kredilerinin yeniden yapılandırılması; böylece kredi vadesi uzatılıp dönemlik ödemeler azaltılarak firmaların rahatlatılması düşünülmekte midir?

Haber: Ekin Avcı