TESKİ Alo 185 Çağrı Merkezi hizmet vermeye devam ederken TESKİ Alo 185 Çağrı Merkezi’nin faaliyetleri hakkında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa’ya sunum yapıldı. TESKİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Alo 185 Çağrı Merkezi’nin faaliyetleri hakkındaki sunumu Destek Hizmetleri Şube Müdürü Serhat Erdur yaptı.

İSTEK VE ŞİKAYETLERE CEVAP VERİLİYOR
TESKİ Alo 185 Çağrı Merkezi hizmet vermeye devam ederken TESKİ Alo 185 Çağrı Merkezi’nin faaliyetleri hakkında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa’ya sunum yapıldı. TESKİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Alo 185 Çağrı Merkezi’nin faaliyetleri hakkındaki sunumu Destek Hizmetleri Şube Müdürü Serhat Erdur yaptı. Alo 185 Çağrı Merkezi’nin faaliyetleri kapsamında, vatandaşlardan 185 hattına telefonla gelen, büyükşehir belediyesinin hizmet hattı olan 153 hattına gelen, ilçe belediyelerinin çağrı merkezleri aracılığı ile gelen ve İnternet üzerinden doğrudan gelen istek ve şikayetlere cevap verildiği ifade edildi.

235 BİN 67 ADET İSTEK VE ŞİKAYET ULAŞTI
Vatandaşların taleplerinin sistem üzerine kaydedilerek, derhal ilgili birime iletildiği, taleplere en yakın zamanda müdahale edilerek çözüm getirildiği dile getirildi. Ayrıca çağrı merkezi personeli tarafından, merkezden gönderilen iş emirlerinin, görevli arıza ekiplerine ulaştırılması, takibi ve sonuçlanan arızaların başvuruyu yapan vatandaşlara telefonla dönüş yapılarak oto kontrolü sağlandığı dile getirildi. Sonuç itibariyle 2014 ve 2016 yılları arasında 235 bin 67 adet istek ve şikayetin çağrı merkezine ulaştığı belirtilirken, çağrı merkezine gelen istek ve şikayetlerin karşılanma oranının ise % 99,66 olduğu açıklandı.

ALBAYRAK TEŞEKKÜR ETTİ
Sunumun ardından konuşan Başkan Albayrak, “TESKİ vatandaşlara en iyi hizmeti ulaştırmak için her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Genel Müdürlük ve tüm TESKİ ilçe müdürlüklerinde bulunan ve 7 gün 24 saat görev yapan çağrı merkezi personeli sayesinde TESKİ abonelerine daha iyi hizmet verilmektedir. Gece gündüz çalışan tüm TESKİ emekçilerine ve bu çalışmaların yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.