REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Trakya Kent Konseyi Birliği’ne yeni başkan

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Trakya Kent Konseyi Birliği’ne yeni başkan
450
05 Kasım 2019 - 10:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya Kent Konseyleri Birliği 2019 Sonbahar Toplantısı Edirne Belediyesi ve Edirne Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Trakya Kent Konseyleri Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı Edirne Makine Mühendileri Odası’nda yapıldı. Kongreye Kapaklı’yı temsilen Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir ve Yürütme Kurulu Üyesi Burak Ceyhun katıldı. Toplantı sonunda gerçekleştirilen seçimlerde, dönem başkanlığına Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz seçildi.

ÇEVRE SORUNLARI TARTIŞILDI

Toplantının ilk oturumunda Trakya’da kirliliğin yarattığı çevre sorunları ve canlı sağlığına yönelik tehlikeler, gıda güvenliğine etkileri toplantının ilk bölümünde görüşüldü ve tartışıldı. Genel Kurul Toplantısı’nın ikinci oturumunda; Sağlıklı Kentler ve Güvenilir Gıda için neler yapılabilir bölümünde de Mahalle Meclisleri ile üretici ve tüketicilerin örgütlenme yöntemleri görüşülüp tartışıldı.

‘’MÜCADELEMİZE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ’’

Toplantının ardından Trakya Kent Konseyleri Birliği adına açıklamada bulunan Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir; ‘’Doğal varlıklarımızı korumak ve gelecek kuşaklara koruyarak taşımak hepimizin öncelikli anayasal sorumluluğudur. Bölgemizdeki denizlerin, sulak alanların, doğal varlıklarımızın korunması, flora, fauna ve yaşam için büyük bir önem taşımaktadır. Saros körfezini korumadan Trakya’yı koruyamayız. Trakya ekolojisinin tahribatına yol açacak Saros Sazlıdere FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi Bilirkişi incelemesine Trakya Kent Konseyleri olarak aktif şekilde katılınmıştır.   Bilime, hukuka ve akla dayalı mücadelemizi her şart ve koşulda kararlılıkla devam ettireceğiz. Dünyada temiz su kaynakları her gün azalırken ve ülkemizin su fakiri olduğu bir dönemde yeraltı ve yüzey su kaynaklarının korunması oldukça önemli hale gelmiştir. Kirli sanayinin alıcı ortama deşarjı ettikleri atıklar su kaynaklarını kirletmekte ve yok etmektedir. Kirletenlere karşı etkin idari tedbirler uygulanarak kirliliğin kaynağında engellenmesi, kirletenlerin yargılanması bölge halkının talebidir.’’ dedi.

‘’ÇEVRE KİRLİLİĞİ NEDENİYLE BÖLGEDEKİ HASTALIKLARDA ARTIŞ VAR’’

Çevre kirliliği nedeniyle bölgedeki hastalıklarda artış yaşandığını belirten Özdemir, ‘’Tüm kirliliklerin çevre ve can sağlığı sorunu olduğu ve buna bağlı olarak bölgedeki hastalıkların artışı ve erken ölümlerde görülen artışlar bilim insanları tarafından açıklanmıştır. Yapılan araştırmalarda Trakya bölgesi bazı su kaynaklarında radyoaktif kirliliği normalin 4 katı fazla olduğu belirtilmiştir. Ayrıca çevre kirliliğinden bağımsız olamayacağı belirtilen kanser vakalarındaki artış dikkat çekici olup, tüm yetkililerin bu konuda çalışma yapmaları ve bu çalışmaları sonuçları ile birlikte kamuoyu ile paylaşmaları gerekmektedir. Güvenli gıda temiz su temiz toprak temiz hava tüm canlıların yaşamsal hakkıdır. Gelecek nesillere bırakılacak en büyük mirastır. Kirliliğin gıda üzerindeki etkileri tartışılmış olup güvenilir gıdaya ulaşmak bölge insanımızın talebi olup, bu konuda Trakya Kent Konseyleri Birliği , Trakya Platformu ile birlikte yaygın ve kitlesel mücadeleyi bilim ve hukuk çerçevesinde yürütecektir. Yerel yönetimlerin demokratik ve katılımcılık anlayışıyla Mahalle Meclisleri oluşumlarını süratle hayata geçirmeleri, kentin kentli ile birlikte yönetimini sağlayacaktır. Bu Mahalle Meclislerinin tüm Trakya’da yerel yöneticilerin yaygınlaştırmasında Belediyelere önemli görevler düşmektedir.’’ İfadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.