Türkiye’deki su kaynaklarının korunmasına yönelik yapılan Su Kaşifi Projesi’nde, Türkiye’den katılan 654 okul arasında Tekirdağ’dan katılan tek okul olan Saray Güngörmez İlkokulu Türkiye 1.’si oldu. Yarışmada birinci olan Saray Güngörmez İlkokulu öğrencileri, okul Müdürü Özgür Aktaş ve öğretmenleri Nilay Diner ile birlikte Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı ziyaret etti.

ALBAYRAK’I ZİYARET ETTİLER
Türkiye’deki su kaynaklarının korunmasına yönelik yapılan Su Kaşifi Projesi’nde 1. olan Saray Güngörmez İlkokulu öğrencileri, okul Müdürü Özgür Aktaş ve öğretmenleri Nilay Diner ile birlikte Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı ziyaret etti. Avrupa’da da birçok okul arasında bir İtalyan okulundan sonra 2. sırada yer alan okul öğrencileri, projeyle ilgili Başkan Albayrak’a bilgiler sunarak 22 Mart Dünya Su Günü’ne kadar bu etkinliklerini aralıksız sürdüreceklerini, 22 Mart’ta da Su Festivali düzenlemek istediklerini dile getirdi.

‘YERALTI SU KULLANIMINI AZALTMAK İSTİYORUZ’
Öğrencilerin başarısından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek öğrencileri kutlayan Kadir Albayrak, Saray Güngörmez ilkokuluna her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Albayrak, Tekirdağ’da yılda 60 milyon metreküp su tüketimi olduğuna dikkat çekerek “Barajlar göletler yaparak yeraltı su kullanımını azaltmak istiyoruz. Tekirdağ’da 13 organize sanayi bölgemiz var, bu sanayi bölgelerimiz de sularını yeraltı kaynaklarından, kuyulardan karşılıyor. Hükümetle ortak bir proje yaparak Meriç Nehri’nden su getirip sanayi bölgelerimize bu sudan kullandırmak ve yeraltı sularının kullanımını azaltmak istiyoruz.” dedi.

Haber: Ekin Avcı