TürkAkım Projesinde birinci hattı Kıyıköy açıklarına kadar döşeyen Pioneering Spirit, 8 Haziran Cuma günü Rotterdam Limanı’ndan Karadeniz’e doğru yola çıktı. Moskova’da Türk gazetecilere yönelik düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen, “Daha önce TürkAkım’ın birinci hattının tamamını, ikinci hattının ise Rusya-Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgeleri sınırına kadar olan 224 kilometrelik kısmını inşa eden Pioneering Spirit, birinci hattı Kıyıköy’e kadar getirdikten sonra başka bir çalışma için Kuzey Denizi’ne gitmişti. Oradaki çalışmasını da başarıyla tamamlayan gemi, TürkAkım için şimdi yeniden Karadeniz’e dönüyor. Boru döşeme faaliyetine kaldığı yerden devam edecek olan Pioneering Spirit, ikinci hattı da Kıyıköy sahiline ulaştıracak” dedi.

TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen Dünya’nın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit’in TürkAkım’ı tamamlamak üzere Rotterdam Limanı’nda Kıyıköy’e doğru yola çıktığını açıkladı.
DEV GEMİ KIYIKÖY’E DOĞRU YOLA ÇIKTI
Moskova’da Türk gazetecilere yönelik düzenlenen basın toplantısında TürkAkım Projesinde gelinen durum hakkında açıklamalarda bulunan Esen, şu bilgileri paylaştı:
Açık denizde döşenen boru hatlarından Türkiye’ye doğalgaz sağlayacak olan ilk hat Türkiye kıyısına ulaştı, Kıyıköy’ün birkaç kilometre açığında bekliyor. İkinci hat 224 kilometre ilerleyip Türkiye-Rusya Münhasır Ekonomik Bölge sınırına ulaşmıştı.
– Pioneering Spirit, TürkAkım’ı oluşturan hatlardan ikincisini tamamlamak üzere 8 Haziran Cuma günü Rotterdam Limanı’ndan Karadeniz’e doğru yola çıktı. Pioneering Spirit, birinci hattı Kıyıköy’e kadar getirdikten sonra başka bir çalışma için Kuzey Denizi’ne gitmişti. Oradaki çalışmasını da başarıyla tamamlayan gemi, TürkAkım için şimdi yeniden Karadeniz’e dönüyor. Boru döşeme faaliyetine kaldığı yerden devam edecek olan Pioneering Spirit, ikinci hattı da Kıyıköy sahiline ulaştıracak.
– Kara hatlarından BOTAŞ tarafından yapılacak ve Türkiye şebekesine Lüleburgaz’da bağlanacak olan ilki için ÇED süreci tamamlandı.
Kara hatlarından Avrupa’ya ilerleyecek ikincisi için Gazprom ve BOTAŞ ortak şirketinin (TürkAkım Gaz Taşıma AŞ) kurulmasına ilişkin protokoller geçtiğimiz hafta imzalandı. İkinci kara hattının da bu çerçevede hızla ilerlemesini bekliyoruz.
Doğalgazı Avrupa’ya götürecek hattın olası güzergâhı olarak halen Yunanistan ve Bulgaristan seçenekleri masada duruyor.

RUSYA KARA ÇIKIŞI
-Anapa’daki kara çıkışı tesisinin inşaatı artık neredeyse tamamlandı. Son rötuşları yapılıyor. Yıl sonuna dek işletime girmeye hazır olacak.
-Kara çıkışı tesisinin çevresindeki geçici inşaat alanlarının yeniden yeşillendirilmesine bu yaz başlanacak.
-Russkaya Kompresör İstasyonu da işletime hazır ve standby konumunda bekliyor.
KIYIKÖY’DE SON DURUM NE?
Kıyıköy’de alım terminalinin inşaat sahasında hazırlıklar tamamlandı.
Karada döşenecek borular Kıyıköy’e aktarılmaya başlandı.
Kıyı geçişini yapacak olan Boskalis şirketi inşaat öncesi etütlerini tamamladı ve inşaata başlamaya neredeyse hazır.
Pioneering Spirit gibi Allseas şirketine ait Lorelay gemisi 2018 4. çeyrekte Kıyıköy kıyısına gelecek ve sığ sularda boru döşeyip boru çekme işlemini tamamlayacak. Lorelay’ın buradaki işi birkaç haftada tamamlanacak.

TÜRK AKIMI’NIN TÜRKİYE İÇİN EKONOMİK GELİRİ OLACAK

TürkAkım Projesinin Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini ve Türkiye açısında önemli getirileri olacağını ifade eden Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Alexey Grivach, şöyle konuştu:
“Türkiye halen Rus doğalgazının en büyük alıcılarından biri. Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Rusya Türkiye’ye 29 milyar doğalgaz tedarik etti. Yani Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 55’ini Rusya karşıladı. Bildiğiniz gibi Rus doğalgazı Türkiye’ye Batı Hattı ve Mavi Akım olmak üzere iki hattan geliyor. Yine geçtiğimiz yıl bu iki hattın kapasitelerinin yüzde 90’ından fazlası kullanıldı.
Rus doğalgazının yarıya yakını, Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan’dan geçip Türkiye’ye ulaşan Batı Hattı üzerinden geliyor. Ukrayna ile uzun yıllardır transit konusunda dönem dönem sorunlar yaşanıyor. 1998 yılında Rus doğalgazının yüzde 90’ı Ukrayna üzerinden transit aktarılıyordu. Bugün bu oran yüzde 40’lar düzeyine inmiş durumda, ancak bu oran dahi hala çok yüksek.
Rusya için uzun vadeli sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmek bir enerji güvenliği meselesi. Türkiye de bu sözleşmelerin muhatapları arasında başı çekiyor.
TürkAkım boru hattı saydığım bu transit risklerine çare olacak. İlk hat Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlarken ikinci hat da Güney ve Güneydoğu Avrupa için aynı işlevi görecek. Gelecekte Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı artarsa bunu karşılayabilecek kapasite yaratmanın yanı sıra, Türkiye için ekonomik açıdan getirileri de olacak.”