CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Öztrak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘BASININ ÖZGÜR OLMADIĞI ÜLKE’
‘‘Demokrasilerde etkin denetleme mekanizmalarından biri olan, bu anlamda dördüncü kuvvet olarak nitelenen basın, ülkemizin içinden geçtiği zorlu günlerden ve demokrasiyi yıpratan uygulamalardan en ağır şekilde etkilenmektedir. Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Basın Özgürlüğü sıralamasında 2016 itibariyle 180 ülke arasında 151’inciliğe kadar düşmüştür. Yine Türkiye, Özgürlük Evi’nin Basın Özgürlüğü Raporuna göre ‘Basının Özgür Olmadığı Ülke’ kategorisindedir. Ülkemizde tablo, özgür gazetecilik ve dolaylı olarak demokrasi için giderek ağırlaşmaktadır.

‘KUTLUYORUM’
Tüm olumsuz koşullara ve artan baskılara karşın, görevini fedakarca yerine getiren basın mensuplarımızın, halkın haber alma hakkının hayata geçmesi için gösterdiği çaba takdire şayandır. Sektörün ekonomik şartlarına, hapislere ve tüm baskılara rağmen gerçek gazeteciliğe devam eden basın mensuplarımız, aynı zamanda demokrasinin vatanperver savunucularıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, meslek namusuyla görevini yerine getiren tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.’’

Haber: Ekin Avcı