Veliköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Anadolu İplik fabrikasında çalışan 5 işçinin, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle tazminatsız bir şekilde işten atıldıkları iddia edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan sendika yetkilileri, fabrika genelinde yaklaşık 150 işçinin sendikaya üye olduğunu ve mücadelelerinin süreceğini ifade ettiler.

Çerkezköy Havadis- Veliköy OSB’de faaliyet gösteren Anadolu İplik fabrikasında çalışan 5 işçinin, Hak-İş’e bağlı Öz-İplik Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları iddia edildi.
YAKLAŞIK 150 KİŞİ SENDİKALI OLDU
Konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan sendika yetkilisi, fabrika genelinde yaklaşık 150 işçinin sendikaya üye olduğunu ifade ederken; “Öz-İplik Sendikası olarak Anayasal hakkımızı kullanarak Anadolu İplik’teki sendikal çalışmalarımız kapsamında yaklaşık 150 işçiyi sendikamıza üye yaptık. Ancak işveren sendikal çalışmamızı öğrenince çalışma arkadaşlarımızı işten çıkardı” dedi.
“5 ARKADAŞIMIZ İŞTEN ÇIKARILDI”
İşverenin sendikal çalışmaları öğrendikten sonra 5 işçiyi işten çıkardığını belirten yetkili; “Sendikal çalışmalarımızı öğrenen işveren, iki gün arayla 4 arkadaşımızı tazminatsız bir şekilde işten çıkardı. Geri adım atmayınca bir işçi arkadaşımızı daha işten çıkardılar. Yani toplamda 5 işçi arkadaşımız, sırf sendika üyesi oldular diye hiçbir hakları verilmeden üstelik mübarek Ramazan ayında işten çıkarıldılar” diye konuştu.
“İŞTEN ÇIKARILANLARA BASKI DEVAM EDİYOR”
Çıkarılan 5 işçiye işveren tarafından baskı ve tehdit uygulandığını ifade eden yetkili; “İşveren, işten attığı 5 arkadaşımıza sendikadan ayrılmaları halinde tekrar işe geri dönebileceklerini söylüyor. Aksi takdirde tazminatlarını bile alamadan bir daha işe başlayamayacakları yönünde tehditte bulunuyor” şeklinde konuştu.
“ÇALIŞANLAR DA TEHDİT EDİLİYOR”
İşverenin çalışan ve sendikaya üye olan işçileri de tehdit ettiğini belirten sendika yetkilisi; “İşveren sendikalı olup da çalışmaya devam eden arkadaşlarımızı da tehdit ederek sendikadan ayrılmaları yönünde baskı yapıyor. Sendikadan ayrılmamaları halinde bu arkadaşlarımızı da tazminatsız bir şekilde işten atacaklarını söylüyor” ifadelerini kullandı.
“MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR”
İşten çıkarılan işçiler ve fabrika arasındaki arabuluculuk süresinin sona erdiğini ifade eden sendika yetkilisi; “Biz sendika olarak arabuluculuk süresi sona erdiği için yasal hakkımızı devreye soktuk. Sendika avukatlarımız işten çıkarılan arkadaşlarımızın haklarını alabilmeleri için yasal yollardan başvurularını yaptılar ve bu süreci tamamen ücretsiz bir şekilde sürdürüyorlar. Emekçi arkadaşlarımızla birlikte anayasal hakkımız olan sendika mücadelemizi gerek hukuki yollarla gerekse fabrika önünde sürdürmeye devam edeceğiz. İşveren, her gün fabrika önüne getirdiği Jandarma ile bizi yıldırmaya çalışsa da mücadelemiz sürecek” açıklamasında bulundu.