22222

Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe eski Başkanı Mustafa Ordu, görevden alınmasının ardından basın açıklaması yaptı. Devir teslim töreninde de dile getirdiği gibi MHP İlçe Teşkilatı yeni Yönetimini sonuna kadar desteklediğini belirten Mustafa Ordu; “Vatandaşlar sert bir şekilde muhal
efet ettiğim 1445-1446 adalardaki imar plan değişikliği yüzünden mi, bir sanayi kuruluşuna hibe edilen 6 bin dönüm arazi yüzünden mi yoksa Bağlık Mahallesi sakinlerinin haklarının tek bir şahsa peşkeş çekilmesine yönelik alınan karara ettiğim muhalefet yüzünden mi görevden alındığımı merak ediyor” dedi.

Genel Merkez tarafından geçtiğimiz hafta ani bir şekilde görevden alınan MHP Çerkezköy İlçe eski Başkanı Mustafa Ordu, Pazartesi günü saat 13.30’da çalışma ofisinde basın açıklaması yaptı.

“YENİ YÖNETİMİN ARKASINDAYIM”

Görevden alınmasının Genel Merkezin tasarrufu olduğunu belirten Ordu; “18 Mart günü tarafıma gelen bir yazıda, görevden alındığımı ve görevi yeni atanan İlçe Başkanına devretmem gerektiği bilgisini aldım. Devir teslim töreninde de söylediğim gibi yeni atanan Yönetime başarılar diliyorum ve kendilerini sonuna kadar destekliyorum. Çünkü MHP’ye katacakları en ufak bir katkı bile beni mutlu eder. Ancak bazıları bu olaydan kendilerine pay çıkarmaya kalkışıyor. Bu şahısların amacı, yeni atanan Yönetime zarar vermekten başka bir şey değildir” diye konuştu.

“DELEGE ÇALMAYA ÇALIŞANLAR VAR”

Ordu, ismini açıklamadığı bir kişinin, MHP delegelerini aradığını ve delegeleri kendi partisine davet ettiğini belirterek; “Bir arkadaş partimizin delegelerinden birisini aramış ve kendisine; “Artık Mustafa Ordu yok. Sen de MHP’yi bırak ve bizim aramıza katıl. Seni partimizden Belediye Başkanı Adayı yapalım’ diyor. O arkadaşa soruyorum, sen İlçe Başkanı mısın da partinin Belediye Başkan Adayını belirliyorsun? Diğer partilerden Delege çalmaya çalışıyorsun? Bir daha böyle bir şey olursa ismini de açıklayacağım o arkadaşın” ifadelerini kullandı.

“HANİ VEKİL BEY’İN HABERİ YOKTU?”

Kamuoyunda kendisinin neden görevden alındığının merak konusu olduğunu belirten Ordu; “Vatandaş doğal olarak merak ediyor, acaba bu adam hırsızlık mı yaptı, yolsuzluk mu yaptı da görevden alındı diye. Ben görevden alındığımı haber alır almaz İl Başkanını aradım ve kendisi bana olayla ilgili bilgi sahibi olmadığını söyledi. Ardından İl Başkanımız Milletvekili Sayın Bülent Belen’i aradı ve kendisi de İl Başkanımıza olayla ilgili bilgi sahibi olmadığını söyledi. Sayın Belen’e sormak istiyorum, madem görevden alındığımı bilmiyordun, neden karar açıklanmadan 2 gün önce birilerini arayıp da, ‘Ordu’yu görevden aldık. İstediğiniz oldu. Şimdi elinizi taşın altına koyun’ gibi ifadeler kullandın?” şeklinde konuştu. Ordu ayrıca başka bir ismin de birilerini arayarak; ‘Artık Mustafa Ordu partide yok. Tekrar MHP’ye geri dön. Sen bizim Belediye Başkan Adayımızsın’ dediğini belirterek; “Bu arkadaşa seslenmek istiyorum. Sen Partinin İlçe Başkanı mısın da Belediye Başkan adayını belirliyorsun? Başkan adayını belirlemek İlçe Başkanının işidir” dedi.

“KARARA SAYGILIYIM, ANCAK…”

Görevden alınmasının Genel Merkezin tasarrufu olduğunu ve alınan karara sonuna kadar saygı duyduğunu yineleyen Ordu; “Benim doğru bulmadığım nokta, bu kararın arkamdan iş çevrilerek alınmasıdır. Keşke daha açık bir şekilde alınsaydı bu karar. Bu konu hakkında kamuoyunun merakını da gidermek adına Genel Merkezimizin en kısa zamanda açıklama yapacağını düşünüyorum” dedi.

“MUHALEFETİMDEN ÖTÜRÜ GÖREVDEN ALINDIĞIMI DÜŞÜNÜYORLAR”

Vatandaşların kendi aralarında görevden alınma nedenlerini değerlendirdiklerini de belirten Mustafa Ordu; “Vatandaşlar sert bir şekilde muhalefet ettiğim 1445-1446 adalardaki imar plan değişikliği yüzünden mi, bir sanayi kuruluşuna hibe edilen 6 bin dönüm arazi yüzünden mi yoksa Bağlık Mahallesi sakinlerinin haklarının tek bir şahsa peşkeş çekilmesine yönelik alınan karara ettiğim muhalefet yüzünden mi görevden alındığımı merak ediyor. Doğal olarak da kaygı duyuyorlar. Ama vatandaşlara sesleniyorum. Hiç kimse merak etmesin, benden sadece unvanımı aldılar. Ben Çerkezköy’de yaşayan ve vergi veren her vatandaş gibi mücadele etmeye devam edeceğim” diye konuştu.

“ALLAH RIZASI İÇİN Mİ VERİLDİ?”

Vatandaşların kaygılarında sonuna kadar haklı olduğunu belirten Ordu; “Acaba 60 dönümlük arazi bir sanayi kuruluşuna Allah rızası için mi verildi? 1445 ve 1446 adalardaki imar plan değişikliği herhangi bir eğitim ya da sağlık kurumu için mi yapıldı? Yoksa o da mı Allah rızası için yapıldı? Peki Bağlık’taki vatandaşların hakkı, tek bir şahsa Allah rızası için mi verildi?” ifadelerini kullandı.

“ORTADA 200 MİLYON LİRALIK RANT VAR”

Bahsettiği 3 konunun maddi değerinin neredeyse 200 Milyon TL olduğunu belirten Ordu; “Bu da demek oluyor ki, yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı Çerkezköy’de, her aileyi 4 kişi sayarsak ortalama 50 bin ailenin yaşadığı Çerkezköy’de, bu 200 Milyon TL’lik rant sadece 3 aile arasında paylaştırıldı. Geriye kalan 49 bin 997 aileye ise bir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

“KENDİLERİNİ AKLASINLAR”

Bahsetmiş olduğu konuları canı pahasına dile getirdiğini belirten Ordu; “Eğer Sayın Belediye Başkanı ve Değerli Meclis Üyeleri, almış oldukları kararların yasal çerçevede olduklarına inanıyorlarsa, gitsinler kendilerini mahkemede aklasınlar” dedi.

“İPTAL DAVASI AÇACAĞIM”

1445 ve 1446 adalardaki İmar Plan Tadilatı için alınan Belediye Meclis kararına daha önce itiraz ettiğini belirten Ordu; “Maalesef Belediye Meclisi bizim itirazımızı almış olduğu kararla reddetti. Fakat mahkeme tarafından bize gelen tebligatta, kararın iptali için yargı yolunun açık olduğu yazıyor. Ben de vatandaşlık görevimi icra edeceğim ve alınan kararın iptali için İdari Mahkemeye İptal davası açacağım” diye konuştu.

“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANIYOR”

Belediye Başkanı’ndan bir talebinin daha olduğunu belirten Ordu; “Vatandaş vergi vermekten mahvolduk diye ortalıkta geziniyor. Kapaklı, Karaağaç ve Veliköy Belediyeleri vatandaşların su borçlarını takside bağladı. Ancak Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Ali Ertem halen daha vatandaşın su borcunu takside bağlamadı. Biz konu hakkında Çerkezköy Belediyesi’ne 28 Şubat 2013 tarihinde bir dilekçe verdik. Belediye Başkanı vatandaşların su borcunu takside bağlamamakla, görevi kötüye kullanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“49 SAYFALIK KANSER RAPORU HAZIRLADIK”

Çerkezköy’de kullanılan içme suyunun kansere neden olduğunu sürekli dile getirdiğini belirten Ordu; “Bir yandan bu konuyu gündeme getirirken diğer yandan da konu ile ilgili Ergene Havzası Çevre Kirliliği adı altında 49 sayfalık bir rapor hazırladık. Ayrıca Trakya Çevre Planı ve TRAKAP adı altında 28 sayfalık bir rapor hazırladık. Biz sıradan bir vatandaş olarak da rantçılara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kimsenin bundan şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞIN HAKKINI DEMİRBAĞ’A HELAL EDEMEM”

AKP Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ’ın ‘Mustafa Ordu’ya hakkımı helal ediyorum’ gibi söylemlerde bulunduğunu ifade eden Ordu; “Eğer Sayın Demirbağ ile geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz ticaret esnasında, birbirimize hakkımız geçmişse ben de kendisine hakkımı helal ediyorum. Ancak, Bağlık Mahallesi’nde üşüyen çocukların hakkı olan kömürü kendi deposuna indirerek, kendi adamlarına dağıtması sonucunda oluşan hakkı kendisine helal edemem. Sırf Ali Ertem benden tazminat parası alacak diye Mahkemeye gelip de yalancı şahitlik yapması ve yalan yere yemin etmesi sonucunda doğan hakkı kendisine helal edemem. Bunlar affedilecek olaylar değil” dedi.

“EŞŞEK BİLE İLÇE BAŞKANI’NDAN DAHA DEĞERLİDİR”

Son olarak ilçe Başkanlığı görevi hakkında açıklamalarda bulunan Ordu; “Bir siyasi partinin İlçe Başkanlığı, Türkiye’de yapılmayacak işler arasında birinci sırada yer alıyor. Çünkü İlçe Başkanı’nın hem toplum arasında hem de partililer arasında bir eşek kadar değeri yoktur. Eşeğe bile yeri gelir saman verirler fakat İlçe Başkanı’na samanı bile çok görürler. Ben şahsım adına konuşuyorum, yeri geldi cebimdeki ilaç parasını vatandaşa verdim, kendim aç yattım ama yine de bir kıymetim olmadı” diye konuştu.