vatandasKahve ziyaretlerini sürdüren AKP İlçe Teşkilatı’nın bu kez durağı, Evreşe Kıraathanesi oldu. GOP Mahallesi’nde bulunan Evreşe Kıraathanesi’nde vatandaşlarla buluşan, AKP İlçe Teşkilatı vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Çerkezköy’deki sorunlardan çok ülkedeki mevcut durumdan şikayetçi olan vatandaş; “Daha önce AKP’ye oy verdim ama bundan sonra oyunu vermeyeceğim. Yakında zamlardan nefes bile alamayacağız. Keşke AKP’ye oy vermeseymişim. Artık önümüzü göremeyeceğiz” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Çerkezköy İlçe Teşkilatı, vatandaşların sıkıntılarını dinlemek amacıyla gerçekleştirdiği kahvehane ziyaretlerine bu kez Gazi Osman Paşa Mahallesi’nde devam etti.
EVREŞE KIRAATHANESİ’NDE ‘VATANDAŞ’ KONUŞTU
İlk olarak Evreşe Kıraathanesi’ni ziyaret eden partililer, vatandaşlarla bir araya gelirken, her hangi bir sıkıntı ya da şikayetlerinin olup olmadığını sordu. Partililer ve vatandaşlar, bir süre sohbet ederken, bir vatandaşın iskanla ilgili yaşadığı sıkıntıları dile getirmesi üzerine Belediye Başkanı Ali Ertem konuyla ilgili açıklamada bulundu.
“DAİRE ALMADAN ÖNCE BİZE DANIŞIN”
Daire alacak vatandaşların, iskan konusuna dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Ali Ertem, “Vatandaşlarımız, sıkıntı yaşamamak için, daire almadan önce belediyeye gelip bizlere sorsun. Nasıl ki araba alırken her şey soruluyor, daire almadan önce de sormanız lazım. Bizde müteahhitlerin sicilleri var. Kimin neyi nasıl yaptığını biliyoruz. O yüzden vatandaşları yönlendirebiliyoruz. Alma dersek zaten almayın. Al dediğimizde de sonuna kadar arkasında dururuz. Bu konuda yapılan sözleşmeler de çok önemli. Müteahhitlerin de üzerine düşen görevi yapması lazım” şeklinde konuştu.
İSKAN ALMAK MÜTEAHHİDİN GÖREVİ
Belediyenin iskan almakla ilgili bir alakasının olmadığını da hatırlatan Ertem, “İskan almak müteahhidin görevi. Bizle bir alakası yok. Ayrıca zorla gelip iskan al deme şansımız da yok. Yasa bize bununla ilgili bir yetki vermiş değil” dedi.
SIKINTIYA GİRMEMEK İÇİN DİKKAT EDİN
Ertem ayrıca, vatandaşları işini tam anlamıyla yapmayan müteahhitlere karşı bir kez daha uyardı ve “Bugün 100 metrekare bir dairenin maliyeti en kötü 60 bin TL. Biri çıkıp da ben 59 bin TL’ye veriyorum derse, arkasında mutlaka bir şey vardır. O yüzden dikkat edin. Arsa sahiplerinin de bu konularda dikkatli olması lazım. Bazı müteahhitler yüzde 20’lik yere yüzde 40 veriyor. Çerkezköy’de en iyi müteahhit 5 daire verirken, başkası gelip aynı yerde 7 daire veriyor. Sonra ne sigortasını ödüyor ne de başka bir şey yapıyor. Böyle olunca da vatandaş sıkıntıya giriyor. Önce arsa sahibi sonra da vatandaş dikkat edecek. Böyle olursa bu şahıslar aramızdan temizlenir” dedi.
“ÇALIŞMALAR BU YIL DA DEVAM EDECEK”
Bir vatandaşın, “Çerkezköy’ü son zamanlarda iyi görüyoruz” demesi üzerine konuşan Ali Ertem, özellikle üst yapı çalışmalarına son 1-2 yıldır hız verdiklerini hatırlatarak, “elektrik, doğalgaz, PTT gibi altyapı çalışmaları, üst yapı çalışmalarını etkiliyordu. Bunlar bitince biz de güzelleştirme çalışmalarına hız verdik. Çalışmalarımız bu yıl da devam edecek. Çerkezköy modern bir kent olma yolunda hızla ilerliyor. İmar şartlarının tümünü de uyguluyoruz. Çerkezköy’de farklı farklı binalar göremezsiniz. Yeni yerleri de imara açmadık. Bunu yaparken mahallelerin kendi kendine gelişmesini amaçladık. Çerkezköy’de güzel ve sağlam binalar yapılıyor” ifadelerini kullandı. Ertem ayrıca, G.O.P. Mahallesi’nin gerek altyapı, gerek ulaşım konusunda en iyi imkanlara sahip mahallelerden biri olduğunu belirtirken, mahallenin bundan sonra daha da güzel olacağını söyledi.
“BAŞBAKAN BU ÜLKE İÇİN KÖTÜ BİRŞEY YAPMAZ”
Ziyaret esnasında, çözüm süreci ile ilgili konuşan İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, bazı kişilerin bu konuda vatandaşların aklını karıştırabileceğini savunurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülke için kötü bir şey yapmayacağını vurgulayarak, “Bu konuda fazla teferruata gerek yok. Bu süreç, Türkiye’nin maddi manevi tüm gücünü tüketti. 500 milyar dolar harcandı. Sizler de ülke düşmanlarının oyununa gelmeyin. Bu ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamak tek temennimiz” diye konuştu.
“BU KADAR  VERGİ VE ZAMMI DAHA ÖNCE GÖRMEDİM”
Ziyaret esnasında, bir vatandaşın “54 yaşındayım bu kadar vergi görmedim. 2-3 ayda bir zam geliyor” diyerek vergi ve zamlardan şikayet etmesi üzerine, cevap veren Ali Ertem, bunun doğru olmadığını ve AKP hükümetinin, Cumhuriyet tarihinde ilk vergi indirimi yapan hükümet olduğunu söyledi.
“BUNDAN SONRA AKP’YE OY VERMEYECEĞİM”
Bir başka vatandaş da, daha önce AKP’ye oy verdiğini ancak bundan sonra oyunu vermeyeceğini dile getirerek, “Yakında zamlardan nefes bile alamayacağız. Keşke AKP’ye oy vermeseymişim. Artık önümüzü göremeyeceğiz” dedi. Bu esnada, bazı vatandaşlar da hayvancılık ve diğer alanlarda vatandaşların yaşadığı sıkıntıları hatırlatırken, Başkan Ertem, gıda, ilaç gibi alanlarda verginin düştüğünü ve birçok ürünün geçmişe oranla ucuzladığını söyledi.
“GEÇİM SIKINTISI HAD SAFHADA”
Bunun üzerine bir vatandaş, “Asgari ücret 2002 yılından beri yüzde 5’i geçmedi” diyerek geçim sıkıntısının had safhada olduğuna dikkat çekerken, partililer bunun üzerine alım gücünde en az 3 kat iyileşme olduğunu öne sürdü.
“EVİ GEÇİNDİREMEZKEN, ARABAYI NASIL ALIP SATALIM”
Bir partilinin, 2002 yılından önce araç alım satımında alınan meblağının şu an oldukça düşük olduğu örneği üzerine ise vatandaş, “Biz evi zor geçindiriyoruz, arabayı nasıl alıp satalım” dedi. Burada bir süre daha vatandaşların sorularını yanıtlayan ve sıkıntılarını dinleyen partililer, ardından civardaki kahvehaneleri de gezerek vatandaşlarla bir araya geldi. Ziyaretlerde Belediye Başkanı Ali Ertem, Belediye Başkan Yardımcıları Gökhan İnce, Habib Bilgin, İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer yer aldı.