15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ’den alınan bina müftülüğe tahsis edilmiş, daha sonra ise Çerkezköy’deki okul ve derslik yetersizliği nedeniyle bu binanın Milli Eğitim’e devredilmesine karar verilmişti. Binanın Milli Eğitim’e geçmesinin ardından ise Atatürk İlkokulu’nun rahatlatılması amacıyla, binanın Atatürk İlkokulu C Blok olarak hizmet vereceği gündeme geldi. Bu durumda Atatürk İlkokulu’nda eğitim öğretime devam eden öğrencilerin bir kısmının yeni binaya geçirilmesi planlanırken, öğrenci velilerinin duruma tepki göstermesinin üzerine Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Konferans Salonunda, yetkililer ve velilerin katılımı ile bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda velilerin istek ve şikayetlerini dinleyip not alan yetkililer, yapılması planlanan değişikliklerin velilerin istekleri doğrultusunda yapılacağını belirtti.

YETKİLİLER VE VELİLER KATILDI
Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen istişare toplantısına Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, AKP Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Atatürk İlkokulu Müdürü Yakup Dönmez, Atatürk İlkokulu Okul Aile Birliği, öğretmenler, öğrenci velileri ile servis şoförleri katıldı.

VELİLER ENDİŞELİ
15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ’den alınan bina müftülüğe tahsis edilmiş, daha sonra ise Çerkezköy’deki okul ve derslik yetersizliği nedeniyle bu binanın Milli Eğitim’e devredilmesine karar verilmişti. Binanın Milli Eğitim’e geçmesinin ardından ise Atatürk İlkokulu’nun rahatlatılması amacıyla, binanın Atatürk İlkokulu C Blok olarak hizmet vereceği gündeme geldi. Bu durumda Atatürk İlkokulu’nda eğitim öğretime devam eden öğrencilerin bir kısmının yeni binaya geçirilmesi planlanırken, öğrenci velilerinin duruma tepki göstermesinin üzerine yetkililer ve velilerin katılımı ile gerçekleştirilen istişare toplantısında istek ve şikayetlerini dile getiren veliler, çocuklarının tekli öğretim veren bir okulda eğitim görmesini istediklerini ancak bu durumun dönem ortasında gerçekleşmesinden endişe duyduklarını, ayrıca ilkokul çağındaki çocuklar için bu binanın bahçesinin yetersiz olduğunu dile getirdi.

DEĞİŞİKLİKLER VELİLERİN İSTEKLERİ DOĞRULTUSUNDA YAPILACAK
Veliler ayrıca evleri ve yeni okul arasındaki mesafenin artmasından dolayı sıkıntı yaşayacaklarını dile getirirken, servis şoförleri de servis düzenlemelerinin değişmesi gerekeceğinden bazı aksaklıklar yaşanabileceğini ve bu durumda da öğrencilerin mağduriyet yaşayabileceğini belirtti. Veliler, yeni binaya geçişin gelecek döneme ertelenmesini talep ederken yetkililer ise gelecek dönemde Atatürk İlkokulu’nun bir bölümünü oraya taşıma imkanları olamayabileceğini, binanın yeni bir okul olarak açılması gerekebileceğini ve bu durumda Atatürk İlkokulu’nun rahatlatılamayacağını dile getirdi. Velilerin talep ve şikayetlerini tek tek not alan yetkililer, konuyla ilgili olarak yapılması planlanan değişikliklerin, yapılabilecek en makul şekilde velilerin istekleri doğrultusunda yapılacağını belirtti.

HEM PASTAM DURSUN, HEM KARNIM DOYSUN
Toplantıya katılan bazı veliler, hem çocuklarının tekli eğitime geçip yeni binada eğitim görmelerini istediklerini, hem de bunun dönem ortasında yapılmasından duydukları endişeyi dile getirirken, orta yolun bulunmasına yardımcı olacak hiçbir öneride bulunmadıkları gibi birbirlerine ve yetkililere karşı gösterdikleri saygısız tavırlar da dikkat çekti. Atatürk İlkokulu’nda eğitim gören öğrenciler, fiziki olarak yetersiz bir binada, bir kısmı zemin katta bulunan karanlık ve rutubetli sınıflarda, kalabalık sınıf mevcutları ile sabah güneş doğmadan okula giderek çile çekerken, velilerin hem pastam dursun, hem karnım doysun tavrıyla tüm bu şartları iyileştirecek bu fırsatı birtakım fedakarlıktan kaçınarak tepmeye çalışmasına ise anlam verilemiyor.

Haber: Ekin Avcı