18.1 C
Çerkezköy
28 Eylül Salı, 2021
spot_img

Rüzgara karşı tükürenlere soruyorum

RAMAZAN FİŞEK KÖŞEGeçtiğimiz günlerde CHP Çerkezköy İlçe Kongresi gerçekleşmiş ve gazetemizde haberi ‘Başkan Akay eleştirilere cevap verdi, AKP salonu terk etti’ başlığı ile vermiştik.  Haberimizi internet sitemizde yayınladıktan sonra birçok yorum aldık. Olumlu ve olumsuz eleştirilerini bizimle paylaşan herkese teşekkür ediyorum.
AÇIKLIK GETİRMEK BENİM GÖREVİM
Son olarak ta geçtiğimiz Perşembe günü AKP Çerkezköy İlçe Başkanı, parti binasında bir basın açıklaması düzenleyip malum haberimiz hakkında ‘etik değil’ şeklinde bir yorumda bulunmuş. Geriye dönmeyi hiç sevmem, gerici zihniyeti de ama mademki hala konuşulan bir durum var, açıklık getirmekte haberin yazarı olarak benim görevim.
‘TERK ETME’ ÜZERİNE
Öncelikle CHP İlçe Kongresinde ‘AKP Salonu Terk Etti’ haber başlığına gelelim. Bir partinin kongresini diğer bir partinin mensupları ziyaret ederse, kongresi gerçekleşen partinin mensubu olan Belediye Başkanının eleştirilerinin ardından, eleştirilen ziyaretçi partililer ayağa kalkıp giderse, bunun adı terk etmektir. Çünkü partilerin kongrelerine ‘belediye başkanları bizi bir güzel eleştirsin’ diye gidilmez.
KONGREYİ TERK ETTİNİZ
Hadi diyelim böyle bir konuşmadan haberiniz olmadı, en azından başka bir konuşmacının kürsüden inmesiyle birlikte müsaadenizi istersiniz. Kongreye geldiğinizde nasıl isminiz anons edilip alkışlandıysanız, giderken de isminiz anons edildiğinde, kongreye katılanlar tarafından, size teşekkür mahiyetindeki alkışlarla salondan çıkarsınız. Ama belediye başkanının partinize yönelik eleştirileri ve partinizin eleştirilerine verdiği cevabın ardından kopan alkış tufanıyla salonun kapısının yolunu tutarsanız, bunun adı terk etmektir.
KENDİ İÇİNİZDE ÇELİŞİYORSUNUZ

Gazetemizin internet sayfasında yayınlanan bahse konu haber hakkında, AKP Çerkezköy İlçe Yönetiminden kişilerin yorumları da bir hayli dikkat çekici:  ‘Siyasi partilerin hayırlı olsun deyip ortamı terk etmesi kadar doğal bir şey yok’ deyip ardından ise yalan haber yapan gazete diye suçlamalarda bulunmuşlar. Hem ‘terk etmek doğal’ diyorsunuz hem de ‘terk etmedik, yalan haber yapıyorsunuz’ diyorsunuz.  Kara verin, terk ettiniz m?  Terk etmediniz mi?
ACABA KİM YALANCI?
Diyelim ki yalan haber yaptık. Gidersin mahkemeye, açarsın davanı ve şikayet edersin. Gazeteciler hakkında olumlu karar veren, Anayasa Mahkemesinin kararını bile tanımama lüksüne sahipsin.  Çerkezköy’e yapılmakta olan yeni Devlet Hastanesi binası, ilçemizin demir yolu ulaşımı, ölüm yolu haline gelen Saray yolu, milli eğitim başta olmak üzere devlet yatırımları… Bakanı, Milletvekili, partilisi olmak üzere verilen açılış tarihleri ve sözlerin hepsi yalan oluyor. Biz nereye gidelim? Kimi, kime şikayet edelim?
GAZETECİERE KARŞI ÜSLUBUNDA ETİKLİK ARASIN
Çerkezköy Havadis Gazetesinde, bir yılı aşkın süredir görev yapıyorum. Geçtiğimiz yılın nisan ayında, AKP İlçe Başkanının telefonla arayıp bir gazeteciye ne tür ifadeler kullandığının canlı şahidi ve tanığıyım. Hani haberimiz hakkında ‘etik değil’ demiş ya… Gazetecilere karşı üslubunda etiklik aramasını kendisine tavsiye ediyorum.
TEK BİR CEVAP YOK
Bu ‘Terk Etme’ ifadesi üzerinden kopartılan yaygaranın asıl sebebine de değinmek isterim: Çünkü Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın, CHP Kongresinde yapmış olduğu konuşma karşısında verebilecekleri tek bir cevapları yok. Aslında ‘Terk Etme’ kelimesine takılmalarına da gerek yok. Sen eleştirilere cevap ver.
AKP İLÇE BAŞKANI BU SORULARA CEVAP VERSİN
AKP İlçe Başkanı bu sorulara cevap versin: CHP İlçe Kongresinde Çerkezköy Belediye Başkanı ile yan yana oturdunuz. Başkan Akay konuşmasını yapmak için kürsüye çıkmadan önce size yapacağı konuşma hakkında uyarıda bulundu mu? Bulunduysa, sizi yapacağı konuşma hakkında kaç kez ikaz etti? Eğer ki; Belediye Başkanı Akay yapacağı konuşmadan sizi haberdar ettiyse ve bu konuşmanın bilincinde olmanıza rağmen CHP Kongresinin gerçekleştiği salonda kalarak neyi kanıtlamaya çalıştınız?
ZİHNİYETİNİZ SİZİ ELE VERİYOR
Hem rüzgara karşı tükürüyorsunuz hem de tükürüğünüz yüzünüze geldiğinde, ‘yüzümüze tükürdüler’ diye yaygara kopartıyorsunuz. Partinize yönelik yapılan eleştirilere verilecek cevabınız varsa buyurun konuşun. Ama verecek bir cevabınız yoksa, gündemi değiştirmek ve bir şeylerin üzerini örmek için boşuna çaba sarf etmeyin. Başkalarını suçladıkça, zihniyetiniz sizi ele veriyor.

Benzer Haberler

En Son Haberler

En Çok Okunanlar