TESKİ Genel Müdürlüğü’nün abonelerine temin ettiği içme sularının dezenfeksiyonu ve klorlanması konusunda yaptığı çalışmalar devam ederken TESKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar kapsamında, içme suyunun temini, arıtılması ve son olarak klorlanarak abonelere iletilmesinde geçen süreç hakkında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a bir sunum yapıldı.

SULARIN İÇİLMESİNDE SAKINCA YOK
TESKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar kapsamında, içme suyunun temini, arıtılması ve son olarak klorlanarak abonelere iletilmesinde geçen süreç hakkında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a bir sunum yapıldı. TESKİ Süleymanpaşa Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda yapılan sunuma TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa da katıldı. TESKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Kimya Mühendisi Deniz Aktaş tarafından yapılan sunumda, vatandaşa iletilen suyun kalitesinin en üst seviyede olması için yapılan çalışmalar anlatıldı. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe göre TESKİ’nin temin ettiği suların içilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı belirtildi.

YÜKSEK BÜTÇE AYRILDI
Toplantıda, içilebilir suyun ortaya çıkmasındaki en büyük etkenin klorlama işlemi olduğu ve bu sayede TESKİ abonelerinin sağlıklı içme suyu içtikleri belirtildi. TESKİ’nin Tekirdağ sınırları içerisinde klorlama oranının %100 olduğu ve klorlama yapılmayan hiçbir nokta bulunmadığı da dile getirildi. TESKİ Genel Müdürlüğünün halkın sağlığı için dijital klor bakiye ölçüm cihazları, otomatik klor dozajlama cihazları, temizlik, dezenfeksiyon işlemleri ve sağlıklı içme suyunun sağlanması için gerekli tüm ekipmanlara oldukça yüksek bütçe ayırdığı vurgulandı.

BROŞÜR DAĞITILDI
TESKİ ve Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kurumlar arası işbirliği kapsamında, vatandaşların bilgilendirilmesi için ortak çalışmalar yapılırken sağlıklı içme suları hakkında el broşürleri hazırlanarak vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla dağıtıldığının da belirtildiği toplantıda, TESKİ’nin sağlıklı içme suyu temini için yaptığı çalışmalar kapsamında, okulların içme suyu depolarının temizlendiğinden de bahsedildi.

TESKİ EMEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ
Normal şartlarda halkın içme suyu ihtiyacının damacana, arıtma cihazı, şişe su, kaynatma gibi bireysel yöntemlerle giderilemeyeceği, TESKİ abonelerinin musluklarından temiz ve güvenilir su akmasını sağlamanın, TESKİ’nin en önemli görevi olduğu söylendi. Yakın bir zaman önce Halk Sağlığı Kurumunun istatistiklerine göre Tekirdağ’ın sağlıklı içme suyunda örnek il olduğunun da belgelendiği hatırlatıldı. Yapılan sunumun ardından Başkan Albayrak, Tekirdağ halkının bu derece güvenli bir şekilde sağlıklı su içiyor olmasından dolayı memnuniyetini belirtirken, bu çalışmalarda emeği geçen tüm TESKİ emekçilerine teşekkür etti.