Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında yapılan defin işlemleri hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı. 2016 yılı içerisinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesince toplam 7179 cenaze kaldırılırken, en fazla defin işlemi yapılan ilçe Süleymanpaşa oldu. İl dışına en fazla cenaze nakli Çorlu’dan gerçekleştirilirken, Muratlı’da vefat eden insanların ilçe dışına herhangi bir cenaze nakil işleminin yapılmaması dikkat çekti. Çerkezköy’de ise toplam 671 cenaze için işlem yapıldığı belirtildi.Çerkezköy Havadis- Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr. Dodurka, 2016 yılında cenaze hizmetlerinde oldukça önemli yol kat edildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu;
‘İLÇELERİMİZDE MODERN MORG VE GASILHANE ÜNİTELERİ HİZMETE SOKULDU’
Henüz birkaç ilçemizde tamamlanmamış olan bu üniteler de 2017 yılı içersinde tamamlanarak hizmete girecekler. Bu ünitelerden en büyük ve kapsamlı olanı Çorlu’da, Müftülük binasının hemen yanındaki alanda inşaa edilecek.

‘2016 YILINDA ÇEŞİTLİ İLÇELERİMİZDEN DİĞER İLÇELERE VE İLLERE TOPLAM 2209 CENAZE NAKLETTİK’
Cenaze nakillerinde oldukça konforlu bir hizmet vermeye çalışıyoruz. Daha önce Tekirdağ’da nadiren yapılan il dışı cenaze nakillerinde biz bu yıl 1429 rakamına ulaştık. İklime bağlı olarak yol koşullarının imkan vermediği ya da terör olaylarının patlak verdiği durumlar dışında bu hizmetimizi aksatmadık. Nakillerin büyük çoğunluğu Marmara ve Karadeniz Bölgemize olmakla birlikte istisnasız ülkemizin tüm bölgelerine gerçekleştirildi. Cenazelerimizi soğutmalı araçlarla naklediyor, gidilen yerde defin işlemi tamalana kadar hizmetimize devam ediyoruz.

‘BU YIL THY İLE PROTOKOL YAPIP CENAZELERİMİZİ UÇAKLA NAKLETMEYİ PLANLIYORUZ’
Hem daha çabuk, daha güvenli ve daha ekonomik bir nakil yöntemi olduğu için THY Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimizi başlattık. Uçakla naklettiğimiz yerin belediyesiyle iletişime geçip cenazemizin uçaktan alınmasını ve defin işleminin yapılmasıyla ilgili tüm işlemleri belediye olarak üstleneceğiz. Belediyemiz iyi günde de, kötü günde de vatandaşımızın yanında olmaya devam edecektir.

Haber: A.Kadir Kıldıze