REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Sözdinler: “Bölgemiz fabrikalarında üretimde bir durma söz konusu değildir”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sözdinler: “Bölgemiz fabrikalarında üretimde bir durma söz konusu değildir”
628
24 Mart 2020 - 16:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, koronavirüs ve ÇOSB firmalarının genel durumu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Sözdinler, “Ülkemizin ve dünyanın yaşadığı bu zor günlerin en kısa sürede geçmesini diliyoruz” dedi

ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, yayımladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), 266 firmanın üretim yaptığı önemli bir üretim alanıdır.

Bölgemiz firmalarının son 6 aylık elektrik tüketimleri incelendiğinde, toplam olarak aylık 130-140 milyon kWh elektrik tüketimi yaptığı görülmektedir.

ÇOSB’deki firmalarımızın 2020 Mart ayı toplam elektrik tüketimleri incelendiğinde, ilk 3 haftada elektrik tüketimleri dikkate alınarak, üretime ara vermeksizin devam ettikleri görülmektedir. Ancak 23 Mart Pazartesi günü itibarıyla toplam elektrik tüketiminde; bir hafta önceki yani 16 Mart 2020 Pazartesi günündeki toplam elektrik tüketimine kıyasla, %16’lık bir düşüş gözlenmiştir.

Bölgemiz firmaları doğalgaz tüketimi olarak, son 6 aylık bazda aylık 18-22 Milyon Sm3 toplam tüketim yapmaktadır.2020 Mart ayının ilk 3 haftasında doğalgaz tüketimleri normal değerlerinde olup, 23 Mart Pazartesi günü toplam doğalgaz tüketimi 16 Mart Pazartesi günündeki toplam doğalgaz tüketimine kıyaslandığında, elektrikteki toplam tüketimdeki düşüşe benzer şekilde, % 21,5 azalmıştır.

Bölgemiz atıksu arıtma tesisindeki günlük atıksu debisi açısından bakıldığında, bölgemiz firmalarının toplam su debisinde 23 Mart Pazartesi günü ile 16 Mart 2020 Pazartesi günü arasında %24,2’lik bir azalma söz konusu olmuştur.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi firmalarının global tedarik zinciri kırılmalarına paralel şekilde hammadde temininde güçlükler yaşadığı, yurt dışından gelen siparişlerde azalma vb. bazı sorunlarla karşılaştığı edinilen bilgiler arasındadır. Ayrıca firmalarımızın kamu otoritelerinin Covid-19 önlemleri kapsamında yayınladığı muhtelif genelgeler doğrultusunda işgücü kapasitesini azalttığı da görülmüştür.

Bölgemiz firmalarının aylık bazda toplam elektrik ve doğalgaz tüketimleri ile 2020 Mart ayı günlük bazda elektrik-doğalgaz toplam tüketim verileri https://www.cosb.org.tr/tr/Cerkezkoy-OSB/Tuketimler link adresinden görülebilir.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi firmalarının bazılarının dünyada ve ülkemizde yaşanan koronavirüs sebebiyle üretime ara verdikleri bilinmesine rağmen, genel anlamıyla, 24 Mart 2020 Salı günü itibarıyla bölgemiz fabrikalarında üretimde bir durma söz konusu değildir.

Tüm katılımcı firmalarımızın çalışmalarını aldığımız önlemlerle en iyi şekilde sürdürmelerinin çabası içinde olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizin ve dünyanın yaşadığı bu zor günlerin en kısa sürede geçmesini diliyoruz.”

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

pendik escort