Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Eğitim sisteminde istenilen düzeyde değiliz’ açıklamasına rağmen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eğitim sisteminde bir değişiklik yapmadığını ifade etti. Varma, Tekirdağ’da İl Milli Eğitim Müdürü’nün değiştiğini ancak yerine liyakat sahibi olmayan, iktidara yakın sendikalı olan başka bir müdürün atandığını belirterek duruma tepki gösterdi ve değişen bir şey olmadığını belirterek; “Eski tas, eski hamam” ifadelerini kullandı.

 

Gazete Havadis- Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, Tekirdağ genelinde yapılan atamalarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak atamalara tepki gösterdi. İşte Varma’nın yaptığı basın açıklaması;

 

“Eskiden Edirne’de harap bir hamam varmış. Vakıf yöneticileri hamamı incelemiş ve yıkılıp yeniden yapılmasına karar vermiş. İhale edilmiş ve bir müteahhit en ucuz fiyatı verip ihaleyi almış. Hamamı yıkıp yeniden yapmadan biraz onarım ve cilalama ile hamamı yeni gibi yaparım diye düşünmüş. Kısa süre sonra işin bittiğini söylemiş. Vakıf yöneticilerine haber vermiş. Vakıf ise akıllı bir memurunu göndermiş. Memur müteahhittin çevirdiği dolabı anlamış. Bu hamam yıkılıp yeniden yapılmamış demiş. Müteahhit ne kadar anlatsa da memuru ikna edememiş.

O sırada memurun gözüne hamamın tasları ilişmiş. Müteahhit hamamın taslarını bile değiştirmemiş. Memur adama dönüp İŞTE, ESKİ HAMAM ,ESKİ TAS. demiş.

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılına yaklaşırken Sayın Cumhurbaşkanımızın da “Eğitimde istenilen yerde değiliz diyerek” eleştirdiği eğitim sistemimizde, Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi olarak geçmişte, şimdi ve gelecekte de şapkamızı önümüze koyarak durum tespiti yapıp ve yanlışları dile getirmek adına var gücümüzle çalışıyoruz, çalışacağız.

 

2014 yılında binlerce yöneticiyi, BİR GÜNDE YERİNDEN ETTİREN SİSTEMLE ATANAN MÜLAKATLI ,MALUM-SENLİ MEVCUT MÜDÜRLERİN bugünlerde dört yıl daha görevlendirilmeleri yine VİCDANLARI KANATACAKTIR.

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk beyefendi “Bizler doğmamış çocuklar için yatırım yapacak, gelecek için tohum saçacağız. Sistemi EHLİYET üzerine inşaa edecek, İŞİ EHLİNE teslim edeceğiz” diye belirtmiş olsa da 2014 yılında sınava girmeden sadece mülakatla ve sendika değiştirip atananların bugün tekrar yöneticilik sürelerinin uzatılması ESKİ HAMAM ESKİ TAS deyiminin yıllar sonra tekrar yaşandığını açıkça göstermektedir.

Sayın bakanımız, İŞİ EHLİNE teslim edeceğiz diyerek YÖNETİCİ ATAMAYA SINAV getirmiş olmasına rağmen 2014 yılında binlerce yöneticiyi bir günde yerinden ettiren sistemle atanan mülakatlı mevcut yöneticilerin sadece EK 1 formuna göre tekrar aynı yerine veya a koltuğundan kalkıp b koltuğuna görevlendirilmeleri ESKİ HAMAM ESKİ TAS sözünü bugünde yaşatmaktadır. Değişenin sadece SAYIN BAKAN, ilimizde de İl Müdürü olduğu, sistemin ve sistemden faydalananların değişmediği açık ve net görülmektedir.

Öyleki, bu liyakatsiz sistemden faydalanıp makam sahibi olanların değişmediği şurada da açıkça görülmektedir. 2 milyon 700 bin öğrencisi olan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Adayların EK 1 Değerlendirme sonuçlarını GİZLEMEDEN HERKESE AÇIYORSA ve 185 bin öğrencisi olan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü EK 1 sonuçlarını YAYINLAYAMIYORSA İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hiç bir şeyin değişmediği görülmektedir. Bakanlıkta Sayın Bakanımız gibi ilimizde de Sayın İl Müdürümüzün değiştiği başka bir şeyin değişmediği görülmektedir.

Sayın Valim, Sayın İl Milli Eğitim Müdürüm;

Bunun sonucunda , şeffaf olunmayan her alanda sıkıntıların yaşanacağı, katkı sağlamak isteyenlerin sizlere güvenemeyeceği ve vicdanların kanayacağı durumlar ortaya çıkacaktır. Şeffaf olunmaz ise Ek 1 formundan yüksek puan toplamak için son bir yılda hatta iki üç aydır kendisine ödül yazdırmak için sıraya giren yöneticilerin de olacağını düşünerek araştırılması gerekmez mi? Son iki aydır kaç tane yöneticinin ödül aldığı biliniyor mu?”