ali ertem su günüÇerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, 22 Mart Dünya Su Günü münasebetiyle bir basın açıklaması yaptı. Vatandaşlara sağlıklı bir şekilde su ulaştırmanın, Yerel Yönetimlerin en asli görevleri arasında yer aldığını belirten Başkan Ertem; “Bu vesile ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutluyor, suyun korunması için yapılacak olan her faaliyete Belediye olarak sonuna kadar destek vereceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

22 Mart Dünya Su Günü nedeni ile bir basın açıklaması yapan Başkan Ertem, suyun insan hayatındaki önemini bilen bir Belediye olarak 9 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirtti.

“SU HAYATIMIZIN KAYNAĞIDIR”

22 Mart Dünya Su Günü münasebeti ile Perşembe günü saat 14.00’de makamında basın açıklaması yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, suyun hayatımızın başlıca kaynağı olduğunu belirtti. Suyun korunması ve insan hayatı için kullanılması açısından Belediye olarak 9 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Başkan Ertem; “Çerkezköy Belediyesi olarak 9 yıldır su hususunda çok önemli çalışmalar yaptık. Çünkü biz, vatandaşlara sağlıklı bir şekilde su ulaştırmanın, Yerel Yönetimlerin en asli görevleri arasında yer aldığının bilincinde olan bir Belediyeyiz” diye konuştu.

“VATANDAŞIMIZ DA BİLİNÇLİ OLMALI”

Su hususunda Belediye kadar vatandaşın da çok bilinçli davranması gerektiğini vurgulayan Başkan Ertem; “Çerkezköy İlçesi olarak kişi başına günlük su tüketimimiz 180 litre civarında. İller Bankası kişi başına düşen su miktarını ortalama 200 litre olarak öngörüyor. Bu açıdan Çerkezköy olarak çok fazla su tüketmiyoruz. Ama yine de insanlarımız, sağlığından ve temizliğinden ödün vermemek şartı ile, su tüketimi hususunda daha bilinçli davransınlar” ifadelerini kullandı.

“2012 YILINDA 5 MİLYON METREKÜP SU TÜKETTİK”

Çerkezköy’ün 2012 yılında 15 milyon metreküp su tükettiğini belirten Başkan Ertem; “Mevcut rakam, Çerkezköy için kesinlikle tehlike arz etmiyor. Hatta bu rakamın daha da üstünde su tüketebiliriz. Şu anki nüfusumuza göre tüketilen su miktarında herhangi bir sıkıntımız yok fakat ilerleyen zamanlarda Çerkezköy’ün nüfusu 400 ile 500 bin arasında öngörülüyor. Eğer bu rakamlara ulaşırsak, Çerkezköy’de günlük ortalama 100 bin ton su tüketimi olacaktır” şeklinde konuştu.

“YER ALTI SULARINA YÖNELMELİYİZ”

Çerkezköy ve Bölgedeki sanayi kuruluşlarının yer altı sularını oldukça fazla miktarda kullandıklarını belirten Başkan Ertem; “Eskiden fabrikalar yer altı su kaynaklarını sınırsız bir şekilde kullanıyordu. Artık fabrikaların kullandığı yer altı su kuyularına da sayaç takıldı. Fabrikaların yer altı su kaynaklarından ziyade, yer üstündeki su kaynaklarını kullanmaları, vatandaşların da yer altı su kaynaklarını kullanmaları daha yararlı olacaktır” dedi.