Türkiye başkanlık sistemi için referanduma hazırlanırken, ‘Evet’ ve ‘Hayır’cılar da yavaş yavaş rengini belli etmeye başladı. Geçmiş dönemlerin en sert muhaliflerinin siyaset rüzgarına kapılarak ‘Evet’çi olmaları ise dikkat çekiyor.

Çerkezköy Havadis- Nisan ayında yapılması planlanan referandum için çalışmalarına başlayan siyasi partilerde ‘Evet’ ve ‘Hayır’cılar çalışmalarına başladı.

GEÇMİŞİN MUHALİFLERİ ‘EVET’Çİ OLDU!
Çerkezköy’de yıllardır siyasetin içinde yer alan bazı isimlerin geçmişte AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en sert muhalefeti yapmalarına rağmen siyasetin rüzgarına kapılarak ‘Evet’çi olmaları dikkat çekiyor. MHP Tekirdağ İl Başkanı Koray Önsel ve AKP Çerkezköy İlçe Başkan Yardımcısı Ercan Erdoğan’ın geçmiş dönemde AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında yaptığı açıklamalar hafızalardan henüz silinmemişken, referandumda ‘Evet’ diyecek olmaları siyasette ‘rüzgar’ etkisini bir kez daha gözler önüne serdi.
ERDOĞAN SONRADAN AKP’Lİ OLMUŞTU
Bilindiği gibi AKP Çerkezköy İlçe Başkan Yardımcısı Ercan Erdoğan, Saadet Partisi ve Has Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı yaptığı dönemde AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı eleştirilerle sık sık gündeme gelmişti. Dönemin Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un AKP saflarına katılmasının ardından Ercan Erdoğan ve ekibi de AKP’ye katılmışlardı.
ÖNSEL EN MUHALİF İSİMLER ARASINDAYDI
Ercan Erdoğan’ın yanı sıra geçtiğimiz günlerde MHP İl Başkanlığı’na atanan Koray Önsel de AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a en sert muhalefet yapan isimler arasında yer alıyordu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin referandumda ‘Evet’ oyu vereceğini açıklamasının ardından Önsel de ‘Evet’çiler kervanına katılan isimler arasında yer aldı.
İŞTE O AÇIKLAMALAR!
Koray Önsel ve Ercan Erdoğan’ın yakın zaman önce yapmış olduğu açıklamalardan bazılarını hafızaları tazelemek adına tekrar yayınlıyoruz.
“VİCDANI OLANLAR HAİN İLAN EDİLDİ”
AKP’de vicdanının sesini dinleyerek 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi lehinde oy kullanan vekillerin hain ilan edildiğini belirten Önsel; “Üzeri yazılı peçete kağıtlarına kıymetli evrak muamelesi yapan ve bu uydurmaları delil sayan AKP zihniyetinin seçilmişleri vatandaşın aklıyla alay ederken aslında kendilerinin irade sahibi olmadıklarını anlayamamış ve oylama sonrası vicdanın sesini dinleyen birkaç AKPli milletvekili yandaş medya üzerinden hain ilan edilerek, 48 saat içerisinde bulunacaklar tehdidiyle yüzleşmek zorunda kalmışlardır” şeklinde konuştu.
“YENİ TÜRKİYE DÜZMECEDİR”
AKP’nin Yeni Türkiye kavramının tamamen düzmece olduğunu ifade eden Önsel; “AKP yeni Türkiye diyerek neden bahsettiğinin ilk sinyallerini açılım zırvaları ile vermiş ve bugün geldiğimiz bu noktada nasıl bir ülke hayal ettiklerini göstermişlerdir. Bölünme sürecinde suni ve sanal gündemler ile duyarsızlaştırılan Türk milletinin hassasiyetleri ile oynanmış ve bu esnada birilerinin doymak bilmez iştahları köpürtülerek kabartılmaya devam ettirilmiştir. Haksız kazanca faiz ödenerek hırsızlıklara meşru kılıfların örüldüğü bu dönemin en önemli virajı olan TBMM oylamasında halkın vekilleri üzerinde uygulanan istibdat akıl sınırlarını zorlamış, yeni Türkiye kavramının her türlü demokrasi kavramı söylemlerinden uzak içi boş bir düzmece olduğu kanıtlanmıştır” dedi. (22 Ocak 2015 tarihli basın açıklamasından)
AKP’Yİ İSRAİL’LE VURDU!
Ülke gündeminin kaset ile meşgul edilirken çok önemli bir gelişmenin toplumdan kaçırıldığını belirten Saadet Partisi İlçe Başkanı Ercan Erdoğan, “Kaset furyası ile kamuoyu meşgul edilirken İsrail’in Avrupa Ekonomik İşbirliği’ne Üyeliği kabul edilmiş ve Türkiye bu karara muhalefet etmemiştir. İsrail’in OECD’ye üye olması İsrail’de bayram havası oluştururken, ülkemizin tepki göstermemesi manidardır.
YAZI DA NASİBİNİ ALDI
AKP’li Vekilin AB seçimlerinde seçilmesinde oy vermeyen CHP ve MHP Milletvekillerini Kızılpınar’daki bir toplantıda ağır sözler ile eleştiren ve vatan hainliğine varan suçlamalarda bulunan AKP İlçe Başkanı Sait Yazı’nın bu konuda tepki vermemesine bir anlam veremediğini de belirten Saadet Partisi İlçe Başkanı Ercan Erdoğan, kendilerinin iktidara geldiğinde şahsiyetli bir dış politika ve ekonomik kalkınma politikası uyglayacaklarını ifade etti. (20 Mayıs 2010 tarihli basın açıklamasından)

Haber: A.Kadir Kıldıze